Zeman: V Česku se vyráběl a testoval novičok

kauza novičok

Zeman: V Česku se vyráběl a testoval novičokAKTUALIZUJEME
Prezident Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

V Česku byl loni v malém množství vyroben a testován nervově paralytický jed označovaný jako A230, prohlásil ve čtvrtek v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. Informace podle něj vyplývá ze zprávy BIS, kterou tajná služba na jeho pokyn vyhotovila. Podle Zemana šlo o novičok. Informaci dle svých slov čerpá od vojenského obranného zpravodajství. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Vojenského historického ústavu a Bezpečnostní informační služby ale o novičok nešlo.

„Loni v listopadu ve Vojenském výzkumném ústavu ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230. Množství vyrobeného jedu bylo údajně poměrně malé a po testování byl tento jed zničen,“ citoval Zeman ze zprávy BIS.

„Vojenský historický ústav ale například i státní ústav pro jadernou bezpečnost tvrdí, že to nebyl novičok, ale nějaký jiný produkt,“ poznamenal Zeman. Stejný názor má podle Zemana i BIS, která tvrdí, že novičok, kterým byl otráven bývalý agent Sergej Skripal, je až jed s označením A234.

Prezident ale zastává názor, že v Česku testovaná látka A230 je novičok. Potvrdilo mu to údajně vojenské obranné zpravodajství, kterému prý Zeman v této oblasti důvěřuje více než BIS. „Vojenské obranné zpravodajství je této tématice blíže než například BIS, tak jsem přihlédl k jeho názoru a udělal jsem si závěr. Můj závěr zní – byl u nás vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté byl zničen. Víme kdy a kde to bylo a je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ dodal Zeman.

Ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář už dříve řekl, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely. Malé množství jich vyrábí i jeho ústav, ale má k tomu souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Řádově jde o gramy, takže podle Šafáře nejde o výrobu, ale spíše o „laboratorní přípravu malého množství“, kvůli otestování jejich vlastností.

Zástupci české vlády v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost už dříve prohlásili, že novičok se v Česku nevyráběl. Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok, řekl Babiš koncem března, když Praha vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu.

Zeman v této souvislosti požádal tajné služby, aby po původu novičoku v Česku pátraly. Opoziční politici poté hlavu státu obviňovali ze šíření dezinformací, někteří i z velezrady. Zpráva BIS, kterou prezident koncem dubna obdržel, podle něj není přísně tajná, ba ani důvěrná, proto z ní může citovat. Mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha přitom tehdy uvedl, že zpráva je v režimu utajení, a proto nemůže její obsah jakkoliv komentovat.

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Británie z otravy viní Rusko. To s možnou výrobou novičoku několikrát spojilo jméno České republiky. Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová (všichni v demisi) takové informace odmítli.

Ministryně Šlechtová k aktuálnímu prezidentově výroku večer na twitteru napsala, že veřejné vyjádření prezidenta o novičoku vycházející ze zprávy armádní tajné služby nemůže komentovat, protože disponuje informacemi pouze v utajeném režimu. „Česká republika se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám a pokud se testují, hned poté jsou zničeny. Na území ČR nyní žádný novičok není,“ uvedla.

Čtěte také: BIS splnila úkol a vypracovala Zemanovi zprávu o novičoku. Je tajná

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články