Papež při mši v Rangúnu vyzval menšiny k odpuštění a soucitu

Papež v Barmě

Papež při mši v Rangúnu vyzval menšiny k odpuštění a soucituNOVÉ
Papež při mši v Rangúnu vyzval menšiny k odpuštění a soucitu Foto:

FOTO: Reuters

7
Svět
Echo24
Sdílet:

Papež František ve středu při mši v největším barmském městě Rangúnu vyzval etnické menšiny, aby na násilí nereagovaly pomstou, nýbrž „odpuštěním a soucitem“. Shromážděný dav podle místních úřadů čítal 150 000 osob. Podle agentury AP byli mezi nimi i návštěvníci z Vietnamu, Thajska nebo Kambodže. Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě asi 659 000 katolíků.

Mezi desítkami tisíc účastníků mše byli zastoupeni kněží, řádové sestry, diplomaté i zástupci vládní strany Národní liga pro demokracii, které šéfuje barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

„Podobná možnost už se nám asi nenaskytne. Papež žije v Říme a cestu tam si nemůžeme dovolit,“ řekl agentuře Reuters 45letý učitel Boul Kchin. Do Rangúnu se z města Mandalaj vydal na nákladním vozu s dalšími 15 příbuznými. „Jsme opravdu šťastní, máme radost, že za námi do Barmy přijel,“ dodává.

František během kázání připomněl utrpení, jemuž byly vystaveny barmské etnické a náboženské menšiny. Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech země přetrvávají.

„Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí, mají zranění patrná i zraku skrytá,“ řekl František davu. Papež naléhal, aby lidé na násilí reagovali „odpuštěním a soucitem“, a ne pomstou. „Cesta pomsty není cestou Krista,“ dodal František.

Hlava katolické církve se má ve středu ještě setkat s vlivnými buddhistickými mnichy a posléze i s místními katolickými biskupy. Ve čtvrtek František mší pro mladé věřící ukončí návštěvu buddhistické Barmy a přesune se do muslimského Bangladéše. Tamní policie dnes oznámila, že vyšetřuje zmizení katolického kněze. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že jej unesli islámští radikálové.

Papežova návštěva Barmy se koná v citlivé době, kdy země kvůli problematickému vztahu s muslimskou menšinou Rohingů čelí tvrdé mezinárodní kritice. Kvůli násilnostem na severozápadě země uprchlo do Bangladéše přes 620 000 Rohingů. František se v úterý nepřímo postavil na stranu muslimské menšiny, která v zemi dlouhodobě čelí diskriminaci a v posledních měsících také tažení armády, jež OSN dříve označila za etnickou čistku. S poukazem na napětí v Barmě vyzval papež ve svém úterním projevu představitele buddhistů, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů ke spolupráci na obnově země a náboženskému smíření.

Západní novináři napjatě sledovali, zda hlava katolické církve ve svém nejvýznamnějším projevu v Barmě použije termín Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země. Papež, který dříve během letošního roku otevřeně vyjadřoval obavy o osud „rohingských bratří“, v úterý tento výraz nepoužil. Podle všeho tak vyslyšel žádost místních katolických duchovních, kteří se obávají, že by se pak barmská armáda mohla mstít na menšinových katolících.

Čtěte také: Papež se sešel se Su Ťij. Vyzval k respektování všech etnických skupin v Barmě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články