Halík brání odvážného papeže: Nesmí být umlčen, církev potřebuje reformu
Rozkol v katolické církvi
Katolická církev se podle kněze a teologa Tomáše Halíka nachází v kritickém okamžiku svých dějin a potřebuje dalekosáhlou reformu. Halík před svým odletem do Brazílie vyzval latinskoamerickou církev k obraně papeže Františka a jeho reformních snah. Český teolog o tom ve čtvrtek informoval v souvislosti se svým zářijovým přednáškovým turné po Brazílii.
V minulém roce inicioval Halík spolu s profesorem Paulem Zulehnerem z Vídeňské univerzity otevřený dopis na podporu papeže Františka. Dokument podepsalo 75 000 lidí včetně 150 profesorů teologie ze čtyř kontinentů, uvedl ve čtvrtek Halík.
Současná krize katolické církve je podle Halíka srovnatelná s dobou reformace a Francouzské revoluce. „Sexuální zneužívání, jejichž rozsah byl nyní dokumentován, je jen jedním aspektem selhání určitého typu církve, a toto selhání vyžaduje dalekosáhlou reformu nejen církevních struktur, nýbrž zejména přístupu církve k mnoha oblastem a tématům,“ uvedl Halík.
Papež František podle českého teologa zahájil nutnou reformu v duchu evangelia. „Jeho odvaha vyvolala paniku v určitých katolických kruzích, které opakovaně tvrdě útočí na papeže a své útoky v poslední době vystupňovaly,“ uvedl Halík. Členové církve by proto podle něj měli prokázat papeži věrnost a podporu. „Pokud by hlas papeže Františka měl být umlčen, mělo by to katastrofální následky nejen pro věrohodnost katolické církve, ale také pro všechny, kteří v našem světě, naplněném strachem, násilím a nenávistí, zápasí o naději proti pokušení rezignace,“ dodal Halík.
Papež František pochází z Argentiny, kde působil do roku 2013, než se stal papežem. Papež, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, boří mnohá tabu a jeho nástupem do funkce začala ve Vatikánu nová éra. Obnovit důvěru v římskokatolickou církev se snaží pokorným a spontánním chováním a zaměřením na nejchudší a nejslabší.