Miliardář Vítek naštval Švýcary. Zastavil lyžařské vleky kvůli dotacím

Spor kvůli dotacím

Miliardář Vítek naštval Švýcary. Zastavil lyžařské vleky kvůli dotacímNOVÉ
Lanovka ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov

vt

Jméno Radovana Vítka v posledních dnech vyslovovali švýcarští lyžaři s velkou nelibostí. Český miliardář totiž zastavil vleky a lanovky ve vyhlášeném lyžařském středisku Crans-Montana na jihozápadě země. Důvodem byl spor o dotace ve výši 17 milionů korun, informují Novinky.cz.

Přestože závěr sezóny ve švýcarských Alpách přinesl ideální počasí a dostatek sněhu, lyžaři prožívali od úterý nemalé komplikace. Do pátku se v alpském centru Crans-Montana, který provozuje firma Radovana Vítka, zastavil provoz lanovek a vleků. Jádrem problému byl spor o dotace, které Vítkova společnost vedla se švýcarskými obcemi. Chtěla, aby se víc podílely na provozu a rozvoji turistiky.

„Katastrofa. Nerozumíme tomu. Neměli to dělat na úkor turistů,“ cituje naštvané návštěvníky server Blick. Turisté museli na svah chodit pěšky, pokud tedy neodjeli do jiných lyžařských středisek nebo rovnou domů, čímž vznikaly nemalé škody. V reakci na vzniklou situaci museli zástupci obcí v oblasti začít jednat a dospět k dohodě s Vítkovou firmou.

Ta se bránila tím, že pouze oprávněně hájila své zájmy. „Jsme rádi, že se alespoň nyní podařilo zástupce obcí v regionu Crans-Montana dostat k jednacímu stolu a dosáhnout dohody. Mohu tedy konstatovat, že lanovky budou opět spuštěny,” řekl Novinkám mluvčí Vítkovy společnosti CPI Property Group Jan Burian. Pro tuto chvíli si mohou lyžaři znovu užívat vleků až do samotného závěru sezóny, tedy do 15. dubna, informoval švýcarský server RTS.

Vítek je podnikatel, ne mecenáš

Philippe Magistretti, ředitel firmy CMA provozující vleky v oblasti Crans-Montana-Aminona, už dříve obvinil v otevřeném dopise tamější úřady z nedostatečné podpory a připsal jim odpovědnost za několikadenní zastavení vleků. Obce Crans-Montana, Icogne a Lens se ale proti výrokům bránily a zareagovaly vlastním otevřeným dopisem, že už do lyžařské turistiky vložily z rozpočtu více než dost peněz.

Vítek dlouhodobě žije v Crans-Montaně a investoval do rozvoje turistiky v regionu dva miliony švýcarských franků (cca 43 milionů korun), především do tamějšího vybavení a infrastruktury. Podle Magistrettiho je společnost „lokomotivou místní ekonomiky“ a „Vítek není žádný mecenáš, ale podnikatel“.

Český miliardář vlastní v oblasti nejen vleky, ale také parkoviště, restauraci, kliniku a nový resort se dvěma hotely – vše v investiční hodnotě 3,87 miliardy korun, píše server Berner Zeitung. Vítkova skupina CPI Property, která sídlí v Lucembursku, ve velkém investuje do nemovitostí v Česku i Berlíně.

Čtěte také: Předčasné volby? Je to možné, připustil Babiš po krachu s ČSSD

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.