Účes à la koronavirus baví svět. Součástí africké kultury je přitom už staletí
AFRICKÉ ÚČESY
V tomto týdnu svět obletěla zpráva o novém účesu zvaný koronavirus. Účes, který se skládá ze špičatých hrotů z vlasů, které dotyčným trčí z hlavy, je ale už mnoho let součástí tradiční africké kultury. Nové označení vyvolalo na internetu velkou vlnu nevole.
Televizní producentka a filmařka Mo Abudu upozornila, že tento účes, který je také využíván k přirozenému narovnání vlasů, se v tradiční africké kultuře objevuje už od 15. století. Hodně populární je v Nigérii, Ghaně a subsaharské Africe. „Je velmi neuctivé k africké kultuře, říci, že tento účes roste na popularitě kvůli koronaviru, nebo že je mu podobný.“
Generations of black women have used African Threading to style their hair and straighten it naturally.
— Mo Abudu (@MoAbudu) May 16, 2020
It is disrespectful to our African culture to say this hairstyle is recently gaining popularity because of the Corona virus or it is similar to a virus 🦠
K tomu jí sekundovala uživatelka, která vystupuje po jménem Wealth-fatigued Golden Girl, která také upozornila na fakt, že se tento účes nosí už po staletí.
— Wealth-fatigued Golden Girl ✨ (@popinghottea) May 11, 2020
- This isn’t a haircut
2. It is a protective hairstyle that West African women have been wearing for centuries
3. Calling it “spiky coronavirus haircut” is a mockery of a culture you have no business writing about
This is trash journalism laced with bigotry and misogynoir. https://t.co/D58mEqFAND
Dle agentury Reuters ale s tímto názvem přišla samotná komunita. Nový styl podle ní vymysleli kadeřníci v největším keňském slumu Kibera, rozkládajícím se na okraji metropole Nairobi. Je to dle ní poslední ukázka toho, jak se pracovníci ve službách snaží najít způsob, jak přilákat do svých salónů zákazníky a alespoň něco málo si vydělat. Dle serveru The Guardian má účes také za cíl šířit podvědomí o koronaviru.
"Je to jednoduché a velmi levné, může to udělat každý," řekla kadeřnice Diana Andayiová ze salónu Mama Brayo, kde „koronavirový účes“ provádějí. Při vymýšlení účesu se prý inspirovala podobnými styly, které zahlédla, že se nosí v Nigérii. A klienty, kteří během pandemie často přišli o výraznou část příjmů, se snaží nalákat i cenou – účes stojí v přepočtu méně než jeden dolar (asi 25 Kč).
Keňské úřady registrují stovky nakažených koronavirem a desítky mrtvých. Pandemie ale citelně zasáhla ekonomiku a zejména pracovníky s nejnižšími příjmy.
I když byla v zemi zavedena přísná opatření s cílem zabránit šíření viru, kadeřnické salóny mohly zůstat otevřené. Dobrovolně zavřít? To jsme nemohli udělat, tvrdí Andayiová. "Život tady je těžký. Každý den se musíme otáčet, abychom zajistili, že naše rodiny budou mít co jíst," dodala.
Podnikání se nedaří. Před vypuknutím pandemie si, když byl dobrý den, vydělali 3000 keňských šilinků (něco přes 700 Kč). Nyní je to asi čtvrtina, říká majitelka kadeřnického salónu Leunita Abwalaová. Doufá, že jim nový účes přiláká více zákazníků. "Zatím ale stále trpíme, protože poptávka je velmi malá," dodává.