1 Papežův kontroverzní výrok

Peklo neexistuje, citovala La Republica papeže. Takhle to neřekl, tvrdí Vatikán

, NOVÉ

Témata: ,

Vatikán popřel, že by papež František ve čtvrtečním článku italského listu La Repubblica uvedl, že neexistuje peklo. Podle něj by žádná citace v textu „neměla být považovaná za věrný přepis slov Svatého otce“. Doktrína katolické církve totiž koncept pekla coby místa pro hříšníky obsahuje a hovoří i o jeho věčnosti. O události informoval britský server BBC. 

Papežův výrok měl zaznít v soukromém rozhovoru se zakladatelem deníku Eugeniem Scalfarim. Oba muži jsou přáteli už několik let a podobné diskuze jsou podle deníku Guardian součástí Františkova přání vyměnit si občas názory s nevěřícími. Nejednalo se však o klasické interview, upozorňuje deník.

Novinář se v jednu chvíli Františka zeptal, kam po smrti míří hříšné duše a kde jsou trestány. „Duše nejsou trestány,“ zněla papežova odpověď tak, jak ji zachytila La Repubblica. „Těm, kteří se kají, se dostane božího odpuštění a přidají se k zástupům rozjímajících. Ale ti, kteří neučiní pokání a nemůže jim tak být odpuštěno, zmizí. Není žádné peklo, je zmizení hříšných duší,“ měl dodat.

Poté, co papežovo prohlášení vyšlo v tisku, Vatikán se ohradil, že slova jsou jen „plodem Scalfariho rekonstrukce“, a ne „věrným přepisem slov Svatého otce“.

Existence pekla je v křesťanské víře zakořeněná. Katolické učení o něm hovoří jako o „nejvyšším trestu věčného odloučení od Boha“. V uplynulých letech jej potvrdili i oba Františkovi předchůdci v čele církve, Jan Pavel II. i Benedikt XVI.

Čtěte také: Nenechte starší generace, aby vás umlčely, vzkázal mladým papež František

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.