Místo vyučování stávka za klima. Už i v Česku

Stávka školáků

Místo vyučování stávka za klima. Už i v ČeskuNOVÉ
Stávka švédských školáků za klima. Uprostřed je i Greta Thunbergová Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov

Echo24

Skupina středoškoláků vyzvala své vrstevníky ke stávce za klima, kterou plánují na 15. března. Studenti z několika českých měst ten den nepůjdou do školy. Výzvu zveřejnili na webové stránce iniciativy Friday for future. V rámci globální akce protestují studenti po celém světě každý pátek od loňského září, kdy patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová tímto způsobem protestovala proti neřešení změn klimatu.

"Reakce politiků na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu namísto do čistých zdrojů energie," uvedli studenti v prohlášení. Odkazují se na zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN z loňského podzimu, podle které do 12 let hrozí planetě ekologický kolaps. Vyzývají proto politiky, aby ihned provedli potřebné kroky ke snížení emisí.

Čtěte také: Zelená školačka. Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

"Iniciativu začala trojice středoškoláků z Prahy a z Brna. Pak se začali přidávat studenti z Ostravy, Olomouce, Liberce a dalších měst,“ sdělil mluvčí skupiny Petr Doubravský. Iniciativa se přidala ke globálnímu hnutí Friday for future.

Stávka v několika městech nemusí mít jednotnou podobu. "Závisí na lokálních skupinách, jakou formu stávky zvolí. Někde se bude konat shromáždění, někde pochod," řekl Doubravský.

Celosvětové stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.