Taťána Malá. Navrhla odložit Babišovo stíhání, teď bude ministryní spravedlnosti

Kdo je Malá?

Taťána Malá. Navrhla odložit Babišovo stíhání, teď bude ministryní spravedlnostiNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Andrej Babiš v pátek odpoledne představil kandidátku na post ministryně spravedlnosti Taťánu Malou (ANO). Malá na sebe upozornila v lednu 2018, kdy prohlásila, že by se Babišovo stíhání mělo odložit o čtyři roky. Je také první šéfkou justice, která nemá české právnické vzdělání. Na její možnou funkci si stěžovali i sociální demokraté, podle kterých by Malá na ministerstvu spravedlnosti byla ve střetu zájmů.

Od října 2017 je Malá poslankyní sněmovny a současně je zastupitelkou a náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast majetku a investic. V loňských volbách do sněmovny vedla kandidátku ANO v Jihomoravském kraji, v Parlamentu je mimo jiné místopředsedkyní mandátového a imunitního výboru a členkou ústavně právního výboru. V hnutí ANO je od roku 2013.

Taťána Malá je známa svou loajalitou k premiéru a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Upozornila na sebe počátkem tohoto roku v rozhovoru pro server Info.cz, kde navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky. „O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ uvedla Malá v lednovém rozhovoru.

Malá bude první ministryní spravedlnosti bez českého právnického vzdělání. V roce 2005 vystudovala ekonomiku na Mendelově univerzitě v Brně, právnické vzdělání má ze slovenské Panevropské vysoké školy (PEVŠ) v Bratislavě. České advokátní komora ale odmítá přijímat absolventy PEVŠ mezi koncipienty a nechtěla je připouštět k advokátským zkouškám, což způsobilo i pozastavení akreditace školy.

Sociální demokraté i někteří další v souvislosti s možnou rolí Malé ve vládě poukazovali na to, že kvůli obchodování partnera v oblasti insolvencí bude ve střetu zájmů. Malá to odmítá. Manžel Malé podle médií kromě byznysu s insolvencemi spoluvlastní firmu Swisscredit, která lidem poskytuje mikropůjčky.

Podle Malé to v případném výkonu funkce ministryně spravedlnosti nijak nebrání. Sdělila to deníku Právo na začátku června, kdy se o jejím vládním angažmá teprve spekulovalo. „Pokud narážíte na střet zájmů v případě hypotetickém, tak je třeba říci, že podle této logiky by byl každý ministr spravedlnosti i řadový poslanec, který je například advokát, automaticky ve střetu zájmů, vzhledem k dosavadní praxi, kdy ministři spravedlnosti bývají často z řad advokátů,“ napsala v pátek Právu v SMS zprávě.

Čtěte více: Babišovy rošády. Novými ministryněmi mají být Marta Nováková a Taťána Malá

Zeman připustil předčasné volby v říjnu, důvodem by byl krach jednání o vládě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články