Tajnosti kolem auditů o Babišovi. Zemědělský fond nezveřejní návrh auditu ani odpověď na něj
Audity Evropské komise
Zemědělský fond, který píše odpověď na návrh auditní zprávy Evropské komise ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO), nehodlá znění návrhu auditu ani českou reakci na zjištění bruselských auditorů zveřejnit. Vyplývá to z vyjádření zemědělského fondu (SZIF). Dotknout se to může zásadně i dočasné senátní komise pro vyhodnocení obou auditů, která potřebuje zmíněné dokumenty pro svou práci. Jeden z členů komise Lukáš Wagenknecht (Piráti) však od generálního ředitele DG Regio Marca Lemaîtra obdržel odpověď, že žádné dokumenty o tajnosti auditů neexistují.
„Z Bruselu dorazilo do SZIF vyjádření Evropské komise ke zveřejňování obsahu předběžných auditních zjištění. V dopise z Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EK se jasně konstatuje, že probíhající šetření je důvěrné a jeho obsah je třeba chránit. A to až do uzavření a potvrzení celé záležitosti,“ uvedla ve středu za SZIF Vladimíra Nováková.
„Týká se to i současných předběžných zjištění a chystané odpovědi ve věci střetu zájmů a kauzy Agrofertu, kterou bude SZIF coby česká platební agentura posílat Evropské komisi v září,“ dodala Nováková. Návrhy auditních zpráv Evropské komise ke střetu zájmů Andreje Babiše jsou v Česku dva. První zveřejnila média včetně deníku Echo24. Znění druhého, tzv. zemědělského auditu zveřejněno nebylo.
Tvrzení jak SZIF, tak ministerstva financí a zemědělství vyvrací senátor Lukáš Wagenknecht. Ten uvedl, že se u Evropské komise snažil získat dokumenty, na které se česká vláda odvolávala z důvodu tajnosti auditů. Tyto dokumenty však ředitelství DG Regio nemá. „Je nám líto, ale komise nemá žádný dokument, který by odpovídal popisu uvedenému ve vaší žádosti,” uvádí dopis, který obdržel senátor Wagenknecht od šéfa generálního ředitelství DG Regio Marc Lemaître.
Situaci kolem auditů komplikuje fakt, že ministerstva financí a zemědělství odmítají zprávy vydat nově zřízené senátní komisi. Ta má ambice do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Zatím se jí ale nedaří získat dokumenty, na základě kterých by mohla pracovat. Přístup vlády kvůli tomu, že mu ministerstva odmítla poskytnout návrhy auditních zpráv EK, označil celý Senát za pohrdání. Jediný dokument, s nímž může senátní komise nyní pracovat, je tak první návrh auditu, který média zveřejnila.
Předseda dočasné senátní komise Zdeněk Nytra (ODS) deníku Echo24 už dříve řekl, že senátoři budou chtít znát i znění odpovědí Česka na návrhy auditů. Požádá o ně, až se přiblíží datum, do něhož má Česko odpovědi zaslat. Kromě SZIF osloví i ministerstvo místního rozvoje, které má na starosti odpověď na první audit, týkající peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu.
„Uvidíme,“ řekl deníku Echo24 v reakci na zprávu SZIF, že nezveřejní dokumenty, předseda senátní komise Nytra. „Jsou to dokumenty vytvořené našimi úřady a mohl by se na ně vztahovat zákon o svobodném přístupu k informacím,“ dodal Nytra k odpovědím, které Česko zpracovává.
Babiš střet zájmů odmítá
Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš v minulosti odmítl, že vracení peněz hrozí. Zatímco tento návrh byl už zveřejněn i v neoficiálním českém překladu, druhý, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média. Ministerstva se odvolávají na to, že na základě nařízení EK předběžné audity vydat nemohou.
Podle SZIF se jedná o standardní postup u všech evropských auditů. Od vstupu Česka do Evropské unie se ve fondu a na ministerstvu zemědělství uskutečnilo na 100 auditů. „Ať už byla předmětem šetření jakákoli oblast, SZIF u žádného auditu předběžné závěry neposkytl. EK má pro tento postup logické důvody. Nechce, aby uvolňování informací ohrožovalo cíle auditu. V každém šetření dochází postupně k vyjasňování dané záležitosti, a DG AGRI tak může své původní stanovisko modifikovat. Průběžné výsledky mohou být i vyvráceny auditovanými osobami,“ uvedl také ve středu SZIF.