1 Důvěra v politiky

Babišovi s Faltýnkem lidé nevěří, ukázal průzkum. Nejlépe si vede Zeman s Rychetským

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana zůstává vyrovnaná, počty těch, kteří mu věří a naopak nevěří, se téměř shodují (48:46). To ovšem neplatí o premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, jemuž nedůvěřuje 56 procent dotázaných Čechů, naopak podporu má u 39 procent. Podobně je na tom i druhý muž nejsilnější vládní strany Jaroslav Faltýnek, u něhož nedůvěra značně převážila (44:28). Z čelných představitelů státu věří po Zemanovi lidé nejvíc předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného míněné Akademie věd (CVVM).

Pracovníci CVVM se v průzkum ptali lidí, zda důvěřují prezidentovi, předsedům Senátu a Sněmovny, členům vlády, šéfům poslaneckých klubů, ombudsmance, guvernérovi České národní banky a předsedovi Ústavního soudu. Nejvyšší podíl důvěry měl prezident Zeman, a to 48 procent. Téměř stejný byl i podíl nedůvěry vůči Zemanovi, který dosáhl 46 procent. Zhruba srovnatelná byla důvěra v Rychetského, kterému věří 46 procent lidí. Předseda Ústavního soudu má ale menší podíl nedůvěry než Zeman. Nevěří mu jen 27 procent lidí.

Pouze u dalších dvou ústavních činitelů, předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), byla důvěra lidí v ně vyšší než nedůvěra. Kuberovi věří 38 procent dotázaných a nevěří 27 procent. Schillerové vyjádřilo důvěru 30 procent lidí a nedůvěru 27 procent.

U všech ostatních činitelů převažovala nedůvěra. Největší nedůvěru vyslovili lidé stejně jako při předchozím průzkumu předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Nedůvěřuje mu 79 procent lidí a důvěřuje jen 12 procent. Druhý největší podíl nedůvěry má premiér a předseda hnutí ANO Babiš, kterému nevěří 56 procent Čechů (a věří 39 procent).

Nejnižší důvěru mají lidé v ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), kterým shodně věří jen sedm procent dotázaných. U těchto dvou politiků ale zároveň většina účastníků průzkumu uvedla, že je nezná.

Od posledního průzkumu z loňského září se důvěra a nedůvěra lidí ve většinu ústavních činitelů výrazněji nezměnila. Podíl důvěry nejvíc stoupl u ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD), a to o osm procentních bodů na 26 procent. Naopak nedůvěra vzrostla nejvíc u ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Nyní mu nedůvěřuje 55 procent Čechů, což je o 13 procentních bodů více než v září 2018.

Deset ústavních činitelů s největšími podíly důvěry (v pct.)

Jméno Důvěra Nedůvěra Rozdíl kladných a záporných odpovědí
Miloš Zeman 48 46 2
Pavel Rychetský 46 27 19
Andrej Babiš 39 56 -17
Jaroslav Kubera 38 27 11
Jan Hamáček 32 42 -10
Jiří Rusnok 31 38 -7
Alena Schillerová 30 27 3
Jaroslav Faltýnek 28 44 -16
Jana Maláčová 26 28 -2
Radek Vondráček 25 28 -3

Zdroj: CVVM

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.