Staronový souboj Pirátů a ODS

Staronový souboj Pirátů a ODS
Komentáře

KOMENTÁŘ

Martin Weiss

Trojice průzkumů zveřejněná v posledních dnech potvrzuje nastoupený trend: ČSSD se dál boří do dna, ANO se odrazilo od stropu, jeho vyzyvateli budou ODS a Piráti.

Asi nejzajímavější rozdíl mezi volebními modely CVVM, Medianu a Kantaru je ve výsledku ODS. Té Median přisoudil shodně s Piráty 12 procent, zatímco model CVVM dal ODS 19 procent a Pirátům 11. Poté, co Daniel Prokop z Medianu spekuloval, že jedním z důvodů může být to, že CVVM sbíral svá data po druhém kole senátních voleb, v době medializace úspěšného výsledku ODS, zveřejnil své výsledky Kantar, který sbíral data rovněž částečně po druhém kole senátních voleb. A ODS přisoudil 14 procent a Pirátům 16. Takže žádný rozhodující únik se zřejmě nekoná.

Výzkum Kantaru pro ČT taky potvrzuje některá již přes rok trvající demografická fakta. ANO je stranou důchodců. Mezi vysokoškolsky vzdělanými ztrácí veškerou dominanci. A v Praze je to s odstupem až třetí strana. Na tom by nebylo nic samo o sobě zavrženíhodného. Všichni občané mají svá práva a ti politici či političtí fanoušci, kteří se hřáli myšlenkou, že mají na své straně ty nejvzdělanější, nejproduktivnější a nejdynamičtější občany, v poslední době často splakali nad výdělkem – viz Hillary Clintonová či kampaň za setrvání Británie v EU.

Jenže v Babišově případě je zvláštní to, že s tímto voličským profilem zemi neovládl. Na počátku sbíral hlasy ve všech vrstvách včetně osob, jež lze označit ve svém okruhu za elity. Teď se musí starat o to, aby mu nebrali hlasy i třeba okamurovci. Zatím se stará úspěšně, soudě hlavně podle sestupné trajektorie SPD, komunistů i ČSSD. Ale je to segment, který je nejnáchylnější k manipulaci či k nepřátelskému převzetí. Nový politický podnikatel z podstaty věci zamíří pozornost právě tam. Jak prozradil politický podnikatel z nejpovolanějších Tomáš Hrdlička, jeho role zákulisního poradce Tomia Okamury byla motivována právě tím, aby ubral hlasy ANO. A je příliš brzy na odepisování ČSSD, přece jenom je to v našich podmínkách značka, která nemusí následovat osud západoevropských sociálních demokracií. Kdyby se ze závětří vynořil někdo, kdo čeká, až strana naplno vezme na vědomí nepoužitelnost všech současných protagonistů, a nabídl se jí jako spasitel, ještě s ní může něco dokázat.

Na straně Babišových vyzyvatelů je zajímavá a nepřehledná situace. Na nich je, aby uchopili situaci, kdy se vyčerpala témata stranické politiky posledních dvaceti let. Všechno se vlastně dlouho stále vztahovalo k transformaci, k rozhodování mezi kapitalismem a socialismem. Ta doba je zjevně pryč. Piráti vstoupili do tohoto terénu s apetitem všežravců a lidí nezatížených historií. Dokážou snadněji postřehnout, která témata se dají zvednout, a nejsou při tom příliš zatíženi ideologií.

Zároveň ale využívají těch nervových drah, které se v mozcích lidí za léta vytvořily. Jejich kritika ODS je podivuhodně podobná kritice ANO, jak tu v levicově liberálním prostředí existovala od počátku transformace. A podivuhodně podobná tomu, po čem sahá Babiš. „Kmotři“? „Korupční minulost“? Bylo až komické sledovat, jak si Piráti v Brně nechávají dělat protikorupční analýzu ODS poté, co nejdříve odkývali koalici s ANO, u něhož je nic takového nenapadlo. Ale dává smysl to zkusit. Když Ivan Bartoš říká, že ODS vůbec není pravicově liberální, ale ostře pravicová, je to přesně tentýž akcent. Dokonce použije nálepky „SPD pro lepší lidi“, což je trochu legrační, protože právě tuto nálepku dávali svého času jiní Pirátům – to bylo v době její volební kampaně, v níž graficky slibovali, koho všeho dostanou do vězení.  

Piráti na to jdou ovšem systematicky. Když na to přijde, zafunguje ve sněmovně hlasovací koalice ANO, ČSSD, KSČM a Pirátů. A to při prosazení zrušení karenční doby nemocenské. A Piráti výslovně zdůrazní, že oni nejsou tou stranou, jíž jde jen o vydělávání peněz.

Proti tomu se ODS jeví jako těžkonohá – pokud by zrcadlovým obrazem snahy Pirátů „zarámovat“ soupeře měla být kampaň pražské ODS proti smažkám a anarchistům při komunálních volbách, byla by to prohra na body.

Obě strany jsou nicméně k tomuto souboji odsouzeny. A je to vyrovnanější rozložení sil, než kdy v občanském táboře panovalo. Tam bylo navyklé, že ti malí okopávali ODS kotníky a ta je prezentovala jako vyděrače. To už teď nepůjde.