Psi odhalí nakažené covidem. Nemoc poznají i u bezpříznakových
TESTOVÁNÍ NA COVID
Finové zkoušejí v boji proti covidu nasadit nejlepšího přítele člověka. Na hlavním mezinárodním letišti v Helsinkách začali s pokusným testováním přítomnosti covidu-19 za pomoci psů. Ti člověka očichají a jsou schopni už za pouhých deset sekund určit, zda je nemocí nakažený, nebo ne. Odborníci tvrdí, že se psi blíží stoprocentní úspěšnosti.
Zájemci se mohou na letišti nechat psy očichat zdarma a dozvědět se výsledek, píše agentura AP. Pasažéři se přitom sami otřou ubrouskem, který umístí do uzavřené nádoby. Ta se následně nabídne jednomu ze psů. Mohou se tak nechat testovat i lidé s alergií na psy či fóbií vůči zvířatům.
Pokud dá pes najevo (zaškrábáním tlapou, štěkotem, lehnutím si na zem či jiným způsobem), že je testovaný jedinec nakažený covidem, pracovníci ho pobídnou k absolvování standardního PCR testu. Psi dokáží covid-19 prý rozpoznat i u asymptomatických jedinců.
Projekt zřídila helsinská univerzita, testování psů má trvat čtyři měsíce. Podobný projekt probíhá již v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, o použití psů jako detektorů nemoci se zajímají i Spojené státy, Austrálie, Francie nebo Německo. Profesorka univerzity Anna Hielmová-Bjorkmanová říká, že čtveřice psů – ET, Kossi, Miina a Valo – má „velice dobré výsledky“. „Blížíme se stoprocentní úspěšnosti,“ uvádí. Univerzita se domnívá, že by zvířata mohla být výrazně rychlejší a spolehlivější než klasické, běžně dostupné testy.
Zástupce starosty města Vantaa, u kterého se letiště nachází, Timo Aronkyto, uvádí, že projekt stál asi 300 000 eur (necelých 8 200 000 korun). Částku označil za „pozoruhodně nižší“ než jiné formy testování pasažérů.
Odborníci říkají, že výcvik psů je relativně rychlý, ale jeho doba se u jednotlivých zvířat liší. Běžně prý trvá mezi pár hodinami až několika měsíci. Kříženec anglického chrta Kossi se ale údajně naučil rozpoznat pach koronaviru v těle za pouhých sedm minut, píše web Business Insider.