Sněmovna vyzvala vládu k omezení počtu ruských diplomatů v Česku, odsoudila „teroristické útoky“
KAUZA VRBĚTICE
Sněmovna v souvislosti s explozemi ve Vrběticích na Zlínsku před více než šesti lety v úterý odsoudila „teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby“ v Česku. Na návrh opoziční koalice Spolu, tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09, podpořila vyhoštění 18 ruských diplomatů a vyzvala navíc vládu k zásadnímu omezení početního zastoupení na velvyslanectví Ruska v Praze.
„Poslanecká sněmovna odsuzuje teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby, organizované na území České republiky, vedoucí k násilné smrti českých občanů, k rozsáhlému zničení soukromého majetku a veřejných hodnot včetně devastace okolí muničních skladů, které považuje za nepřijatelné porušení svrchovanosti České republiky, mezinárodního práva a akt nepřátelství a agrese,“ uvedla dolní komora ohledně podezření, že za výbuchy stojí agenti ruské tajné služby GRU.
Zastoupení na velvyslanectví Ruské federace by měla vláda podle Sněmovny omezit podle principu reciprocity. Rusko v odvetě vyhostilo dvě desítky pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě včetně zástupce velvyslance.
Česko by mělo podle sněmovního usnesení vyzvat své spojence ke koordinovanému vypovídání ruských diplomatů a zpravodajců. Po Rusku by měla vláda podle dolní komory požadovat vyvození odpovědnosti za útok na muniční sklad ve Vrběticích a finanční náhradu a odškodnění.
Zároveň by kabinet neměl umožnit účast ruských firem v připravované stavbě jaderné elektrárny nebo jiných prvků kritické infrastruktury, stojí v usnesení. Vláda ANO a ČSSD už oznámila, že v souvislosti s chystanou výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany neosloví ruský Rosatom.
Vedle návrhů usnesení koalice Spolu schválila dolní komora jeden z požadavků opoziční koalice Pirátů a STAN. Požádala kabinet, aby poskytl „součinnost při vymožení adekvátního odškodnění vůči zodpovědným osobám a případně zodpovědnému státu“.
Premiér Andrej Babiš (ANO) před poslanci označil výbuch za odporný a zcela nepřijatelný teroristický akt, při němž zemřeli dva čeští občané. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pak postup bezpečnostních složek označil za nejúspěšnější bezpečnostní operaci. Vedla podle něj k rozbití rezidentur ruských tajných služeb v Praze.