Příběh o chlapcích jsem si nevymyslela, říká pěstounka. Peníze vrátím, až bude účet odblokován

VÝPOVĚĎ ÚDAJNĚ PODVEDENÉ ŽENY

Příběh o chlapcích jsem si nevymyslela, říká pěstounka. Peníze vrátím, až bude účet odblokován
Budova Skladu pro pěstouny Praha 11, z. s. Foto: Sklad pro pěstouny Praha 11, z. s.
Domov

Echo24

„Příběh o osiřelých chlapcích jsem si nevymyslela,“ řekla deníku Echo24 pěstounka Eva Ptáčková ze Skladu pro pěstouny Praha 11, z. s., která se údajně stala obětí podvodu ze strany rodiny tří chlapců, kteří o sobě tvrdili, že při autonehodě přišli o rodiče. Slibuje, že stovky tisíc, které jí na účet, jenž založila původně na podporu domněle osiřelých chlapců, vrátí hned, jakmile to bude možné. Kdy to ale půjde, neuvedla. Účet je totiž nyní podle ní bankou na pokyn policie obstaven, protože probíhá policejní vyšetřování. Policie se ke kauze odmítá blíže vyjadřovat. „V současné době nemáme žádné nové informace k této věci, které by byly ke zveřejnění,“ řekla deníku Echo24 tisková mluvčí Eva Kropáčová. Den předtím sdělila, že se aktéři zapojení do sbírky stali s „největší pravděpodobností oběťmi protiprávního jednání“. Redakce Echo24 bude případ sledovat na denní bázi, dokud nedostanou dárci peníze zpět.

Právě pěstounka Eva Ptáčková se podle policie stala s největší pravděpodobností obětí podvodu a protiprávního jednání, jak již v pondělí deníku Echo24 potvrdila tisková mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Ptáčková v domnění, že objevila tři nezletilé chlapce, kteří tvrdili, že při autonehodě přišli o rodiče, začala dětem pomáhat a starat se o ně. Zajistit jim dokázala kromě materiální i finanční pomoc. Na účet, který založila, dorazily za necelý jeden den stovky tisíc korun.

V pondělí odpoledne však vyšlo najevo, že se s největší pravděpodobností jedná o podvod, a účet byl zablokován. Do případu se vložili policisté, kteří nyní celou kauzu vyšetřují. V úterý však odmítli sdělit více podrobností. „V současné době nemáme žádné nové informace k této věci, které by byly ke zveřejnění,“ řekla deníku Echo24 policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Pěstounku Evu Ptáčkovou zastihl v úterý redaktor deníku Echo24 v jejím bytě na sídlišti v pražském Chodově. Podle jejích slov je v současnosti věc předmětem policejního vyšetřování a žena, která se věnuje pomoci dětem, nechtěla kauzu podrobněji komentovat, přesto redakci poskytla stručný rozhovor.

Opravdu vybrané peníze vrátíte?

Ano. Peníze jsou všechny na účtu, s účtem nebylo manipulováno, není tam žádný minusový obrat, pouze plusové obraty. Peníze budou určitě všechny vráceny, účet je ale teď zablokován.

Od policie?

Ne, od banky. A banka ho neodblokuje, dokud to policie nedovolí. Jakmile to bude možné, protože k tomu účtu jsem měla přístup pouze já, tak všechny peníze určitě vrátím. Je to i součástí vyšetřování.

Objevily se spekulace, že jste si celý příběh o osiřelých chlapcích mohla vymyslet přímo vy. Můžete tedy alespoň potvrdit, že jste si to nevymyslela a ti tři chlapci existují?

Můžu potvrdit, že jsem si to nevymyslela. Jsem teď ve strašně hrozné situaci, ale víc k tomu opravdu nemůžu a nesmím říct.

Ještě ohledně těch peněz – můžete skutečně zaručit, že se o ně lidé, kteří je na účet zaslali, nemusejí bát?

Nemusejí se bát. Jenom to (vrácení financí – pozn. red.) nebude asi do týdne, jak jsme řekli. Mě totiž nenapadlo, že to bude mít tento další postup (zablokování účtu bankou na základě policejního vyšetřování – pozn. red.). Protože i ta policie to bude samozřejmě šetřit a budeme to předkládat, tak to buď bude vracet banka, nebo jednotlivě já. Ale všechny peníze, jakmile to bude povolené, budou vráceny. Všechny jsou v současné chvíli na tom účtu.

Vy sama jste se podle policie pravděpodobně stala obětí podvodu. Jak se nyní cítíte?

Cítím se hrozně špatně, protože mám za to zodpovědnost já, že jsem prostě podvedla lidi informacemi, které jsem neměla.

Jsou na vás kvůli tomu lidé zlí, nebo vás naopak chápou a nevyčítají vám to?

Asi bych řekla, že půl na půl. Já nejsem schopna teď ty diskuze číst… Ale chápu i ty zlostné reakce lidí.