Hanba cestovat, hanba létat. Cestovky asi budou muset uvádět, jak zájezdy zatěžují prostředí
Změny klimatu hýbou světem
Švédská vláda zvažuje opatření, podle něhož by cestovní kanceláře měly v nabídkách dovolených povinně uvádět, jak velký dopad bude mít daná cesta na životní prostředí. Klienti cestovek by si tak zřejmě měli uvědomit svou „vinu“ na změně pozemského klimatu a možná hledat jiný způsob rekreace. Kabinet o svém záměru informoval v pátek, píše agentura AFP.
„Dopravní sektor je v oblasti klimatu klíčový a jednotliví lidé by měli mít možnost vzít jednoduše zodpovědnost do svých rukou,“ míní tamější ministr infrastruktury Tomas Eneroth. „Proto jsou prohlášení o klimatu dobrým způsobem, jak dát zákazníkům a společnostem vědět o dopadu, jaký budou vaše cesty na prostředí mít,“ dodal.
Návrh zákona ještě předložen nebyl, ale švédská vláda už má představu o tom, jakým způsobem by firmy měly o klimatické zátěži informovat. Na přetřes by legislativa měla přijít na jaře roku 2020 a měla by se týkat cest „autobusy, vlaky, letadly a trajektem“. Jednou z hlavních charakteristik bude dle plánu možnost si snadno porovnat, který způsob dopravy se zákazníkovi vyplatí více a který bude nejšetrnější k přírodě.
Záměr zákona je tak prvním výrazným důsledkem ve Švédsku vzniklého hnutí „Flygskam,“ neboli „Hanba létat.“ Jeho aktivisté vytvářejí nátlak na lidi, kteří létají letadly, aby cítili vinu, když svým použitím této dopravy (údajně) přispívají ke změně klimatu na Zemi.
Vládní nápad potěšil Parul Sharmovou, šéfku švédské pobočky ekologistické organizace Greenpeace. „Informovaní zákazníci jsou velmi důležití a myslím, že mnozí z nich by byli v šoku, kdyby zjistili, jak výrazný dopad na klima má zejména létání,“ řekla Sharmová AFP s tím, že vláda by se ovšem také měla snažit omezit létání jako takové.
Švédsko je také domovem šestnáctileté aktivistky za ochranu klimatu Grety Thunbergové. Ta na sebe upozornila svými pátečními stávkami před švédským parlamentem, jimiž se snažila donutit tamější politiky, aby se pustili do boje za životní prostředí. Takzvané Fridays for Future se s její vzrůstající slávou přelily i do zahraničí a Thunbergová od té doby putuje po světě se svou pokračující kampaní. Nedávno doputovala do USA, kde na klimatickém summitu, který v sídle OSN na okraj Valného shromáždění pořádal generální tajemník OSN António Guterres, přednesla posluchačům svůj kontroverzní projev.