Vláda Andreje Babiše v demisi

Hlasování ve sněmovně

Vláda Andreje Babiše v demisi 1
Onlines

Echo24

9:50 Vláda bude mít od února pozměněný jednací řád

Nový jednací řád pro své vlastní fungování a zasedání dnes schválila vláda. Premiér Andrej Babiš označil předchozí kritiku změn aktuálního textu jednacího řádu za bublinu či dezinformace. Z textu podle něj nakonec vypadlo i ustanovení, podle kterého měl premiér v poslední instanci řešit spory mezi ministry, aby se předešlo rozporům při samotném zasedání.

9:40 Zeman příjme demisi vlády do konce týden

Prezident Miloš Zeman přijme demisi vlády Andreje Babiše do konce pracovního týdne. Podrobnosti nyní Hrad domlouvá, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vicepremiér Richard Brabec předpokládá, že schůzka se uskuteční dnes nebo ve čtvrtek.

9:25 Babišovým poradcem pro školství by se měl stát člen SPD Michal Šmucr

Server Aktuálně.cz přinesl informaci, že by se poradcem premiéra Andreje Babiše měl stát spoluautor programu SPD Michal Šmucr, který je předseda programové komise hnutí a bojuje proti multikulturní výchově.

8:50 Vláda schválila demisi, Babiš požádá Zemana o setkání

Vláda odsouhlasila demisi. Andrej Babiš to potvrdil novinářům na tiskové konferenci po skončení jednání vlády. Babiš dále uvedl, že požádá prezidenta Miloše Zemana o schůzku, na které mu demisi předá.

6:30 Schůzka kabinetu

Ministři se scházejí ve Strakově akademii, dnes by měli podat demisi, ale zemi budou řídit dál.

STŘEDA 17. ledna

17:17 Jsme připraveni jednat o koaliční vládě, zní z SPD

Uvedl to předseda klubu SPD Radim Fiala. SPD se s vládními ambicemi dlouhodobě neskrývá, vládu s SPD ale odmítá premiér Babiš. O vydávání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání navrhuje SPD jednat v pátek.

16:58 TOP 09: Vláda bez důvěry by měla být jen udržovací

„Vláda by se měla zdržet jakýchkoli závažných kroků,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

16:44 Zítra se znovu pokusíme otevřít bod o vydávání Babiše a Faltýnka, říkají Piráti

„Není třeba to zdržovat na příští týden (jak navrhuje hnutí ANO – pozn. red.) a otálet,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

16:35 ČSSD je ochotná jednat s ANO, má ale podmínky

Podle předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky je strana připravená jednat o programu i personáliích. „Máme několik podmínek. Platí, že by byl velký problém, kdybychom měli vstupovat do vlády s osobou trestně stíhanou, ať už je to premiér, nebo ministr. Další je, že ANO by nemělo mít obsazené posty ministra financí, spravedlnosti a vnitra,“ řekl Chvojka s narážkou na kauzu Čapí hnízdo, v níž je premiér Babiš obviněn.

16:24 ODS: Politické selhání, debakl a výrazná prohra

Vláda musí dle ústavy podat demisi, připomněl předseda ODS Petr Fiala. Hnutí ANO by se mělo probudit ze snu o jednobarevné menšinové vládě a normálně pracovat na sestavení vlády s většinovou podporou ve sněmovně, dodal Fiala. Hnutí ANO musí vyvodit závěry z toho, že parlamentní strany odmítají obviněnou osobu v čele vlády vlády, řekl Fiala.

16:16 „Skončila sranda, začíná realita“

Dnešní nevyslovení důvěry považuje hnutí STAN za produkt vyjednávání hnutí ANO. „Skončila sranda, začíná realita. Není čas pro to, aby Česko žilo v nestabilitě, aby nemělo vládu s důvěrou. Vyzýváme, aby ANO začalo vyjednávat,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík. Zároveň vyzval ministry, aby nečinili zásadní ani personální kroky na ministerstvech, protože jsou součástí vlády bez důvěry.

16:14 Schůze sněmovny skončila

Poslanci se znovu sejdou zítra v devět hodin.

16:10 Pro vládu hlasovalo 78 poslanců hnutí ANO, proti 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN

Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných.

15:56 Hlasování o důvěře skončilo, poslanci důvěru vládě nevyslovili

Oficiální výsledky budou vyhlášeny za patnáct minut.

15:25 Končí rozprava, poslanci budou hlasovat o důvěře vládě jmenovitě

15:22 Slovní přestřelka mezi poslankyní ODS Černochovou a ministrem zahraničí Stropnickým

Poslankyně ODS Jana Černochová kritizovala Stropnického angažmá na ministerstvu obrany v minulém volebním období. Označila ho za neschopného. Stropnický později uvedl, že by Černochovou nerad svou reakcí rozplakal.

14:45 Babiš: Vláda a ANO podpoří rozšíření kompetencí NKÚ

Vláda a hnutí ANO podle premiéra Babiše podpoří rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Premiér to dnes slíbil Pirátům. Přislíbil také úpravy registru smluv. Nevysvětlil ale, proč se z finální verze vládního programu ztratily závazky týkající se zveřejňování smluv Českou poštou a společností ČEZ.

14:05 Návrh na přerušení schůze do doby, kdy bude rozhodnuto o vydávání Babiše a Faltýnka, neprošel

Návrh podal místopředseda lidovců Jan Bartošek.

14:00 Schůze sněmovny začala

13:59 Pokud vláda důvěru nezíská, zítra začneme vyjednávat, řekl Faltýnek

„Pokud dnes vláda důvěru nezíská, zahajujeme zítra jednání se subjekty ve sněmovně o hledání takového půdorysu, který by měl šanci, aby akceptoval požadavek pana prezidenta,“ uvedl první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

13:47 ANO bude hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Pokusíme se přesvědčit kolegy, aby se o vydávání hlasovalo až příští týden, uvedl první místopředseda Jaroslav Faltýnek, jenž je obviněn stejně jako premiér Andrej Babiš. „Klub ANO se drtivou většinou rozhodl, že bude na plénu hlasovat proti vydání,“ uvedla poslankyně ANO Taťána Malá. Minule se poslanci ANO hlasování o vydání Babiše a Faltýnka neúčastnili. Změnu postoje dnes předseda sněmovny Radek Vondráček a ministr obrany Martin Stropnický zdůvodnili tím, že v policejní žádosti o vydání nepřibyly žádné důkazy.

13:21 ODS podpoří návrh na předřazení bodu vydávání Babiše a Faltýnka

„Nemá smysl věc prodlužovat. Od počátku je nepřijatelné, aby se předseda vlády skrýval za poslaneckou imunitu,“ řekl předseda ODS Petr Fiala a zopakoval, že ODS vládu nepodpoří. „Poté, co vláda nezíská důvěru a podá demisi, doufám, že se prezident republiky zdrží zásadních politických rozhodnutí do doby, než bude jasné, s jakým mandátem bude v příštích týdnech vystupovat,“ dodal Fiala a narážkou na druhé kolo prezidentských voleb, v nichž Miloš Zeman obhajuje svůj mandát.

13:07 Piráti navrhují hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka dnes, nebo zítra

„Snažili jsme se předřadit tento bod už minulý týden. To se nám nepodařilo. Předneseme tento návrh my nebo další opoziční strana i dnes,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Piráti nepodpoří ani nebudou tolerovat vládu pana Babiše,“ zopakoval Bartoš. „V rámci druhého pokusu sestavení vlády a žádosti o důvěru doufáme, že prezident Zeman nebude s druhým pokusem pospíchat. Věříme, že jeho slib požadovat 101 hlasů má delší trvání než jeho slib, že se nebude účastnit debat v rámci prezidentské kampaně,“ dodal Bartoš.

12:30 ČSSD nechce dnes hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka

Sociální demokracie chce dnes hlasovat prioritně o důvěře vládě. Nepodpoří proto návrhy, aby se před hlasování předřadilo rozhodování o vydání premiéra Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Kabinet by měl podle ČSSD co nejdřív vědět, že důvěru nemá, aby podal demisi a nedělal zásadní kroky, řekl novinářům úřadující šéf strany Milan Chovanec. ČSSD současně chce, aby se o vydání lídrů ANO hlasovalo už tuto středu, nikoliv příští týden.

12:00 Lidovci vládě důvěru nedají. Chtějí nejdřív hlasovat o vydání Babiše a Faltýnka

Lidovci dnes vládě důvěru nedají a před hlasováním o ní budou chtít jednat o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslanecké frakce ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Novinářům to před jednáním Sněmovny řekli lidovečtí představitelé s tím, že vydání obou politiků ANO kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo podporují.