Komunista Ondráček neuspěl. Předsedou komise pro GIBS zatím nebude

Komise pro GIBS

Komunista Ondráček neuspěl. Předsedou komise pro GIBS zatím nebudeAKTUALIZOVÁNO
Zdeněk Ondráček Foto:

Foto: Reprofoto ČT24

1
Domov

Echo24, jh, ČTK

Poslanci v pátek v prvním kole tajné volby nezvolili Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ke zvolení mu scházelo 9 hlasů. Druhé kolo, v níž by měl být Ondráček opět jediným kandidátem, by se mohlo uskutečnit v úterý. Jeho nominace vzbudila spory. Kritici poukazují na to, že se v roce 1989 podílel na policejních represivních opatřeních proti studentským demonstracím.

Ondráček obdržel v prvním kole 85 ze 186 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Pokud by Ondráček nebyl případně zvolen ani ve druhém kole, v lednu by se uskutečnila volba nová. V případě, že by KSČM chtěla nominovat někoho jiného ze svých poslaneckých řad, musela by Ondráčka z komise úplně odvolat, protože je jejím jediným členem za tuto stranu.

Ondráčkova nominace do čela komise opět vzbudila spory kvůli jeho působení za socialismu. Vít Rakušan (STAN) ještě před volbou znovu vyzval klub KSČM, aby nominaci zvážil. Rakušan zdůraznil, že nezpochybňuje Ondráčkovu odbornou erudici, ale předsedou komise by podle něho neměl být člověk, který „vystupoval v roce 1989 s obuškem v ruce proti demonstrantům“. Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek soudí, že KSČM není nejen reformovaná, ale ani reformovatelná.

Ondráčka nepodporovala ani ČSSD. „Podporovat někoho, kdo se v rámci Palachova týdne podílel na potírání demonstrací, by nebylo úplně rozumné. Je to určitě v rozporu s demokratickými principy po roce 1989,“ řekl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka.

Kandidaturu Ondráčka naopak hájil předseda komunistické frakce Pavel Kováčik, podle kterého by se poslanci neměli nechat „hnát na barikády hlavním směrem kritického myšlení provokovaného některými prezidentskými kandidáty“. Zjevně tím narážel na výzvy podnikatele a textaře Michala Horáčka. Rovněž předseda KSČM Vojtěch Filip nabádal, aby Sněmovna nesloužila kampani jednoho z prezidentských kandidátů. Zdůraznil, že Ondráček má bezpečnostní prověrku.

Čtěte také: Komise pro GIBS si bude volit šéfa. Jediným kandidátem je Ondráček z KSČM

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.