Hamáčkova cesta do Moskvy nebyla kamufláž, říká senátor Láska po jednání v Senátu

CESTA DO MOSKVY

Hamáčkova cesta do Moskvy nebyla kamufláž, říká senátor Láska po jednání v Senátu
Senátor Václav Láska se vyjádřil k Hamáčkově plánované cestě do Moskvy, kterou v rámci kauzy Vrbětice projednával zahraniční výbor Senátu. Foto: Wikimedia Commons/ Ben Skála /CC BY-SA 3.0
2
Domov

Echo24

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nemluvil podle senátora Václava Lásky (SEN 21) pravdu o tom, že jeho plánovaná cesta do Moskvy byla kamufláží v souvislosti s kauzou Vrbětice. Láska to řekl po jednání senátního zahraničního výboru, které probíhalo za zavřenými dveřmi.

„Mám za potvrzené, že pan ministr Hamáček do Moskvy chtěl jet a jeho tvrzení o tom, že to byla kamufláž, není pravdivé,“ řekl Láska. „Dostal jsem potvrzeno, že mé nahlížení na tu kauzu, tak jak jsem ho prezentoval už dříve, je správné, a že ten, kdo nemluví pravdu je pan vicepremiér Hamáček. To je výsledek toho jednání tak, jak já si ho přebírám,“ upřesnil.

Vláda jako celek podle Lásky v kauze Vrbětice reagovala dobře a správně. Jednání ČR mělo nicméně podle jeho slov dvě slabiny: „Jednou je Hrad a prezident a druhou je vicepremiér Jan Hamáček. Jednání těchto dvou subjektů způsobilo, že jsme teď v souvislosti s touto kauzou vnímáni možná trošku rozporuplně.“ „Jednání těchto dvou subjektů výrazně oslabilo pozici ČR v této kauze,“ dodal.

Výbor si na dnešní jednání pozval ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna a ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), která se ale omluvila. Pozvání naopak přijal exministr zdravotnictví Jan Blatný.

Láska potvrdil, že Blatného účast souvisela s informacemi, podle nichž bylo cílem Hamáčkovy cesty do Moskvy zajištění ruské protikoronavirové vakcíny Sputnik V. Blatný ani Metnar obsah jednání výboru při odchodu nechtěli komentovat.

Foto: Echo24.cz