Peklo neexistuje, citovala La Republica papeže. Takhle to neřekl, tvrdí Vatikán

Papežův kontroverzní výrok

Peklo neexistuje, citovala La Republica papeže. Takhle to neřekl, tvrdí VatikánNOVÉ
Papež František Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vatikán popřel, že by papež František ve čtvrtečním článku italského listu La Repubblica uvedl, že neexistuje peklo. Podle něj by žádná citace v textu „neměla být považovaná za věrný přepis slov Svatého otce“. Doktrína katolické církve totiž koncept pekla coby místa pro hříšníky obsahuje a hovoří i o jeho věčnosti. O události informoval britský server BBC. 

Papežův výrok měl zaznít v soukromém rozhovoru se zakladatelem deníku Eugeniem Scalfarim. Oba muži jsou přáteli už několik let a podobné diskuze jsou podle deníku Guardian součástí Františkova přání vyměnit si občas názory s nevěřícími. Nejednalo se však o klasické interview, upozorňuje deník.

Novinář se v jednu chvíli Františka zeptal, kam po smrti míří hříšné duše a kde jsou trestány. „Duše nejsou trestány,“ zněla papežova odpověď tak, jak ji zachytila La Repubblica. „Těm, kteří se kají, se dostane božího odpuštění a přidají se k zástupům rozjímajících. Ale ti, kteří neučiní pokání a nemůže jim tak být odpuštěno, zmizí. Není žádné peklo, je zmizení hříšných duší,“ měl dodat.

Poté, co papežovo prohlášení vyšlo v tisku, Vatikán se ohradil, že slova jsou jen „plodem Scalfariho rekonstrukce“, a ne „věrným přepisem slov Svatého otce“.

Existence pekla je v křesťanské víře zakořeněná. Katolické učení o něm hovoří jako o „nejvyšším trestu věčného odloučení od Boha“. V uplynulých letech jej potvrdili i oba Františkovi předchůdci v čele církve, Jan Pavel II. i Benedikt XVI.

Čtěte také: Nenechte starší generace, aby vás umlčely, vzkázal mladým papež František

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články