„Volal jsem Zemanově dceři, že tatínek je fakt v ohrožení života,“ vzpomíná Babiš

PREZIDENTOVO ZDRAVÍ

„Volal jsem Zemanově dceři, že tatínek je fakt v ohrožení života,“ vzpomíná Babiš
Premiér Andrej Babiš navštívil v listopadu 2021 prezidenta Miloše Zemana během jeho hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici. Foto: Kancelář prezidenta republiky
1
Domov

Někdejší premiér Andrej Babiš promluvil o některých detailech ze dne, kdy prezidenta Miloše Zemana odvezli z lánského zámku do nemocnice. Předseda hnutí ANO podle svých slov volal Zemanově dceři Kateřině, aby přesvědčila hlavu státu k hospitalizaci. Zeman totiž do nemocnice odmítal jet. V podcastu Insider Babiš také zmínil, že prezidentův stav tehdy vyděsil maďarského premiéra Viktora Orbána, který přijel na návštěvu na zámek v Lánech.

Babiš v podcastu vystupoval jako prezidentský kandidát. Během diskuze se nicméně dostalo i na období okolo loňských voleb do poslanecké sněmovny. „Přijel jsem za ním po volbách. Mluvili jsme spolu asi půl hodiny. Nebyl na tom vůbec dobře. Myslím, že asi ve 12 hodin přišel ředitel ÚVN (Ústřední vojenské nemocnice – poznámka) a byl plánovaný jeho převoz do nemocnice. Je pravda, že jsem za to loboval, protože on odmítal do nemocnice jít,“ popsal expremiér. Ten tehdy do Lán jel v roli čerstvě poraženého, s prezidentem měl už ale naplánovanou schůzku.

Viktor Orbán do České republiky dorazil těsně před volbami. Setkal se nejen s Babišem, tehdy v roli předsedy vlády, ale právě také se Zemanem. „Po tom mítinku jel za ním. Je pravda, že to tenkrát neproběhlo akurátně. I on byl z toho vyděšený. Na to konto jsem telefonoval Zemanově dceři a prosil ji, aby přesvědčila tatínka, že musí jít do nemocnice, že je fakt v ohrožení života,“ vyprávěl Babiš. Tehdy se už spekulovalo o tom, že prezident je ve špatném stavu, měl vypadat zmateně a Orbánovi říkat „Andreji“.

Babiš hovořil i o incidentu při návštěvách prezidenta na nemocničním pokoji. „Potom došlo k tomu nějaké střetu, že se nelíbilo, když do nemocnice šel Vondráček (Radek Vondráček – poznámka) a něco tam podepisovali. Já jsem o tom nebyl informován. Potom se asi naštval, když jsem mu osobně neřekl, že neakceptuji pověření,“ uvedl dále Babiš o prezidentovi.

Expremiér také v rozhovoru mluví o tom, že původně mělo hnutí ANO do boje o Pražský hrad vyslat někoho jiného.„Rozhodnutí padlo 15. října, kdy měl přiletět pan Stropnický. On nám potom zavolal, že si to rozmyslel. Původně jsme měli pět kandidátů. Nakonec na základě analýz a reflexí jsem to já,“ uvedl Babiš. Označil se také za outsidera voleb, třebaže v průzkumech se běžně objevuje na prvních příčkách.