Doživotí. Británie chystá drakonické tresty pro nelegální migranty a pašeráky lidí
TVRDŠÍ TRESTY
Britská vláda plánuje značné zpřísnění trestů pro migranty nelegálně překračující Lamanšský průliv mezi Spojeným královstvím a Francií. Podle nové legislativy by jim tak mohly hrozit až čtyři roky vězení. Podle britské šéfky vnitra Priti Patelové, která návrh konkretizovala o víkendu, jde o snahu odradit migranty od nelegálních přechodů a hlavně o napravení „nefunkčního azylového systému“. Informuje o tom britský deník The Telegraph nebo francouzský Le Parisien.
Krok konzervativní vlády Borise Johnsona je součástí azylové reformy, která přichází v úterý do parlamentu. Podle té se také plánuje zavedení až čtyřletého vězení pro ilegální migranty, dosud to bylo šest měsíců a až doživotního vězení pro pašeráky, kteří mají na překračování hranic migranty podíl. Dosud jim hrozilo 14 let.
Kabinet představil své plány na zpřísnění azylového systému loni v březnu. Podle nynějšího vyjádření Patelové bude nová legislativa „spravedlivá, ale přísná“. Má za cíl odradit od nelegální migrace a především zacházet s žadateli o azyl odlišně, právě v závislosti na tom, zda do země dorazili legálně či ne.
„Místo záměrného šíření mýtů a nepravd o azylu a přistěhovalectví by ministerstvo vnitra udělalo lépe, kdyby vytvořilo bezpečné způsoby pro těch pár lidí, kteří prchají před pronásledováním a chtějí zde získat azyl,“ reagoval na záměr vlády šéf britské Amnesty International Steve Valdez-Symonds.
Od začátku roku 2021 překročilo průliv La Manche už přes šest tisíc migrantů, což je rekordní číslo. Celkový počet zaznamenaný v roce 2020 dosáhl lehce přes osm tisíc, a mohl by tak být překonán už v příštích dvou měsících.