Olympijské středisko změnilo svůj název. Urážel Indiány
RASISTICKÝ NÁZEV
Největší lyžařské středisko v Kalifornii, které v 60. letech hostilo zimní olympijské hry, změnilo své „rasistické“ jméno. Zažitý název Squaw Valley totiž podle původních obyvatel Severní Ameriky pohrdá ženami, neboť „squaw“ je urážlivé označení domorodých žen. Středisko své jméno poté změnilo na Palisades Tahoe, píše server BBC.
Po konzultaci s místními domorodými skupinami vedení lyžařského střediska usoudilo, že původní název „nemůže s dobrým svědomím nadále používat“. „Ve výsledku je ‚squaw‘ zraňující slovo a my nechceme nikoho ranit,“ napsala šéfka nynějšího Palisades Tahoe Dee Byrneová v otevřeném dopise. Dodala, že veškeré zboží se starým logem bude odstraněno do začátku nadcházející lyžařské sezóny.
V prohlášení středisko uvedlo, že byl proveden rozsáhlý výzkum i veřejná konzultace, a to zejména s místním kmenem Washoe z Nevady a Kalifornie. Podle BBC se domorodé komunity v USA snaží již roky odstranit hanlivé označení žen z místních názvů. Výraz „squaw“ je domorodými ženami vnímán jako ponižující, v minulosti bylo totiž původně nevinné slovo nesoucí označení ženy používáno nedomorodými obyvateli, kteří zobrazovali Indiánky jako nemorální sexuální předmět.
Na konci minulého roku změnil washingtonský fotbalový tým ze svého jména pejorativní označené Indiánů „redskins“. Po více než sto letech se baseballový klub z Clevelandu přejmenoval a nebude Indians. Kvůli slovu "indiáni" čelil tradiční tým dlouho tlaku organizací bojujících za práva původních obyvatel Ameriky. Svůj název změnil i účastník kanadské ligy amerického fotbalu Edmonton Eskimos.
Tlaky na přejmenování nejen sportovních klubů s pohrdavými či stereotypními názvy vzrostly během loňského léta, kdy probíhaly protirasistické protesty po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zákroku.