Stát svým chováním ničil venkovské obchody. Teď vymýšlí, jak je zachránit

STOVKY ZANIKLÝCH PRODEJEN

Stát svým chováním ničil venkovské obchody. Teď vymýšlí, jak je zachránitNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Nakoupit si na vesnici nebo malém městě může být čím dál větší problém. Loni zaniklo přes tisíc malých prodejen. O problému se ve středu debatovalo i na půdě sněmovny. Výsledkem je, že zainteresovaná ministerstva musí do konce června přijít s konkrétními návrhy, jak situaci řešit. Jenže problém se snažili „řešit“ už za minulé vlády na resortu zemědělství a ke konkrétním krokům nikdy nedošlo.

„Jsme rádi, že výbor vyslyšel naši žádost a podařilo se k jednacímu stolu dostat všechny zainteresované subjekty. Asociace se tímto problémem zabývá již čtvrtý rok, během této doby se nám podařilo rozpoutat veřejnou diskuzi a to na ministerstvech, v Poslanecké sněmovně i v médiích. Věřím, že by se to nyní mohlo posunout,“ uvedl pro server Echo24 Jan Hrdina, tajemník Asociace českého tradičního obchodu, která řešení problému iniciovala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle jejích dat totiž trend zanikání malých, především venkovských, prodejen zrychlil tempo. V minulém roce činnost ukončilo celkem 1 082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečních. Nejvíce bylo přitom těch úplně nejmenších o prodejní ploše do 50 metrů čtverečních, celkem 759. To je oproti loňského roku téměř padesátiprocentní nárůst. V roce 2016 v této kategorii zaniklo 396 prodejen. Naopak posílily velké obchody nad 400 metrů čtverečních.

Potvrzuje se tak, že na nejmenší podnikatele a živnostníky dopadají opatření minulé vlády nejtvrději. Tehdejší ministr financí a současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) prosadil v minulém volebním období kontrolní hlášení DPH a především elektronickou evidenci tržeb (EET). Právě kvůli ní se velké množství zvláště drobných podnikatelů rozhodlo činnost raději ukončit.

Jak zachranit vesnický obchod

Poslanci se na sněmovním zemědělském výboru shodli, že zainteresované resorty by měly do konce června dát do kupy konkrétní návrhy, jak situaci řešit. Jednání se přitom účastnili zástupci resortu zemědělství a financí.

„Přiznám se, že jsem k tomu ustanovení trochu skeptický. Až uvidím konkrétní výsledky, tak teprve budu spokojený. Mám ale pocit, že v minulosti celá řada kroků státu negativně dopadala na venkov. Třeba zemědělská politika, nebo přístup k podnikaní. Jsem ale rád, že zemědělský výbor vyvíjí alespoň tlak na resorty, aby se kolem toho něco dělo,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Pirátů Radek Holomčík.

O způsobech řešení se ale hovoří dlouhodobě. Už loni se kvůli problému obslužnosti venkova na resortu zemědělství scházela pracovní skupina, která byla složena ze zástupců několika resortů. Výsledek byl materiál s názvem Podpora obslužnosti venkova, který nakonec schválila vláda. V něm stálo například to, že stát je připravený do venkova „nalít“ peníze, které by šly do místních samospráv.

Diskutovaly se v něm i možnosti nepřímé podpory. Tedy například to, že by menší prodejny měly úlevy na daních – EET přitom minulá vláda zavedla právě kvůli vyššímu výběru daní –, nebo marketingovou podporu potravin od regionálních producentů ve venkovských prodejnách. V materiálu se ale objevil i návrh, že by se potraviny prodávaly na České poště.

Na tahu je ministerstvo pro místní rozvoj

Jenže k žádným konkrétním krokům nedošlo a resort zemědělství teď dává od problému ruce pryč. „Materiál Podpora obslužnosti venkova, který ministr zemědělství předložil k projednání vládě ČR v květnu 2017, částečně shrnoval současný stav na venkově a analyzoval možnosti podpory obslužnosti venkova do budoucna. Cílem tohoto informativního materiálu bylo diskutovat a nalézt systémové řešení a různé formy podpory problematiky obchodní obslužnosti venkova prostřednictvím dotčených rezortů a státních institucí,“ uvedl pro server Echo24 tiskový odbor resortu.

Problémem by se nyní podle resortu zemědělství mělo zabývat ministerstvo pro místní rozvoj v rámci nově připravované Strategie regionálního rozvoje ČR. To má přitom obavy, že kdyby příliš zasáhlo, molo by deformovat volné tržní prostředí.

„Spolu s obcemi hledáme možnosti jak pomoci venkovským prodejnám. Například Jihomoravský kraj šel cestou řešení přes obce. Nesmíme však státní podporou deformovat volné tržní prostředí. Na to upozorňuje také EU pravidlem zakazujícím přímou podporu vybranému podnikateli,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí resortu Vilém Frček.

Resort podle Frčka připravuje revizi dotačního programu na podporu obnovy a rozvoje venkova, jehož prostřednictvím chce řešit právě obslužnost v malých obcích. „V úvahu tak přichází i podpora prodejen základního zboží, které jsou v majetku obcí či jiného veřejnoprávního subjektu. Šlo by o formu podpory malého rozsahu, aby byla zajištěna slučitelnost se Smlouvou o EU, článek o veřejné podpoře. MMR může takto napřímo pomoci za předpokladu, že se na její potřebnosti shodne široké spektrum zájmových skupin. Tedy nejen obcí, ale také zainteresovaných asociací, sdružení,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Lidé na vsích nemají kvůli EET kde kupovat jídlo. Možná to půjde na poště

Další šikana finanční správy. Za minutu rozdílu v EET pokuta tři tisíce

Finanční správa kvůli EET „nakládá“ živnostníkům dvakrát víc než firmám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články