Světlo na konci vládního chaosu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
RUKOJMÍ
Při izraelských úderech v bojové zóně na severu Pásma Gazy byla v minulých týdnech zabita jedna z izraelských rukojmích; další zadržovaná žena byla vážně zraněn ...
Po včerejším jednání Poslanecké sněmovny je jisté, že pokud nebude prodloužen nouzový stav, nejpozději od 18. května se otevřou všechny obchody, restaurace a spol. Vláda Andreje Babiše už nemá šanci dál si hrát s termíny nahazování vypnuté ekonomiky a předvádět tahání jednotlivých oborů, které se můžou otevřít, aniž by vysvětlila, proč jsou to zrovna ty, a ne jiné.
Koronavirové vypnutí ekonomiky končí. Sněmovna totiž hlasy komunistů prodloužila nouzový stav právě do 17. května. A bez nouzového stavu se podle krizového zákona, k němuž vládu donutil se vrátit minulý čtvrtek Městský soud v Praze, obchod a služby omezovat nedají.
Premiér Andrej Babiš ve sněmovně přiznal, že vláda měla rozhodovat podle krizového zákona, jak říká soud. Je to přesně to levné přiznání, které vyvolává efektně dojem poučení se a uznání chyby. Fakticky ale nic neznamená. Zakrývá totiž podstatu soudního rozhodnutí.
Soud jasně upozornil, že vláda podle krizového zákona ze začátku epidemie jela, ale pak se uchýlila k právní fintě. Přepnula na zdravotní zákon. Pokoutně, aniž by o tom někoho informovala. Že to bylo rozhodnutí ryze účelové ve snaze vyhnout se náhradám škod za vypnutou ekonomiku, které krizový zákon na rozdíl od zdravotního dovoluje, přiznala hned poté, co se právní klička dostala na veřejnost, ministryně financí Alena Schillerová do televizních kamer. Takže ta účelovost je velmi dobře dokumentovaná.
Takže žádná chyba vlády. Záměrná právní klička, která díky soudu neprošla. Vláda nebyla včera při žádosti o prodloužení výjimečného stavu ve sněmovně schopná věrohodně vysvětlit, proč se k té kličce uchýlila. Účel je tak jasný, že je to v premiérově stylu těžké okecávat. Na to nestačí ani marketingové fígle Marka Prchala. Vláda prostě chtěla zabránit, aby lidé mohli žalovat škody z vypnuté ekonomiky. Ta možnost je dnes otevřená.
I tvrdí kritici Babišovy vlády uznávají, že start koronavirové krize, ty první dva týdny, zvládl kabinet rychlostí a razancí dobře. Pak už ale začíná chaos, nevyzpytatelné kroky, účelové právní kličky a tajení informací o skutečném průběhu epidemie.
Teď je vidět světlo na konci tunelu vypnuté společnosti. Hned za ním ale vážné obavy z toho, jak bude tato vláda se svým chaotickým přístupem a tajením faktů schopná zvládat krizi dál. Sám Andrej Babiš už na návštěvě u prezidenta v Lánech ohlásil, že je potřeba se začít připravovat na případnou druhou vlnu epidemie.
To je ale nemožné v chaosu, nedůvěře a tajení informací, v nichž se tato vláda potácí. Nejhorší škody páchá strach. A prevencí před ním je co nejvíc informací. Jasný jízdní řád, jak se budeme chovat, když zase začne nakažených přibývat. Co budeme přesně dělat při konkrétních scénářích epidemie. Přestože se otvírají obchody, restaurace a život se vrací k normálu, virus nezmizel.
To nejhorší, co by se nám mohlo stát, je, že vláda bude chaoticky, bez vysvětlování, s utajováním informací střídavě zapínat a vypínat ekonomiku, bez toho, aby bylo jasné, kdy a za jakých podmínek tím vypínačem otáčí.
Kabinet Andreje Babiše promarnil bonus důvěry. Je potřeba ho držet pod přísnou parlamentní i soudní kontrolou.
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE
POKLES PORODNOSTI