ANO rozdělilo republiku. V Brně a Ostravě uspělo, v Praze totálně vyhořelo
Úspěch a prohra hnutí ANO
Hnutí ANO vedené Andrejem Babišem rozděluje svými volebními výsledky republiku. Na jedné straně se hnutí podařilo získat jedenáct krajských měst a možnost získat v senátu až deset křesel pro své kandidáty. Oproti tomu katastrofálně dopadlo ANO v hlavním městě, kde Pražané odsunuli Babišovo hnutí až na pátou pozici. Úspěch v Praze byl přitom pro Andreje Babiše velmi důležitý. Jenom do samotné kampaně v metropoli napumpovalo hnutí na 50 milionů korun.
Komunální volby v krajích dopadly pro hnutí ANO velmi příznivě. Před čtyřmi lety ovládlo devět krajských měst. Včera se hnutí podařilo triumfovat celkem v jedenácti krajských městech. V Brně získala kandidátka pod vedením současném primátora Petra Vokřála 23 procent hlasů, druhá ODS získala o pět méně.
Ještě viditelnější úspěch zaznamenalo ANO v Ostravě, kde získalo 32 procent a celkem 21 míst v zastupitelstvu. Druhé hnutí Ostravak získalo pouhých jedenáct procent a ODS devět procent. S největší pravděpodobností tak město bude zase vést současný primátor Tomáš Macura. Ten už před volbami tvrdil, že by mu znovu vyhovovala nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci.
Hnutí ANO zvítězilo i v Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Ústní nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích či Zlíně. Pouze v Liberci skončilo hnutí druhé za Starosty pro Liberecký kraj.
Jako úspěch může hnutí ANO brát i volby do horní komory parlamentu. Andrej Babiš se v minulosti nechal několikrát slyšet, že „senát jim moc nejde“. Nyní však má možnost uspět v druhém kole až deset kandidátů hnutí ANO. Neúspěchem je však prohra bývalého ministra financí Ivana Pilného na Praze 12.
Jako totální neúspěch je volebné výsledek v hlavním městě. Hnutí ANO si na metropoli velmi věřilo a investovalo do kampaně na 50 milionů korun. Hnutí cílilo na obyvatele sídlišť, kterým rozdávali večeře a alkohol zdarma. Finančně náročná kampaň však stačila pouze na páté místo se ziskem dvanácti křesel v zastupitelstvu.
Zajímavostí také je, že se před lídra kandidátky Petra Stuchlíka dostal jak dvojka Patrik Nacher, tak trojka Ivan Pilný. Poslanec Patrik Nacher dříve vyhrál stranické primárky a měl být jedničkou na kandidátce. Po zásahu Andreje Babiše však musel své místo přenechat neznámému Petru Stuchlíkovi, který však pražské volby nedokázal vyhrát. Hnutí ANO tak utrpělo ve volbách první citelnou prohru.
Osobní úspěch v prohraných pražských volbách může oslavit bývalá místopředsedkyně hnutí Radmila Kleslová. Ta se dostala do zastupitelstva z druhého místa kandidátky na Praze 10.
„Musíme si říct, proč jsme v Praze dopadli, jak jsme dopadli. Naše pražská organizace žila jenom z úspěchu ve sněmovních volbách. Svým působením nebyla přidanou hodnotou jako Macura v Ostravě nebo Vokřál v Brně, naopak byla negativní. Měli jsme čtyři starosty městských částí, ODS jich měla pět, ale daleko lepších, třeba paní Černochovou. V Praze 11 je to pro nás úplný propadák, přitom tam působí předseda krajské organizace ANO pan Říčar, tak doufám, že bude hned rezignovat. V Praze jsme toho prostě moc neukázali. Možná jsme měli být tvrdší a je asi i moje chyba, že jsme pražskou organizaci neřešili,“ řekl v rozhovoru pro Deník Andrej Babiš.
Předseda hnutí také kvůli volbám nepředpokládá, že by žalostné výsledky vládní sociální demokracie a KSČM mělo nějaký negativní vliv na fungování kabinetu. „Já se žádnou změnou nepočítám,“ řekl Andrej Babiš. Předčasné volby podle něj nikdo nechce a vláda s ČSSD funguje dobře, protože jsou mezi ním a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem dobré osobní vztahy.