Poslední rozloučení s Kuciakem. Do rodné obce přijely stovky lidí

Zavražděný novinář

Poslední rozloučení s Kuciakem. Do rodné obce přijely stovky lidíAKTUALIZUJEME
Kříž u hrobu Jána Kuciaka Foto:

Foto: Reuters

6
Svět
  • red
  • nel
Sdílet:

Několika stovek lidí se dnes přišlo v obci Štiavnik na severozápadě Slovenska rozloučit s novinářem Jánem Kuciakem, kterého spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždil minulý týden neznámý střelec v jejich domě nedaleko Trnavy.

Smuteční obřad v Kuciakově rodné obci zahájila odpoledne mše pod vedením bratislavského arcibiskupa a předsedy Konference biskupů Slovenska Stanislava Zvolenského v místním kostele, kam přišli příbuzní ale i kolegové reportéra. Jeho tragická smrt podle policie nejspíše souvisela s jeho investigativní prací.

„Útok na novináře pokládám za útok na svobodu. Hledat a psát pravdu je nevděčná služba. Kdokoliv sahá na jejich životy, sahá i na svobodu Slovenska. To nesmíme dopustit,“ řekl během mše Zvolenský.

Foto:

Poslední rozloučení s Jánem Kuciakem

Foto: Printscreen z videa Týždeň.sk

Již zhruba hodinu před zahájením smutečního obřadu za Kuciaka se u hřbitova ve Štiavniku začali scházet smuteční hosté, mnozí z nich přinesli věnce, květiny a kytice. Lidé se tísnili v kostele i na jeho balkoně a schodech. Další, kteří se nedostali dovnitř, poslouchali mši na prostranství před kostelem. Řada lidí se jen stěží ubránila slzám.

Rakev s ostatky Kuciaka byla po skončení mše a po rozloloučení příbuzných a další hostů v domě smutku uložena do hrobu na místním hřbitově za zvonění kostelních zvonů.

Kostel, kde se koná pohřeb Jána Kuciaka
Kostel, kde se koná pohřeb Jána Kuciaka Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ SIMPLiCITY

„Lhal bych, pokud bych řekl, že nás to nezlomilo. Je to hrozně smutná událost, která nám velmi ublížila a snažíme se z toho vzpamatovat. Snažíme se vzchopit, abychom pokračovali v práci, kterou Janko začal. V tomto případě jde konkurenční boj stranou,“ řekl novinářům ve Štiavniku šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, pro který Kuciak pracoval. Bárdy zmínil plán vytvořit mezinárodní tým investigativních novinářů.Pohřeb Jana Kuciaka začal v sobotu ve tři hodiny odpoledne v obci Štiavniku u Bytče, kde se před sedmadvaceti lety narodil. Krátce po půl páté odpoledne byla jeho rakev spuštěna do hrobu a přítomní začali kondolovat pozůstalým.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

18:55 Ukážeme klidně stůl, kde byl projev napsán, reaguje prezidentův mluvčí

Na Ficova slova o tom, že prezidentův projev nebyl sepsán na Slovensku reagoval Kiskův mluvčí Roman Krpelan. „Projev vznikl v Tatranskej Javorině, to je stále na Slovensku. Pokud je třeba, ukážeme i místnost, případně stůl, kde se projev tvořil,“ uvedl Krpelan.  

18:11 Fico odmítl plány na rekonstrukci vlády, opřel se do Kisky, který se podle něj hlásí k opozičním stranám

Podle Fica nebylo Kiskovo vyjádření napsáno na Slovensku, vraždu chce řádně vyšetřit.

17:40 Předseda Národní rady Slovenské republiky Andrej Danko (SNS) kritizoval politické zneužívání vraždy

Danko dále řekl, že chce jednat jak s prezidentem Kiskou, tak premiérem Ficem.

16:25 Kiska je pro rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby

Slovenský prezident Andrej Kiska se v živém televizním vystoupení vyslovil pro výraznou rekonstrukci vlády, případně předčasné volby. Vyjádřil také znepokojení nad tím, jaká je ve slovenské společnosti atmosféra.

13:12 Policie žádá veřejnost o spolupráci

Policie žádá občany, kteří mají kamerové záznamy ze svých vozidel z 21. února mezi 17-22 hodinou, aby si je zálohovali. Týká se to záznamů z okresů Galanta, Šaľa a Dunajská Streda.

13:06 Most-Híd zváží setrvání v koalici

Strana Most-Híd, která již dříve vyzvala ministra Kaliňáka, aby rezignoval, avizovala, že na své Republikové radě zváží setrvání v dosavadní koalici.

12:49 Odchod ministra Kaliňáka je nevyhnutelný, říká místopředsedkyně SaS

Podle místopředsedkyně SaS Lucie Nicholsonové je rezignace současného ministra vnitra nezbytná. Podle Roberta Kaliňáka je však Nicholsonová proti němu již deset let zaujatá.

Neděle 4.3.

16:45 Přítomní kondolují rodině

16:36 Rakev s Kuciakem byla spuštěna do hrobu, informuje server Čas.sk

16:08 Skončila zádušní mše v kostele, pozůstalí se přesunuli do smuteční síně.

15:31 Zlo nevyhraje, řekl arcibiskup Stanislav Zvolenský

„Máme příliš mnoho otázek a málo odpovědí,“ řekl arcibiskup Zvolenský. „Na takové okamžiky se nedá připravit, bolí to celou naši církev,“ cituje ho DenníkN. „Cítím, že mnozí jsou dnes naštvaní, je to přirozené. To, co se u vás ozývá je tendence ke spravedlnosti, když někdo spravedlnost pošlape, rozezvučí se v nás zvon. Přijměte moje ujištění: zlo nezvítězí nad církví, brány pekelné nás neporazí, zlo nevyhraje, i když to tak někdy vypadá, je to dočasné,“ řekl Zvolenský.

15:14 Šéfredaktor Aktuality.sk: Strašně nás to zlomilo

„Nás to strašně zlomilo, snažíme se nakopnout, abychom mohli pokračovat,“ řekl na místě před posledním rozloučením s Jánem Kuciakem jeho bývalý šéfredaktor z Aktuality.sk Peter Bárdy. Dodal, že Jánova práce se musí dokončit. Kvůli tomu se mu také ozývají a nabízejí kolegové novináři z různých evropských zemí. „Jano měl příběh v hlavě, nestačil ho celý sepsat, musíme to s kolegy novináři dokončit,“ řekl Bárdy.

15:00 Začal obřad. Rodina poprosila novináře, aby vevnitř kostela nepořizovali záběry

14:05 Smuteční síň je otevřená. Lidé mohou psát vzkazy do kondolenční knihy a zapalovat svíčky

12:59 Ministr vnitra Kaliňák rezignovat nehodlá

Rezignaci slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka požadovala menší slovenská vládní strana Most – Híd. Ten ale svoji rezignaci v sobotu ve slovenském rozhlase vyloučil.

12:50 Na pohřeb se chystá redakce Aktuality.sk

V sobotu odpoledne se koná pohřeb zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka. Pochován bude v jeho rodné obce Štiavniku u Bytče na severozápadě Slovenska. Šéfredaktor serveru Aktuality.sk, kde Ján Kuciak naposledy pracoval, Peter Bardy v pátečním rozhovoru pro Denník N řekl, že se redakce na pohřeb chystá.

11:00 Policie propustila všech sedm zadržených Italů

Slovenská policie v noci na dnešek propustila sedm Italů, které zadržela ve čtvrtek v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Informoval o tom dnes server tvnoviny.sk, jehož zprávu později potvrdila policie. Server ráno napsal, že nejméně šest ze sedmi zadržených bylo propuštěno mezi 23:00 a 01:00 v době, kdy byl jeden ze zadržených na vyšetření v nemocnici kvůli bolestem na hrudi. Hospitalizován ale nebyl a je rovněž mezi propuštěnými. Web přitom poznamenal, že je velmi pravděpodobné propuštění i sedmého zadrženého.

10:35 Šéf Ficovy kanceláře dal výpověď

Slovenského premiéra Roberta Fica opouští další blízký spolupracovník. Výpověď mu dal ředitel kanceláře předsedy vlády Roman Šipoš, který pro něj pracoval od roku 2015.

SOBOTA 3. BŘEZNA

21:35 Ředitel kanceláře předsedy vlády podal výpověď

Jeden z nejbližších spolupracovníků Roberta Fica, ředitel jeho kanceláře Roman Šipoš, dal výpověď. Učinil tak kvůli vraždě Jána Kuciaka a informacích, které naznačují napojení strany Smer na italskou mafii. Informaci přinesl Denník N.

19:03 Shromáždění v Bratislavě skončilo

Na závěr shromáždění lidé pokračují ve skandování „Odstoupit!“ a „Dost bylo mafie!“ a symbolicky cinkají klíči. Kolem tisícovky lidí se sešlo před nedalekým úřadem vlády. Shromáždění se však podle deníku Sme zatím poklidně rozchází.

18:30 Musíme dokončit Kuciakovu práci, vyzývají novináři

„V institucích, kterém nevěříme, je většina slušných lidí, kteří chtějí dělat svoji práci. Jen jim to někteří nedovolí,“ pronesl novinář Arpád Soltés podle deníku Sme za bouřlivého potlesku lidí na náměstí v Bratislavě. Zároveň slíbil, že nejen novináři, ale všichni lidé dokončí Kuciakovu práci.

18:13 Pochod v Bratislavě se rozrostl až na 15 tisíc lidí. Vystoupil prezident Kiska

Podle informací Denníku N je na Náměstí svobody v Bratislavě 10 až 15 tisíc lidí. Slovenský prezident Andrej Kiska vystoupil před několika tisícový dav a vyzval ho k minutě ticha. Víc se k události podle slovenských médií nevyjadřoval.

18:03 Lidé v Praze uctívají památku před slovenskou ambasádou

Před slovenskou ambasádou v Praze se dnes v podvečer sešlo několik stovek lidí, aby uctili zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku. Lidé zapalují svíčky, vážou stužky na plot ambasády a u fotografií zavražděného páru nechávají papírky se vzkazy.

17:41 Dav v Košicích začal po proslovu šéfredaktora Korzáru skandovat „odstoupit!“

„Chceme žít v zemi, kde policisté zasahují, dokud redaktoři ještě žijí. V zemi, kde si každý pořádně dělá svoji práci,“ řekl podle deníku Sme Jaroslav Vrábeľa a dodal, že si politici mohou sebrat svůj milión v „keši“, zakuklence i asistentku a můžou jít. Reagoval tak na tiskovou konferenci Roberta Fica, kam premiér přinesl milion eur.

Po Vrábeľově vystoupení začal dav spontánně skandovat: „Odstoupit, odstoupit!“

17:39 Vzpomínkový průvod probíhá i v Brně

17:35 Bratislavský pochod na Náměstí svobody pokračuje a dále se rozrůstá

Nové odhady mluví až o 5 000 účastnících, kteří si připomínají v ulicích Bratislavy vraždu novináře a jeho přítelkyně.

17:30 Uctění památky probíhá i v řadě měst v zahraničí. Například ve Švýcarském Zürichu

17:25 Pochodu se účastní i rodina Švejnohových z Peček u Prahy.

17:18 V Bratislavě se na cestu vydal pochod k Náměstí svobody

Kolem dvou tisíc lidí se sešlo na Hvězdoslavově náměstí v Bratislavě, aby se vydaly na pochod k Náměstí svobody a uctili tak památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

16:34 Ekonomický poradce klubu Most-Híd rezignuje

Tomáš Meravý se rozhodl ukončit spolupráci se stranou Most-Híd. Svoje rozhodnutí odůvodnil neadekvátní reakcí strany na aktuální situaci s vraždou Jána Kuciaka.

15:45 Pohřeb ve svatebních šatech

Martina Kušnírová bude pohřbena ve svatebních šatech. Římsko-katolický kostel v Gregorovce byl již před obřadem zcela zaplněn.

15:05 Generální tajemník Reportérů bez hranic vyzval Fica, aby se omluvil

Christophe Deloire osobně vyzval slovenského premiéra Roberta Fica, aby se omluvil za své dřívější urážky novinářů. „Myslíme si, že byste měl vyjádřit lítost a omluvit se za to, že jste několikrát urazil novináře,“ řekl Deloire.

15:00 Poslední rozloučení s Martinou Kušnírovou

V obci Gregorovce na východě Slovenska začal pohřeb zavražděné přítelkyně Jána Kuciaka Martiny Kušnírové.

14:40 Evropští liberálové podpoří vyslání zvláštní mise europarlamentu

Šéf frakce Evropských liberálů Guy Verhofstadt řekl, že jeho frakce podpoří vyslání zvláštní vyšetřovací mise europarlamentu na Slovensko. Ta by měla dohlédnout na řádné vyšetřování vraždy. ,,Není to problém jedné členské země EU, je to problém nás všech,“ uvedl na svém Facebooku.

14:35 Ficova vláda o pochybnostech v dotacích věděla

Podle médií již v minulém roce informoval Nejvyšší kontrolní úřad slovenskou vládu o nedostatcích v přidělování zemědělských dotací. Kritizoval například subjektivně nastavená kritéria výběru či chybějící kontrolní mechanismy.

13:08 Na smuteční pochod dorazí i Kiska

Dnešního smutečního pochodu v Bratislavě se zúčastní i slovenský prezident Andrej Kiska.

12:27 Policejní odbory vyzvaly prezidenta k rezignaci

Nový odborový svaz policie vyzval slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara a ministra vnitra Kalińáka k rezignaci.

11:19 Poslanec Igor Janckulík opustil klub Most-Híd a vládní koalici

Janckulík považuje za nepřípustné, aby lidé na nejvyšších politických místech měli napojení na mimořádně pochybné osoby, které jsou podezřelé z napojení na mafii.

10:35 Památku Kuciaka uctívají slovenští i čeští zákonodárci

Zavražděného novináře Jána Kuciaka i jeho partnerku Martinu Kušnírovou vzpomenou ve slovenském parlamentu. Při pietním aktu ve vestibulu v sídle Národní rady odhalí instalaci výtvarného objektu s názvem Symbolický náhrobek, který vytvořil Fero Guldan. Čeští poslanci zase svou páteční schůzi začali minutou ticha.

9:15 Slovenská policie o ‘Ndranghetě, o níž psal Kuciak, zřejmě věděla

Italská agentura ANSA s odvoláním na své zdroje napsala, že slovenská policie byla před časem italskou prokuraturou varována před lidmi spolupracujícími s mafiánskou organizací ‘Ndrangheta. O nich psal ve svém posledním nedokončeném článku zavražděný novinář Ján Kuciak. Informaci potvrdil i šéf kalabrijské prokuratury Gaetano Paci.

8:15 Chystá se pohřeb partnerky Kuciaka i pochody

Slováci se v pátek odpoledne v obci Gregorovce nedaleko Prešova naposledy rozloučí s přítelkyní zastřeleného novináře Jána Kuciaka Martinou Kušnírovou. Současně ve více jak 10 městech proběhnou shromáždění k uctění památky zavražděného páru. Největší akce se připravuje v Bratislavě, v České republice se k též události lidé sejdou v Praze a Brně.

PÁTEK 2. BŘEZNA

19:50 Pokud Kaliňák neodstoupí do sedmi dnů, rezignuje Žitňanská

Po včerejších spekulacích o možné rezignaci slovenské ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské přináší aktuality.sk další informace. Podle serveru je ministryně připravena odstoupit v případě, že svou rezignaci do týdne nepodá ministr vnitra Robert Kaliňák.

18:45 Kaliňák by měl odstoupit, zopakoval Bugár

„Přetrvává názor, že ministr vnitra Robert Kaliňák by měl odstoupit,“ řekl po jednání předsednictva strany předseda vládní Most-Híd Béla Bugár. Dodal však, že konečné rozhodnutí je na vedení strany SMER, se kterou budou o napjaté situaci v koalici nadále jednat.

18:10 Policie může sdělovat informace jen po svolení prokurátora

Podle pokynu dozorujícího prokurátora Úřadu speciální prokuratury bude policie zveřejňovat informace pouze po jeho výslovném souhlasu. Opatření je podle prokurátora nezbytné z důvodu ochrany svědků a možného maření průběhu vyšetřování. Uvedl to server sme.sk.

17:00 V Bratislavě se chystá koncert pro svobodu slova

V Bratislavě proběhne v neděli od 17 hodin koncert na Hlavním náměstí, uspořádaný na podporu svobody slova na Slovensku. Zároveň účastníci uctí památku Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na koncertě vystoupí řada slovenských hudebníků, z Česka přijede David Koller.

16:10 Kuciakův bratr žádá zahraniční vyšetřovatele

Rodina zavražděného novináře vítá informace, že se případem zavražděného novináře bude zabývat zvláštní vyšetřovací komise Evropského parlamentu, která by měla být vyslána na Slovensko během několika dní. „Chceme, aby byla přijatá pomoc i od zahraničních vyšetřovatelů, a nedělalo se vše pod vedením Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara,“ uvedl pro aktuality.sk bratr Jána Kuciaka Jozef. Výzvu k nezávislému vyšetření případu zároveň na internetu podepsalo téměř 20 000 lidí.

15:40 Policie vyloučila stopu s narkomany

Slovenská policie vyloučila, že by za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové stáli narkomani, řekl policejní prezident Tibor Gašpar. Informace o této stopě byla zveřejněna včera. Gašpar zároveň upřesnil informace o dříve zadržených sedmi osobách. Čtyři z nich byli zadrženi na základě provedené domovní prohlídky, další tři během prohlídky jiných prostor. „Jsou zadržení se souhlasem prokurátora jako podezřelé osoby,“ dodal Tibor Gašpar.

14:50 Možné zneužití eurofondů na Slovensku sleduje OLAF

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se zaměřil na informace slovenských médií, podle nichž zavražděný novinář Kuciak prošetřoval možné zneužití eurofondů v oblasti slovenského zemědělství. Deníku SME to řekla jeho mluvčí Silvana Enculescuová.

14:35 Nová stopa v kauze Kuciak se týká slovenského Nejvyššího soudu

Nové vodítko ve vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně se týká tamějšího Nejvyššího soudu. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl policejní prezident Tibor Gašpar. Mimoto uvedl, že v průběhu razie v Zemplíně téhož dne policie zadržela v souvislosti s případem 7 osob.

13:45 V pátek se po celém světě chystají pochody za Kuciaka

Ve více jak dvacítce měst na Slovensku i v zahraničí se v pátek odpoledne sejdou lidé k pochodu vyjadřující solidaritu se zavražděným novinářem Jánem Kuciakem a jeho přítelkyní Martinou Kušnírovou. Mezi městy figurují Londýn, Berlín i Paříž, z České republiky to jsou například Praha a Brno. Největší akce se bude konat v Bratislavě, na facebookové události svou účast potvrdilo bezmála 10 tisíc uživatelů, zájem projevilo 28 tisíc lidí.

 

13:00 Vydavatelství, kde Kuciak pracoval, poskytlo rodinám pozůstalých finanční pomoc

Slovenské vydavatelství Ringier Axel Springer poslalo rodinám zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové finanční kompenzaci ve výší 20 tisíc eur. „Sice jim to nevrátí Jána a Martinu, ale může jim to pomoct s výdaji v těchto těžkých časech,“ uvedl šéf slovenské pobočky Milan Dubec pro server Aktuality.sk.

12:55 Slováci tlačí na odchod ministra vnitra i policejního prezidenta

Menší slovenská vládní strana Most-Híd požaduje rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka i policejního prezidenta Tibora Gašpara. Podle člena strany Konráda Rigóa i samotného předsedy Bély Bugára se jinak vyšetřování případu zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně nemůže uspokojivě uzavřít.

12:40 EK požádala Slovensko o informace

Evropská komise požádala slovenské úřady o informace k možnému zneužití evropských dotací na zemědělství. Informovala o tom Česká televize.

12:30 Pohřeb zavražděné Martiny Kušnířové bude v pátek

Poslední rozloučení se zavražděnou partnerkou novináře Jana Kuciaka Martinou Kušnířovou se uskuteční ve vesnici Gregorovce, která se nachází v prešovském okrese. Matka zesnulé ženy Zlatica Kušnířová pro prešovský Kozár uvedla, že je odhodlaná bojovat za odhalení pachatelů, aby byl potrestaný každý, kdo má na rukou její krev.

11:20 Kuciaka nezabili Italové, ale justiční mafie, tvrdí slovenský novinář

Za Kuciakovu smrt nemohla mafie italská, ale justiční. O tom je přesvědčen slovenský publicista Radovan Bránik. Zavražděný novinář se podle něj neopatrně dotkl masivní korupce na jednom z klíčových slovenských soudů. Bránik to uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

10:45 EK prověří evropské dotace pro Slovensko

Po vraždě Kuciaka chce Evropská komise prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány. Prozradil to eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger deníku Die Welt.Podle slovenského publicisty Radovana Bránika ale Kuciakova vražda souvisí spíše se situací ve slovenské justici, s takzvanou justiční mafií. Tedy konkrétně s manipulací přidělování spisů na jednom z klíčových soudů na Slovensku.

10:20 Slováci při razii zadrželi údajného mafiána

Slovenská policie při raziích na východě země ve čtvrtečních ranních hodinách zadržela italského podnikatele Antonina Vadalu, o kterém psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Píše to list Korzár, podle kterého byli zadrženi také dva Vadalovi příbuzní.

8:00 Fico dal novinářům novinářům tajnou verzi vraždy

Slovenský premiér Robert Fico prý sdělil tajnou verzi vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, podle které nebyli zastřeleni kvůli Kuciakově novinářské práci. Tvrdí to server iDnes.cz.

ČTVRTEK 1. BŘEZNA

21:53 Kdo další podá demisi?

Deník SME uvedl, že se kuloárech mluví o tom, že demisi v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka zvažuje i ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská z Mostu-Hídu.

20:43 Speciální newsroom

V Bratislavě vznikne speciální newsroom. V něm budou investigativní novináři ze společností Ringier Axel Springer Media, Axel Springer SE a Ringier AG pokračovat v práci zavražděného Jána Kuciaka.

18:20 Policejní prezident Tibor Gašpar komentuje probíhající vyšetřování

Policie v současnosti prošetřuje stopu, podle které se v pátek dvě osoby bavili o tom, že si vezmou zbraně a půjdou do Velké Mače. Další podrobnosti vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nebude policie zveřejňovat.

18:09 Robert Fico na tiskové konferenci kritizoval chování opozice

Slovenský premiér na konferenci kritizoval opozici, která podle něj zneužívá vraždy Kuciaka k vlastním politickým cílům. ,,Jejich jediným cílem je kriminalizace Smeru a celé vlády,“ řekl na adresu oponentů Fico. Zároveň ubezpečil veřejnost, že vláda dělá vše pro to, aby případ rychle vyšetřila.

17:52 Výpadek serveru aktuality.sk a dalších

Více jak hodinový výpadek zaznamenaly zpravodajské servery společností Ringier Axel Springer a Czech News Center, pod které spadá např. E15.cz, Blesk.cz, Info.cz a další, na Slovensku pak cas.sk, azet.sk a především aktuality.sk, domovský server zavražděného Jána Kuciaka. Na twiterru to uvedl CEO Ringier Axel Springer Slovakia Mark Dekan. Příčina výpadku podle něj není známá.

17:37 Pietní pochod v Bratislavě

V 17.00 vyrazil z bratislavského náměstí Slovenského národního povstání pietní pochod za Jána Kuciaka nazvaný Nechceme žít v mafiánském státě. Podle organizátoru dorazila zhruba tisícovka účastníků. “Pochod směřuje k Úřadu vlády, kam položíme svíčky, tím celý pochod skončí,” řekl pro Echo 24 jeden z organizátorů. Transparenty účastníků vyzývají ministra vnitra Roberta Kaliňáka k přijetí odpovědnosti.

Další Pochody Nechceme späť 90-te! kvůli vraždě slovenského novináře se chystají na páteční podvečer, k akci připojily se desítky měst na Slovensku i v České republice.

17.00 Andrej Kiska požádal o mimořádné vystoupení na RTVS

Prezident Andrej Kiska chce v souvislosti s aktuálním děním v neděli vystoupit ve vysílání veřejnoprávní RTVS. ,,Prezident je v kontaktu s ústavními činiteli a v pondělí převezme od ministra kultury Marka Maďariča demisi.“ řekl serveru sme.sk prezidentův mluvčí Roman Krpelan.

16:40 Setkání Fica s šéfredaktory

Slovenský premiér si k sobě na mimořádnou schůzi zavolal šéfredaktory slovenských médií.

16:15 Dočasný odchod z vlády

Ficova asistentka Mária Trošková a exposlanec Viliam Jasaň odcházejí dočasně z úřadu vlády. Podle médiím rozeslaného stanoviska se tak rozhodli sami. „Spojování našich jmen s tímto ohavným činem některými politiky a médii je absolutně přes čáru. Kategoricky odmítáme jakoukoliv souvislost s touto tragédií,“ uvedli.

15:50 Šándor: Milion eur nemusí fungovat

Přední český bezpečnostní analytik Andor Šándor se vyjádřil k odměně, kterou premiér Robert Fico vypsal za dopadení pachatele. „Pokud to byla nějaká organizovaná mafie…, tak to nebude mít příliš velký účinek,“ řekl v rozhovoru se slovenským serverem Pravda.sk.

15:10 Evropský parlament držel minutu ticha

Evropský parlament na úvod zasedání uctil památku Jána Kuciaka a jeho přítelkyně minutou ticha. Předseda Parlamentu, Antonio Tajani vraždu odsoudil.

14:36 Katoličtí studenti uctili oběti

Studenti a zaměstnanci Katolické univerzity v Ružomberku se pět minut po dvanácté sešli před pedagogickou fakultou. Informuje o tom slovenský deník Sme.sk U sochy Jana Pavla II. modlitbou uctili památku zavražděného novináře s partnerkou.

14:20 Policie našla náboje

Server Dennikn.sk píše, že generální prokurátor Jaromír Čižnár potvrdil přítomnost nevystřelených nábojů na místě činu. „V prostředí vražd na objednávku to bývá varování, aby se už nikdo další v této věci neangažoval,“ doplňuje server Pravda.sk. S tím však nesouhlasí šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy. „Nebyl to odkaz ve smyslu „zabijeme další“,“ řekl v rozhovoru pro iDnes.cz. Střelec mohl jen mít potíže s nabíjením.

14:15 Velvyslanci zapálili svíčku

Na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání se podle deníku Sme.sk před polednem sešli zahraniční velvyslanci. Zapálením svíčky si připomněli smrt novináře Kuciaka. „Svým gestem chtějí zdůraznit důležitost nezávislé žurnalistiky,“ píše deník.

14:10 Ministr kultury odstoupil

Slovenský ministr kultury Marek Maďarič na tiskové konferenci oznámil, že odstupuje z funkce. Vražda novináře ho prý lidsky zasáhla. „Neumím si představit, že budu pokojně sedět v křesle ministra,“ dodal.

14:00 Ministryně odsoudila kontakty s mafií

Slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská řekla pro Denník N, že je nepřijatelné, aby na úřadě vlády působili lidé, kteří jsou v kontaktu s mafií. O svém setrvání ve vládě nemluvila.

12:30 Kuciak možná vraha znal

Slovenský server Pluska.sk přinesl detaily ohledně smrti novináře a jeho partnerky. Médium s odkazem na svůj zdroj u slovenské policie píše, že pár mohl vraha pustit do svého domu dobrovolně. „V domě nebyly žádné stopy po boji… Dokonce možná dvojice svého vraha čekala,“ píše dále server.

11:12 Bárdy: Kuciak byl analytik. Spojoval známé věci

„Ján spolupracoval s italskými vyšetřovateli,“ řekl v rozhovoru pro iDnes.cz šéfredaktor serveru Aktuality.sk, Peter Bárdy. Současně řekl, že oním „přesahem do Česka“ skutečně byla spolupráce Kuciaka s novinářkou Pavlou Holcovou. Bárdy nyní čeká na vydání Kuciakova telefonu. V něm má dle jeho slov být záznam vyhrožování novináři ze strany slovenského podnikatele Mariána Kočnera, který teď zkoumá policie.

10:50 Zavražděný pár měl pár týdnů před svatbou

„Na svatbu měla všechno nachystané… Připravovali jsme ji od zimy. V pondělí jsme museli všechno zrušit,“ svěřil se serveru Pluska.sk bratr zavražděné, Adam. Namísto veselky teď pozůstalí chystají pohřeb. Jeho přesné datum rodina neoznámila.

9:40 Italský podnikatel má byznys i v Česku

Podle informací českého deníku MF Dnes vlastní italský podnikal Antonino Vadala, o němž Kuciak před svou smrtí psal článek, v Česku společnost Vadala Group CZ. Deník to píše s odkazem na záznamy v obchodním rejstříku. Jejím majitelem se měl stát loni v listopadu. Firma, která sídlí v pražské ulici Na Příkopě, podniká s realitami.

9:15 V Bratislavě chystají pietní pochod

V hlavním městě Slovenska se bude dnes od 17 hodin konat shromáždění a smuteční pochod za zavražděného novináře Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Akci s názvem „Nechceme žít v Mafiánském státu“ ohlásil šéf opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, Igor Matovič. Účast na události již prostřednictvím facebookové stránky přislíbily přes 2 tisíce lidí.

3:50 Slováci zveřejnili Kuciakův nedokončený článek

Slovenský server Aktuality.sk zveřejnil článek, na němž Kuciak před svou smrtí pracoval. Týkal se činností italského podsvětí aktivního na Slovensku a osob blízkých premiérovi Robertu Ficovi. Premiérova asistentka Mária Trošková a bývalý poslanec Ficovy strany Viliam Jasaň měli podle článku vazby na italského podnikatele Antonina Vadalu.

0:20 Případ má přesah do Česka

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar řekl, že případ zavražděného novináře Jána Kuciaka souvisí s Českou republikou. Přesnou povahu spojitosti však neozřejmil. Podle serveru Respekt.cz je spojitostí česká investigativní novinářka Pavla Holcová, jež s Kuciakem spolupracovala.

Kuciakova snoubenka byla pohřbena již v pátek ve vsi Gregorovce na východním Slovensku. Na památku zavražděné dvojice se v pátek na Slovensku v zahraničí konaly průvody a shromáždění, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

Kuciak v nedokončeném článku psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východní Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica. Ti již složili své funkce na úřadu vlády.

Policie propustila všechny zadržené

Slovenská policie v noci na sobotu propustila sedm Italů, které v souvislosti s vraždou Kuciaka zadržela ve čtvrtek. Server ráno napsal, že nejméně šest ze sedmi zadržených bylo propuštěno mezi 23.00 a 01.00 v době, kdy byl jeden ze zadržených na vyšetření v nemocnici kvůli bolestem na hrudi. Hospitalizován ale nebyl a je rovněž mezi propuštěnými. Web přitom poznamenal, že je velmi pravděpodobné propuštění i sedmého zadrženého.

„Vyšetřovatel ve čtvrtek zadržel sedm osob jako podezřelé ve smyslu trestního řádu. V zákonné lhůtě (48 hodin), které má k dispozici, prověřoval a zjišťoval skutečnosti potřebné ke vznesení obvinění. Po lhůtě 48 hodin byly osoby ze zadržení propuštěny,“ uvedla policie v prohlášení s tím, že podrobnosti poskytovat nebude.

Jedním z mužů, kteří byli ve čtvrtek zatčeni při policejních raziích na východě Slovenska, je Antonino Vadala. O něm média v souvislosti s vraždou Kuciaka psala, že má údajně blízko k obávané italské mafii Ndrangheta.

Investigativní novinář Ján Kuciak byl se svou přítelkyní zastřelen mezi čtvrtek a nedělí v jejich domě ve Velké Mači. Každý z nich byl zasažen jednou střelou, Kuciak do hrudi, jeho přítelkyně do hlavy. Policie uvedla, že nejpravděpodobněji souvisí s výkonem jeho novinářské práce. Sedmadvacetiletý Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk, kde se věnoval kauzám daňových podvodů, včetně lidí provázaných s vládnoucí stranou Směr.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Novinářka Holcová: Jsem paralyzovaná, po vraždě Kuciaka funguji jen omezeně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články