Ondřej Dostál byl pirát omylem

KOMENTÁŘ

Ondřej Dostál byl pirát omylem
Odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Foto: Jan Kurel
1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Je to malý krok pro Ondřeje Dostála, ale větší zpráva pro voliče Pirátské strany, případně pro ty, kdo o volbě té strany uvažovali. Dostál předevčírem oznámil, že se stahuje z vládního týmu Pirátské strany. Sice už bylo zřejmé, že se ministrem zdravotnictví nestane, v rámci kroužkovacího postupu kandidátů STAN se ani nedostal do sněmovny a od té chvíle bylo jasné, že ministrem zdravotnictví bude poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.

Zůstávala však možnost, že by se Dostál stal u Válka náměstkem. Ačkoliv poslední dva roky se profiluje soudními žalobami proti covidovým opatřením, „původně“ je odborníkem na zdravotnické právo a má v té věci uzrálé představy.

 

Dostálovi vadí, že hlavně VZP podle úhradové vyhlášky může jednomu poskytovateli zdravotní péče proplácet všechen jeho výkon a jinému buď nic, nebo jen výkon do nějak stanoveného ročního limitu; což je ve zpolitizované pojišťovně, jejíž třicetičlennou správní radu volí sněmovna, pobídka k nadržování „svým“. Dostál měl nějakou agendu. Avšak postupně zjistil, že za dané konstelace je neprůchodný. Na Twitteru k tomu píše: „Rozhodl jsem se odejít z pirátského vládního týmu. Tým vznikal jako výběr koalice PirSTAN, jednotné, umírněné a svobodomyslné. Tento étos je pryč. U pirátů to převzali lidé, s nimiž hodnotově nesouzním a o jejichž kádrování nestojím.“

Tomuto postupnému odcizování – zatím zůstává řadovým členem – předcházel, jak známo, nejprve před volbami rozruch kvůli jeho očkovacímu statusu (Dostál prodělal covid, má protilátky a není očkovaný; považte ten špatný vzor pro děti od pěti let výše); odcizení se prohlubovalo kvůli tomu, že zveřejňuje data z českých laboratoří, nemocnic a jednotek intenzivní péče.

Dostál nedělá nic jiného, než že na svůj Twitter překlápí data, která ÚZIS denně poskytuje senátorům a poslancům: počet nově infikovaných, počet pacientů s covidem v nemocnicích a na JIP. Dostál čísla ještě rozepisuje do čtyř kategorií: neočkovaný – neprodělal nákazu, očkovaný-neprodělal, neočkovaný-prodělal, očkovaný-prodělal. Tato čísla v důležitém ohledu potvrzují oficiální výklad pandemie, neboť neočkovaní skutečně tvoří až dvě třetiny osazenstva covidových jipek – což je při jejich mnohem menším podílu ve starších věkových kohortách důkaz, že vakcína aspoň krátkodobě chrání před těžkým průběhem nemoci. V tomto bodě by Ivan Bartoš Dostálovi nemohl vyčítat žádné „zpochybňování vědeckých názorů, o které se boj s pandemií opírá“, což ovšem bez bližšího upřesnění udělal.

Zato jiný fakt, který z Dostálova stoického překlápění dat plyne, oficiální vědu, která se opírá o politiky a oni se zase opírají o ni, normálně podvrací: totiž že prodělaná nákaza poskytuje řádově lepší imunitu než vakcína. Je až neuvěřitelné odhodlání zavřít před tímto radostným poznatkem oči. Zřejmě si vědci a politici, kteří vsadili čistě na na vakcínu, už ani nedokážou představit, že se z toho stromu dá zase slézt, a ne pouze spadnout.

Vtipné je, že to jsou piráti, kdo od jara 2020 neustále opakovali, že k pandemii se musí přistupovat rozumně a na základě dat. Datoví odborníci. Mnoha lidem opakovaná mantra „Data-data“ pomohla přenést se přes první, druhou, třetí vlnu i přes volby, aniž by vyšlo najevo, že za mantrou o datech buď není nic, nebo strach říci názor, který nutně jedna část voličů nepřijme.

O Ivanu Bartošovi a údajně tak svobodomyslné Pirátské straně cosi důležitého prozrazuje i použitá argumentace. Ondřej Dostál prý data interpretuje takovým způsobem, že s ním pak mohou pracovat jakési dezinformační weby. Implicitně se tím říká, že i výrok, o jehož pravdivosti jste přesvědčen, si máte dvakrát rozmyslet, neboť nepřítel naslouchá. Básník a jedna z velkých postav západoevropského roku ’68 Hans Magnus Enzensberger kdysi napsal: „Strach před takzvaným potleskem ze špatné strany nejen že je nadbytečný, je to charakteristika totalitního myšlení.“

Dostál byl u českých pirátů od začátku cizorodý prvek a teď ho organismus vyvrhl.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články