Smrt státního teroristy. Co způsobilo zabití íránského generála americkou raketou
Echoprime
Žijeme v éře twitterové diplomacie, což po Donaldu Trumpovi pochopila i řada jiných. Včetně nejvyššího íránského vůdce Alího Chameneího (což je ironické vzhledem k tomu, že tamní režim periodicky blokuje přístup na tuto sociální síť). A tak když Trump poslední loňský prosincový den pohrozil Íránu nespecifikovanými následky za útok na americkou ambasádu v Bagdádu, odpověděl mu na Nový rok Chameneí tweetem, v němž mimo jiné napsal „Nemůžeš nic dělat“ (anglicky; angličtina sice nerozlišuje vykání a tykání, ale výsměšný tón velí přeložit ho tykáním).
Ale s odpovědí, která přišla, určitě nepočítal. Trump tak jako už mnohokrát ukázal, že to, co si jiní mysleli, že nejde, pro něj jde. Druhý den nařídil smrtící útok na muže, kterého američtí vojáci dlouho znali a několikrát měli na mušce, ale nikdy se neodvážili stisknout spoušť. Kásima Sulejmáního, velitele jednotek Kuds, elitních složek Íránských revolučních gard. Zabila ho střela z dronu u bagdádského letiště poté, co přiletěl z Damašku.
Sulejmáního obtížnou nahraditelnost a to, že měl na rukou krev Američanů, a lze ho tudíž považovat za legitimní terč, připouštějí i experti a politici, kteří Trumpův tah kritizují. Byla to nepředloženost? Co k ní amerického prezidenta vedlo?
Celý článek z nového Týdeníku Echo naleznete již nyní na webu EchoPrime nebo ve čtvrtek v prodeji na stáncích.