Návrh bránit se zbraní proti lupičům sbírá podporu. Změny jsou možné, říká exšéf policie
Změna zákona
Lidé by mohli v budoucnu aktivně bránit své byty a domy beztrestně pomocí zbraní. Senátní návrh, který nyní v horní komoře čeká na projednání, by totiž nově posílil práva vlastníků nemovitostí proti zlodějům a lupičům. Předkladatel zákona Zdeněk Hraba (STAN) si od novely slibuje, že kolem návrhu proběhne nepopulistická a seriózní diskuze. Možné změny připustil i bývalý policejní prezident a čerstvý předseda senátního klubu ODS Martin Červíček.
Zdeněk Hraba reaguje novelou na sérii loupeží ve Středočeském kraji, které policisté i přes několik zadržených nadále vyšetřují. Podle senátora tak nadešel čas k tomu, aby lidé mohli mít větší pocit bezpečí při chránění svého majetku a také aby nebyli poté soudně popotahováni. „Stávající úprava nutné obrany je velmi stručná a obecná. Drtivá většina lidí proto váhá, zda se bránit a pak se modlit, aby narazili na osvíceného státního zástupce nebo soudce, aby nebyli odsouzeni za nepřiměřenou obranu. Tu jistotu za jednoznačných podmínek musí znát a mít ji už ze zákona. A to teď není. To se musí změnit,“ uvedl Hraba k zákonu.
Senátor nyní získává pro svůj návrh podporu mezi ostatními kolegy. Návrh rozeslal všem předsedům senátorských klubů a podle reakcí je zřejmé, že senátorům se úprava líbí. Podle Hraby by schválení návrhu znamenalo, že poslanci a senátoři stojí jasně na straně lidí a jejich snaze ochránit svý obydlí a životy.
Se změnou souhlasí i někteří senátoři z ODS. „Přestože považuji právní výklad nutné obrany v praxi již za ustálený, připouštím, že na základě tohoto návrhu je po odborné diskuzi možné dospět k dílčím úpravám,“ řekl pro Echo24 Martin Červíček. Podobně hovoří i místopředseda klubu Zdeněk Nytra. „Za nepotřebnou ji určitě nepovažuji, tedy princip určitě ano. Zbytek se bude odvíjet od konečného znění návrhu,“ řekl pro Echo24 Nytra.
Kromě pozitivních ohlasů však Hraba sklízí i kritiku, zejména z řad sociální demokracie. Proti se se staví bývalý ministr pro lidský práva a rovné příležitosti a současný senátor Jiří Dienstbier či předseda senátního klubu ČSSD Petra Vícha. „Stávající úprava je dostačující,“ řekl Vícha.
Proti je i právník a předseda klubu Senátor 21 Václav Láska. „Daná problematika je podle mého velmi dobře upravená jak zákonem, tak zejména vyvíjející se judikaturou. Nevidím důvod k zásahu do zákonné normy,“ řekl pro Echo24 Láska.
Podle Hraby je tato předloha podobná jako v sousedním Slovensku, kde je úprava definována ustanovením, „že musí jít o zcela zjevnou nepřiměřenost zejména ke způsobu útoku, jeho místu a času, okolnostem vztahujícím se k osobě útočníka nebo k osobě obránce“. Novela zákona by však měla pamatovat na to, že se nesmí jednat o úmyslné zabití, tedy aby nedocházelo ke zneužití tohoto návrhu. Kromě Slovenska tato úprava funguje i v Německu, Švédsku nebo Itálii.
Proti tomu se však staví ministerstvo vnitra. Resort spravedlnosti pak nechce návrh okomentovat do té doby, dokud se s ní neseznámí blíže. „V rámci předchozích pokusů upravit právní úpravu okolností vylučujících trestní odpovědnost jsme současnou úpravu neshledali jako nepostačující, nicméně, jak uvádíme, s aktuálním návrhem se musíme teprve seznámit,“ řekla pro Echo24 mluvčí resortu Maja Dangal.
Senát však už nyní projednává návrh, který se zbraní týká. Podle horní komory by listina základních práv a svobod měla obsahovat výslovné právo bránit sebe i jiné se zbraní podle podmínek stanovených zákonem. Navrhla to skupina 35 senátorů v čele s někdejším policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS).
Návrh už prošel bezpečnostním výborem, kde pro něj senátoři hlasovali v poměru 5:3. S možnou změnou nesouhlasili Jiří Dientsbier (ČSSD), Pavel Fischer nebo Renata Chmelová (KDU-ČSL). Podle nich je zbytečné rozšiřovat listinu základních práv o tento bod a upozorňují, že je novela nedomyšlená, zbytečná a škodlivá.