7 Papež v Barmě

Papež při mši v Rangúnu vyzval menšiny k odpuštění a soucitu

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Papež František ve středu při mši v největším barmském městě Rangúnu vyzval etnické menšiny, aby na násilí nereagovaly pomstou, nýbrž „odpuštěním a soucitem“. Shromážděný dav podle místních úřadů čítal 150 000 osob. Podle agentury AP byli mezi nimi i návštěvníci z Vietnamu, Thajska nebo Kambodže. Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě asi 659 000 katolíků.

Mezi desítkami tisíc účastníků mše byli zastoupeni kněží, řádové sestry, diplomaté i zástupci vládní strany Národní liga pro demokracii, které šéfuje barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

„Podobná možnost už se nám asi nenaskytne. Papež žije v Říme a cestu tam si nemůžeme dovolit,“ řekl agentuře Reuters 45letý učitel Boul Kchin. Do Rangúnu se z města Mandalaj vydal na nákladním vozu s dalšími 15 příbuznými. „Jsme opravdu šťastní, máme radost, že za námi do Barmy přijel,“ dodává.

František během kázání připomněl utrpení, jemuž byly vystaveny barmské etnické a náboženské menšiny. Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech země přetrvávají.

„Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí, mají zranění patrná i zraku skrytá,“ řekl František davu. Papež naléhal, aby lidé na násilí reagovali „odpuštěním a soucitem“, a ne pomstou. „Cesta pomsty není cestou Krista,“ dodal František.

Hlava katolické církve se má ve středu ještě setkat s vlivnými buddhistickými mnichy a posléze i s místními katolickými biskupy. Ve čtvrtek František mší pro mladé věřící ukončí návštěvu buddhistické Barmy a přesune se do muslimského Bangladéše. Tamní policie dnes oznámila, že vyšetřuje zmizení katolického kněze. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že jej unesli islámští radikálové.

Papežova návštěva Barmy se koná v citlivé době, kdy země kvůli problematickému vztahu s muslimskou menšinou Rohingů čelí tvrdé mezinárodní kritice. Kvůli násilnostem na severozápadě země uprchlo do Bangladéše přes 620 000 Rohingů. František se v úterý nepřímo postavil na stranu muslimské menšiny, která v zemi dlouhodobě čelí diskriminaci a v posledních měsících také tažení armády, jež OSN dříve označila za etnickou čistku. S poukazem na napětí v Barmě vyzval papež ve svém úterním projevu představitele buddhistů, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů ke spolupráci na obnově země a náboženskému smíření.

Západní novináři napjatě sledovali, zda hlava katolické církve ve svém nejvýznamnějším projevu v Barmě použije termín Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země. Papež, který dříve během letošního roku otevřeně vyjadřoval obavy o osud „rohingských bratří“, v úterý tento výraz nepoužil. Podle všeho tak vyslyšel žádost místních katolických duchovních, kteří se obávají, že by se pak barmská armáda mohla mstít na menšinových katolících.

Čtěte také: Papež se sešel se Su Ťij. Vyzval k respektování všech etnických skupin v Barmě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.