Koronavirem se nakazilo už přes 11 milionů lidí. Epicentrem zůstává americký kontinent
KORONAVIRUS VE SVĚTĚ
Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem v pátek přesáhl 11 milionů. Bilance představuje další smutný milník v pandemii, která si za sedm měsíců vyžádala více než půl milionu mrtvých, napsala s odvoláním na své propočty agentura Reuters.
Hlavním světovým ohniskem pandemie zůstává americký kontinent. Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55 000 nově nakažených, což je nejvíce, kolik kdy jakákoliv země zaznamenala za jediný den. Počty infikovaných za 24 hodin rostou ve 37 z 50 amerických států, nejvíce na Floridě, jež hlásí přes 10 000 nových infekcí za poslední den. To je více, než registroval jakýkoliv evropský stát v čase největšího rozmachu nákazy.
Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 48 000 případů nákazy. Největší latinskoamerická země od propuknutí epidemie celkem eviduje 1,496.858 nakažených, z nichž 61.884 zemřelo, a je tak pandemií podle absolutního počtu druhou nejhůře zasaženou zemí světa po USA, které evidují přes 2,7 milionu nakažených a 128 740 obětí.
Mexické úřady hlásí 6741 nových infekcí, což je zatím nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Země v počtu potvrzených případů nákazy překonala dosud celosvětově desátý Írán.
Šíření nákazy se opět zrychluje v některých oblastech Asie. Filipíny v pátek oznámily 1531 nových infekcí, což je zatím nejvyšší zaznamenaná denní bilance. Japonské hlavní město Tokio oznámilo 120 nově nakažených, jde o nejvyšší denní přírůstek za poslední dva měsíce.
Na celém světě podle amerických vědců v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té původní a je patrně nakažlivější.
Evropská komise povolila podmínečné použití remdesiviru pro pacienty s covidem-19. Lék, který vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem, bude možné podávat lidem s těžkým průběhem nemoci.