Protest se změnil v bitku. Policie použila vodní dělo a zatýkala. Babiš: Jsem v šoku
AKTUALIZUJEME
Demonstrace proti opatřením vlády v Praze na Staroměstském náměstí se po ukončení zvrhla v bitky s policií. Organizátoři původně poklidné akce, které se zúčastnilo více než povolených 500 lidí, krátce po 15. hodině oznámili její oficiální ukončení. Někteří demonstranti následně začali zapalovat dýmovnice a pyrotechniku a střetli se s policií, která uzavřela okolí náměstí. Demonstranti se pokusili prolomit policejní kordon a házeli podle ČTK na těžkooděnce mj. petardy.
V akci byli policejní těžkooděnci, jízdní policie, vodní dělo i psovodi. Podle zpravodajky ČTK byli na místě i zranění. „Policie uzavřela ústupová místa ze Staroměstského náměstí do Kaprovy ulice. Volný byl průchod Dlouhou ulicí,“ popsal z místa zpravodaj Echo24, který na místě pořizoval záběry. Náměstí bylo před pátou hodinou odpoledne stále uzavřené.
„Podle prvotních informací by na místě mělo být zhruba 20 zraněných osob, jedná se i o policisty. Zranění by měla být lehčího charakteru způsobená právě potyčkami nebo zasažením slzným plynem. Zásah zdaleka není u konce,“ řekla ČTK v 16:30 mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.
Nejdramatičtější potyčky trvaly zhruba hodinu. Po ukončení demonstrace nejprve někteří účastníci z řad hooligans začali odpalovat dělobuchy a náměstí se zahalilo do kouře z dýmovnic. Samotný konflikt poté započal v ústí do Kaprovy ulice, která je nejbližší spojnicí k sídlu Úřadu vlády ve Strakově akademii. Na policisty tam začaly létat lahve, odpadkové koše i petardy.
Do potlačení nepokojů se zapojili těžkooděnci, psovodi, jízdní policie a vodní dělo, které většinu výtržníků vytlačilo k orloji a začala nejaktivnější účastníky střetu zatýkat. Někteří lidé přitom skandovali například „jebat Prymulu“ nebo „ubožáci“.
„Snažil jsem se odejít z náměstí přes Kaprovu ulici, kde stála řada těžkooděnců, kteří mi řekli že je průchod uzavřen, ať projdu přes Dlouhou ulici a v tu chvíli se strhla první potyčka,“ uvedl očitý svědek. „Nevím, kdo jako první koho napadl, ale část demonstrujících se nahrnula do vstupu do Kaprovky, kde stála řada policistů, a najednou začaly létat světlice, lahve, petardy a koše. Všude byla panika a hluk a lidé se rozutíkali do všech stran,“ dodal.
„V Dlouhé ulici stál další zástup těžkooděnců, tentokrát i se psy. Řekli nám, že se náměstí uzavírá, ať odejdeme,“ pokračoval. „Vzápětí použili slzný plyn, který nás donutil se od náměstí vzdálit. Dále už byl slyšet jen křik, bouchání petard a následně vodní dělo, které proti hooligans policie použila,“ popsal svědek dění na náměstí.
Protestu se podle odhadu pražského magistrátu zúčastnilo zhruba 2000 lidí, ačkoliv povolený počet byl 500. Většina z účastníků neměla roušku.
„Policisté zakročili až v okamžiku, kdy došlo k porušení zákona ze strany některých účastníků. Porušení Usnesení vlády ČR bylo řádně zadokumentováno a bude oznámeno příslušnému správnímu orgánu k vyřešení,“ uvedl na twitteru policejní prezident Jan Švejdar.
Babiš: Jsem v šoku
Premiér Andrej Babiš (ANO) je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané, kteří nedodržují nařízení vlády proti covidu, a ohrožují sebe i ostatní. Uvedl to na dotaz ČTK v reakci na dnešní odpolední bitku fotbalových fanoušků s policií, která se odehrála v centru Prahy. Babiš v této souvislosti poděkoval policii a uvedl, že je na její vysoce profesionální přístup hrdý.
Zásah policie podpořil také prezident Miloš Zeman, uvedl na twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.
„Potvrdily se obavy, že organizovaní fotbaloví chuligáni zneužijí svolanou demonstraci. Demonstrace samotná porušovala nařízení vlády, a proto byl organizátor vyzván k jejímu ukončení, čemuž po nějaké době vyhověl,“ sdělil ČTK v textové zprávě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Již před začátkem demonstrace zajistila policie v souvislosti s protestem 16 lidí, měli u sebe předměty, jimiž by mohli někoho zranit, uvedla policie na twitteru. Policie provedla desítky kontrol již na před ohlášeným začátkem demonstrace ve 14:00. Na twitteru uvedla, že při kontrolách policisté nalezli pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky, střelnou zbraň. Zákon o právu shromažďovacím přitom upravuje povinnosti účastníků, kterým zakazuje mít u sebe střelné zbraně, výbušniny, pyrotechnické výrobky, nebo jiné předměty jimiž lze ublížit jinému na zdraví.
V sobotu se kvůli koronavirovým opatřením sešlo několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slzný plyn a vodní dělo.