Historická schůzka: KLDR slíbila jaderné odzbrojení, USA bezpečnostní záruky

Historická schůzka: KLDR slíbila jaderné odzbrojení, USA bezpečnostní zárukyAKTUALIZUJEME
Svět

Summit v Singapuru

Echo24

Severní Korea se zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Na dnešním historickém summitu se na tom ve společném závěrečném prohlášení shodli severokorejský vůdce Kim Čong-une a americký prezident Donald Trump.

Trump následně na své tiskové konferenci prohlásil, že ke zrušení sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang začne s prokazatelným ničením jaderného arzenálu. Spojené státy nicméně pozastaví další konání vojenských manévrů s jihokorejskou armádou, které Severní Korea opakovaně kritizovala jako provokace a přípravu invaze.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:00 Jižní Korea chce začít novou kapitolu vztahů s KLDR

Jihokorejský prezident Mun Če-in podle agentury Reuters ocenil rozhodnutí Severní Koreje zúčastnit se summitu s USA a uvedl, že spolu obě Koreje začnou psát novou kapitolu společných mírových vztahů.

14:55 Podle vedení EU je diplomatická cesta jedinou možností

Podle šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové je dnešní jednání a podpis závěrečného dokumentu znamením, že lze dosáhnout odzbrojení Korejského poloostrova. „Jít cestou diplomacie je výzvou, ale vždy se to vyplatí,“ uvedla Mogheriniová po jednání obou představitelů.

14:40 Podle Francie a Velké Británie jde o významný krok

„Vítáme, že se prezident Trump a Kim Čong-un setkali na konstruktivním summitu. Je to důležitý krok ke stabilitě regionu, který je důležitý pro celosvětový hospodářský růst,“ řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Dodal, že doufá, že bude dosaženo úplné denuklearizace. O významný krok jde i podle francouzské ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauové, kriticky se však vyjádřila k tomu, že USA jednají se severní Koreou, zatímco jadernou dohodu s Íránem v květnu vypověděly. „Podpis dokumentu prakticky odměňuje někoho, kdo jednal proti všem mezinárodním dohodám,“ dodala ministryně.

14:25 Výsledky summitu vítají i čeští politici

K výsledkům summitu se vyjádřili představitelé všech sněmovních stran, jeho závěry považují za pozitivní. „Myslím, že to je skvělá zpráva, že došlo k průlomovému jednání,“ uvedl Richard Brabec z ANO. „Schůzku vnímáme velmi pozitivně, doufáme, že jednání povedou ke změně situace v (Severní) Koreji,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Někteří politici doplňují, že je k výsledkům nutné přistupovat zdrženlivě. „Máme za sebou symbolickou rovinu, teď bude důležité, zda se cílů podaří dosáhnout,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

14:15 Rusko je spokojeno s výsledky schůzky, slibuje pomoc s odzbrojením

Rusko vítá výsledky dnešní schůzky Kim Čong-una s Donaldem Trumpem, uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko nejen vítá perspektivu jaderného odzbrojení Severní Koreje, ale bude při ní také nápomocno, řekl podle agentury RIA Novosti Lavrovův náměstek Sergej Rjabkov. Moskva hodnotí jejich dohodu Trumpa a Kim Čong-una na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova pozitivně, zdůraznil Rjabkov.

13:48 Kim zatím ze Singapuru neodletěl, Trump je již v letadle

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zatím Singapur neopustil, chystá se tak učinit až ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Naopak americký prezident Donald Trump již odletěl.

12:55 Ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že výsledky summitu vítá

12:15 Írán varoval Kima: Trump ruší dohody

Írán varoval severokorejského vůdce Kim Čong-una, že americký prezident Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. S odkazem na sdělení mluvčího íránské vlády o tom informovala agentura Fars.

12:00 Babiš doufá, že summit Trumpa s Kimem odstraní riziko války

Premiér Andrej Babiš (ANO) vnímá setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem pozitivně. Doufá, že se podaří věci dotáhnout do konce a odstraní se riziko války v regionu. Novinářům také řekl, že se v minulosti měly i jiné konfliktní oblasti řešit jednáním, a ne vojenskými intervencemi.

11:25 Severokorejský vůdce zatím ze Singapuru neodletěl

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zatím Singapur neopustil, chystá se tak učinit až ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Americký prezident Donald Trump podle původních informací plánuje odlet zhruba o hodině či dvě dříve.

11:00 Sankce proti KLDR podle Trumpa zatím platí

Sankce proti Severní Koreji nadále platí, jejich postupné uvolňování bude možné až poté, co Pchjongjang zahájí nezvratný proces jaderného odzbrojení. Na tiskové konferenci po skončení dnešního summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to prohlásil americký prezident Donald Trump.

10:55 VIDEO: USA podle Trumpa pozastaví manévry s jihokorejskou armádou

Spojené státy jako vstřícný krok vůči KLDR pozastaví společné vojenské manévry s jihokorejskou armádou, které Pchjongjang opakovaně kritizuje jako provokaci a nácvik invaze do Severní Koreje.

„Válečné hry jsou velmi drahé, většinu platíme my,“ řekl Trump. „Za daných okolností, kdy jednáme, je tak podle mě nepatřičné manévry pořádat,“ dodal s odkazem na Kimův závazek jaderného odzbrojení.

10:45 Chceme napsat novou kapitolu mezi našimi zeměmi, řekl Trump

Na Kimovu adresu Trump řekl, že severokorejský vůdce je talentovaný a že má jedinečnou a nevídanou příležitost zapsat se do historie jako ten, kdo zajistil KLDR bezpečnost a prosperitu.

„Je to tvrdý proces, mír za to úsilí ale stojí,“ řekl Trump s tím, že Kim mu řekl, že již začal s likvidací zařízení na testování střel.

10:30 Dokument obsahuje body, na kterých se Trump s Kimem shodli

V prvním bodě prohlašují, že chtějí nastolit nové vztahy mezi USA a KLDR. Další bod uvádí, že USA a KLDR spojí své úsilí při budování trvalého a stabilního mírového stavu na Korejském poloostrově. Třetí bod odkazuje na dubnový Kimův závazek z jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Poslední bod je pak dohodou Washingtonu a Pchjongjangu vyhledat, identifikovat a repatriovat ostatky padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech minulého století.

8:50 KLDR se zavázala k úplné denuklearizaci

Severní Korea se údajně zavázala pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z korejského poloostrova. USA slíbily poskytnout bezpečnostní záruky. Informuje Reuters.

8:45 VIDEO: Podpis společného dokumentu

8:40 VIDEO: Státníci před novináři

7:56 Trump a Kim na závěr summitu podepsali společný dokument

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un podepsali na závěr dnešního summitu společný dokument. Jeho obsah není známý. Trump ho označil za komplexní s tím, že podrobnosti chce poskytnout na tiskové konferenci. Po podpisu šéf Bílého domu řekl, že proces jaderného odzbrojení KLDR začne velmi rychle. Kim odmítl na opakovanou otázku novinářů ohledně denuklearizace Severní Koreje odpovědět. Americký prezident také slíbil, že „určitě“ pozve Kima do Bílého domu. O této možnosti mluvil již dříve, pokud bude summit úspěšný.

7:40 Trump a Kim podepsali na závěr summitu společné prohlášení

Šéf Bílého domu po pracovním obědě novinářům řekl, že vrcholná schůzka proběhla lépe, než si kdokoli mohl představit. Podle Trumpa přinesl summit velký pokrok. V 7:42 středoevropského času pak oba státníci dokument podepsali.

6:10 Trump a Kim mají k obědu výběr ze západních a korejských pokrmů

Západní i tradiční korejské pokrmy jsou na jídelníčku při pracovním obědě, k němuž dnes usedli americký prezident Donald Trump se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Píše o tom zpravodajský server CNN.

3:15 V Singapuru se sešli Donald Trump a Kim Čong-un

V Singapuru začal dnes dopoledne místního času (krátce po 03:00 SELČ) summit USA-KLDR, v jehož úvodu si šéf Bílého domu Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un před televizními kamerami potřásli rukama. Jde o vůbec první schůzku amerického prezidenta s nejvyšším představitelem Severní Koreje. Oba vrcholní činitelé poté před novináři zapózovali. Trump prohlásil, že historický summit bude „nesmírně úspěšný“, a vyjádřil přesvědčení, že naváže s Kimem „skvělý vztah“. Kim Čong-un připomněl, že vrcholné schůzce předcházela řada překážek. „Všechny jsme je překonali a dnes jsme tady,“ řekl prostřednictvím tlumočníka.

3:10 V Singapuru se sešli Donald Trump a Kim Čong-un

V Singapuru začal summit USA-KLDR, v jehož úvodu si šéf Bílého domu Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un před televizními kamerami potřásli rukama. Jde o vůbec první schůzku amerického prezidenta s nejvyšším představitelem Severní Koreje.

Trumpovu schůzku s Kimem řada zahraničních představitelů ocenila. Čínské ministerstvo zahraničí přitom navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti KLDR, podle Trumpa je na to ale ještě brzy. V odblokování odvetných opatření a v rozvinutí normální hospodářské spolupráce doufá také Rusko, které chce být jadernému odzbrojení nápomocné. Japonský premiér Šinzó Abe prohlášení ze summitu označil za první krok k denuklerizaci Korejského poloostrova. Český premiér Andrej Babiš věří, že stanovené cíle se podaří naplnit a že se odstraní riziko války v regionu.

„Rozhodli jsme se opustit minulost. Svět uvidí velkou změnu,“ zdůraznil po podpisu závěrečného prohlášení Kim Čong-un.

Trump na tiskové konferenci ocenil Kima za jeho odvahu vykročit k jadernému odzbrojení. Severokorejského představitele pak označil za talentovaného člověka, který má jedinečnou příležitost zapsat se do historie jako ten, kdo zajistil KLDR bezpečnost a prosperitu.

Trump si setkání s Kimem pochvaloval jako upřímné a velmi produktivní, neboť se podařilo dosáhnout více, než v co doufal. Před summitem Trump za cíl označoval jaderné odzbrojení. K tomu se sice KLDR zavázala, ale podle analytiků jen velmi vágně a bez konkrétního harmonogramu.

„Pokud je toto výsledek… tak je deprimující. Je to ještě méně, než většina skeptiků očekávala. Domníval jsem se, že se Kim alespoň vzdá nějakých raket, uzavře nějaké jaderné zařízení, něco konkrétního,“ napsal na twitteru analytik Robert Kelly.

Trump však závěr summitu obhajuje a zdůrazňuje, že do prokazatelného započetí likvidace nukleárního arzenálu nemůže KLDR počítat s uvolněním sankčního režimu. O konkrétních krocích, pokud by Pchjongjang svým závazkům nedostál, ale hovořit nechtěl.

Trump podle svých slov s Kimem hovořil také o stavu lidských práv v Severní Koreji, zmínka o tom však v závěrečném prohlášení není. Americký prezident přitom čelí kritice, že si s diktátorem, jehož režim v minulosti sám označoval za nejhorší, srdečně potřásl pravicí. Trump před novináři ale zdůraznil, že tématem jednání bylo jaderné odzbrojení. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo na twitteru uvedl, že s KLDR řeší Spojené státy i další témata, mimo jiné otázku lidských práv či osud Japonců unesených do KLDR.

Novinářům Trump rovněž řekl, že chce v budoucnu navštívit Pchjongjang a že ve vhodnou dobu pozve Kim Čong-una do Bílého domu. Tyto cesty ale podmiňuje konkrétními kroky ze strany KLDR. Zmínil se i o americkém studentu Otto Warmbierovi, který loni po návratu ze severokorejského vězení zemřel. Jeho smrt podle Trumpa nebyla zbytečná, neboť vedla k summitu.

Trump s Kimem se v Singapuru sešli v hotelu Capella na ostrově Sentose. Jednání začalo v 09:00 místního času (03:00 SELČ), po necelé hodině se ke státníkům přidali členové delegací a debata později pokračovala pracovním obědem. Summit skončil podpisem společného prohlášení po pěti hodinách. Kim dějiště jednání následně opustil, ač podle informací Reuters ze Singapuru odletí až večer místního času (odpoledne SELČ). Trump uspořádal tiskovou konferenci a poté z hotelu odjel na letiště.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články