ONLINE: Fiala s Von der Leyenovou jednali na summitu s Erdoganem o energetice i migraci
JEDNÁNÍ ECP
Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek na pražském summitu Evropského politického společenství (EPC) jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, diskusi byla přítomna také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Hovořili o energetice, dodávkách plynu, migraci či vzájemných vztazích Turecka a Evropské unie, sdělil Fiala prostřednictvím úřadu vlády. Česká republika je v současnosti předsednickou zemí Evropské unie. Jednání v Praze, na které dorazil i francouzský prezident Emmanuel Macron nebo britská premiérka Liz Trussová, sleduje deník Echo24 online
Podle informací mluvil Fiala na okraj summitu na Pražském hradě také s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem a šéfem summitů evropského bloku Charlesem Michelem.
18:42 Scholz na summitu EU obhajoval národní programy proti vysokým cenám energií
Německý kancléř Olaf Scholz na závěr summitu znovu obhajoval německý program na zmírnění dopadů vysokých cen energií v objemu 200 miliard eur (téměř pět bilionů korun). Zdůraznil, že podobné balíčky přijaly i jiné země, jmenovitě Itálie, Francie, Španělsko či Nizozemsko. „Využil jsem příležitost, abych svým protějškům balíček vysvětlil a zasadil ho do evropského kontextu“ řekl Scholz a dodal, že summit určitě přispěl k odstranění nedorozumění. Scholz řekl, že je důležité snížit ceny zemního plynu a připustil, že vyřešení problému vysokých cen lze dosáhnout jen společně. Zároveň ale obhajoval opatření na národní úrovni. Podle něj jsou nezbytná a budou muset být přijímány ve všech zemích. „Takové programy jsou plánovány, nebo už byly uskutečněny i jinde,“ podtrhl. „Nejsem si jistý, zda bude společné evropské řešení, ale nadále o tom diskutujeme,“ řekl také šéf německé vlády.
18:07 Fiala považuje dnešní a čtvrteční summity v Praze za povedené
„Na základě zpětné vazby bych chtěl říct, že se oba dny v Praze povedly,“ uvedl Petr Fiala o setkání vrcholných představitelů v Praze. Jednání měla smysl a český premiér věří v jejich konkrétní dopady. „Oba dva dny byly myslím reklamou na Českou republiku a jsou důkazem, že naše země má nyní v zahraničí potřebný kredit a důvěru partnerů,“ doplnil.
17:35 Fiala: Mezi státy EU má stále větší podporu oddělení cen plynu od cen elektřiny
Stále větší podporu mezi státy Evropské unie má oddělení cen plynu od cen elektřiny. Na tiskové konferenci po dnešním neformálním summitu EU v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Navrhoval též uvolnění emisních povolenek z tržní rezervy.
17:05 Macron oznámil založení kolektivního fondu na nákup vybavení pro Ukrajinu
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes po neformálním summitu Evropské unie oznámil plán na založení kolektivního fondu s prvotním vkladem 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), ze kterého bude moci Ukrajina nakupovat přímo od výrobců zbraně a vybavení, které nejvíce potřebuje pro obranu před Ruskou agresí. Částka by se časem mohla zvýšit a prostředky budou určené výhradně na obranné systémy, dodal Macron.
16:25 Lídři EU chtějí po EK rychlý plán na snížení cen energií, řekl Morawiecki
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes vyzvali Evropskou komisi, aby rychle připravila plán na snížení cen energií. Po jednání neformálního pražského summitu to novinářům řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Většina politiků podle něho podpořila zavedení cenového stropu na plyn, ke shodě na konkrétním řešení však nedospěli. Řada lídrů kritizovala podpůrný energetický balík Německa, který dává neférovou konkurenční výhodu tamním firmám, dodal Morawiecki. EU by podle něj na podporu obyvatel ohrožených energetickou krizí mohla využít i peníze zabavené ruským oligarchům.
13:10 Babiš se dnes v Praze setkal s Macronem, mluvili například o energetické krizi
Bývalý předseda české vlády Andrej Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který se v Praze účastní neformálního summitu EU. Mluvili o aktuálních evropských otázkách, válce na Ukrajině a energetické krizi, přičemž šéfa opozičního hnutí ANO zajímalo, jak tuto krizi řeší Francie. Babiš o schůzce informoval na twitteru. Více ZDE.
10:35 Demonstranti před Pražským hradem vyzývají ke sjednocení EU a podpoře Ukrajiny
Několik desítek aktivistů demonstruje na Hradčanském náměstí na podporu Evropské unie. Při příjezdu státníků na dnešní neformální summit sedmadvacítky skandují hesla podporující unii a za zrušení práva veta jednotlivých členských států. Na místě jsou také aktivisté, kteří protestují proti ruské agresi na Ukrajině, i příznivci celoevropského politického hnutí Volt, které usiluje o eurofederalismus a politiku přesahující hranice států. Některé politiky jako například předsedu Evropské rady Charlese Michela lidé vítali potleskem, na maďarského premiéra Viktora Orbána naopak pískali.
10:10 Lídry čeká debata o snížení poptávky po energiích i bezpečnosti, řekl Michel
Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie v Praze čeká debata o snížení poptávky po energiích a jejich cenách i o bezpečnosti dodávek, a to vše rychle, zdůraznil po příchodu na Pražský hrad předseda Evropské rady Charles Michel. Velkým tématem bude podle něj také další podpora Ukrajině a ukázka jednoty postojů zemí bloku.
9:55 Situace se změnila, státy jsou ochotné o cenových limitech diskutovat, řekla von der Leyenová
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že za poslední měsíc se zlepšila komunikace a od jarních měsíců pozoruje i změnu nálad v členských státech Evropské unie. V souvislosti s krizí způsobenou především válkou na Ukrajině řekla, že země EU jsou nyní na rozdíl od jara diskutovat o cenových limitech. „Budeme hovořit o tom, jak to udělat a věřím, že dojdeme k dobrým závěrům. Tady v Praze se nám jedná o to vytvořit předstupeň k jednání rady na dalším setkáním,“ řekla von der Leyenová.
9:05 Hosté přijíždějí na Hrad
Na Pražský hrad začali přijíždět evropští lídři, kteří se zde zastní summitu Evropské rady. Stejně jako včera je na nádvoří vítá premiér České republiky Petr Fiala.
7:50 Neformální summit EU dnes v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice
Evropská reakce na trvající ruskou agresi vůči Ukrajině, složitá situace kolem energií a jejich vysokých cen i související stav hospodářství EU budou tématy dnešního neformálního summitu šéfů států a vlád evropské sedmadvacítky v Praze. Prezidenti a premiéři se schází den poté, co podobná témata v obecnější rovině probíral na Pražském hradě výrazně širší a nový formát Evropského politického společenství (EPC), kde diskutovali nejen zástupci zemí EU, ale také dalších 17 států.
PÁTEK 7. ŘÍJNA
23:15 Dohodu EU o stropu cen plynu nelze v nejbližší době čekat, řekl Fiala
Dohodu Evropské unie o zastropování cen plynu nelze očekávat ani na pátečním neformálním summitu Evropské unie v Praze, ani na řádném říjnovém summitu v Bruselu, protože problém je komplexní. Novinářům to dnes po summitu Evropského politického společenství řekl premiér Petr Fiala. Česko je nyní předsednickou zemí EU.
23:10 Pražský summit potvrdil absolutní izolaci Ruska, řekl Morawiecki
Dnešní pražské jednání prezidentů a premiérů evropských zemí ukázalo absolutní izolaci Ruska a jeho agresivní politiky vůči Ukrajině. Novinářům to večer řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož žádný z lídrů nehovořil o kompromisech s Moskvou.
22:45 Myšlenka EPC je stará, ale v Praze se stala realitou, řekl po setkání Macron
Myšlenka Evropského politického společenství (EPC) je stará, dnes se ale stala realitou, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, iniciátor tohoto formátu, na závěr prvního summitu lídrů více než čtyř desítek evropských zemí na Pražském hradě. Ocenil, že dnes v Praze došlo k dříve nepředstavitelným setkáním, zejména mezi vysoce postavenými představiteli Arménie a Turecka.
21:50 Summit se ukázal jako užitečný, nemuseli jsme se přetahovat o slovíčka, řekl Fiala
Český premiér Petr Fiala (ODS) velmi pozitivně zhodnotil pražský summit Evropského politického společenství (EPC). „Naším cílem nebylo a není nahrazovat existující instituce,“ řekl Fiala s tím, že se ale ukázalo, že EPC je užitečný formát i proto, že dorazili zástupci zemí, kteří se třeba běžně nepotkají a jednání nebylo svázané nutností přijmout nějakou finální rezoluci. „My jsme nechtěli přijímat žádné oficiální stanovisko, právě proto, že jsme se nechtěli přetahovat o slovíčka, bylo to jednání velmi uvolněné,“ řekl Fiala.
21:45 Zeman: Po použití jaderných zbraní na Ukrajině musí přijít i vojenská reakce
Svět podle prezidenta Miloše Zemana čelí kvůli ruské agresi na Ukrajině riziku použití jaderných zbraní. Je proto podle něj třeba vyslat důrazný a jasný signál, že při jejich použití bude následovat diplomatická i vojenská reakce. Zeman to dnes na úvod večeře řekl účastníkům zasedání Evropského politického společenství (EPC), kteří se sešli na Pražském hradě.
21:30 Příští summit EPC má být v Moldavsku, potvrdil Michel
Příští summit EPC by se měl konat v Moldavsku. Dalšími hostitelskými zeměmi pak budou Španělsko a Británie. Oznámil to dnes v Praze předseda Evropské rady Charles Michel v závěru premiérového summitu EPC, který je novou platformou pro setkávání vrcholných představitelů zemí EU, ale také dalších evropských států.
21:15 Turecku mohou důvěřovat obě strany války na Ukrajině, řekl Erdogan
Turecko je partner, kterému mohou důvěřovat všechny země, včetně Ruska a Ukrajiny. Na summitu Evropského politického společenství v Praze to večer prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který na tiskové konferenci vyzdvihoval svou zemi jako klíčového prostředníka mezi dvěma válčícími stranami. Podle něj je třeba usilovat o zastavení konfliktu jednou provždy, protože jakýkoli mír je lepší než válka.
20:30 Macron je podle Trussové přítel Británie, setkali se na pražském summitu
Britská premiérka Liz Trussová dnes na prvním summitu Evropského politického společenství (EPC) v Praze označila francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za přítele Británie. Ještě při nedávné kampani, v níž usilovala o funkce šéfky britských konzervativců a premiérky, přitom Trussová veřejně zapochybovala, zda je Macron přítel, či nepřítel. Novináře dnes na Pražském hradě ujistila, že s francouzským prezidentem velmi těsně spolupracuje. Oba státníci večer vydali společné prohlášení, v němž oznámili konání britsko-francouzské vrcholné schůzky příští rok ve Francii.
20:00 Fiala s Von der Leyenovou jednali na pražském summitu s Erdoganem
Premiér Petr Fiala (ODS) na dnešním pražském summitu EPC jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, diskusi byla přítomna také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Hovořili o energetice, dodávkách plynu, migraci či vzájemných vztazích Turecka a Evropské unie, sdělil Fiala prostřednictvím úřadu vlády. Česká republika je v současnosti předsednickou zemí Evropské unie.
19:20 Zástupci Chorvatska a Srbska se přeli o dovoz ruské ropy
Zástupci Chorvatska a Srbska si na dnešním summitu v Praze vyměnili kritická stanoviska ohledně postoje k Rusku, uvedla srbská a chorvatská média. Srbský prezident Aleksandar Vučić podle nich obvinil Záhřeb, že v rámci své dlouhodobě nepřátelské politiky prosadil na půdě EU, aby Bělehrad nedostal od Bruselu výjimku z protiruských sankcí, která by mu umožnila nadále dovážet ruskou ropu. Šéf chorvatské vlády Andrej Plenković Vučiče vyzval, aby se k sankcím připojil.
15:50 V Praze zasedli u jednoho stolu arménský premiér a ázerbájdžánský prezident
Na okraj pražského summitu Evropského politického společenství se dnes uskutečnilo vícestranné setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mimo jiné s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhajem Alijevem, uvedla turecká agentura Anadolu. Mezi Arménií a Ázerbájdžánem minulý měsíc propukly přeshraniční boje a obě země jsou dlouhodobě znesvářené.
15:30 Zelenskyj přes video oslovil summit v Praze, ukrajinský premiér děkoval za pomoc
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přes video promluvil k účastníkům první schůzky Evropského politického společenství (EPC), která odpoledne začala na Pražském hradě. Přímo v jednacím sále ocenil podle informací ČTK Zelenského projev český premiér Petr Fiala. Za příspěvek ukrajinskému prezidentovi na twitteru poděkoval také předseda Evropské rady Charles Michel, který se pražských jednání osobně účastní. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes v rozhovoru s Českou televizí poděkoval Čechům za jejich pomoc Ukrajině, která od února vzdoruje ruské agresi.
14:50 Fiala vítal účastníky summitu, na Hradě vlála česká a ukrajinská vlajka
V zamračeném počasí a za občasného mrholení vítal dnes premiér Petr Fiala (ODS) desítky evropských státníků na prvním nádvoří Pražského hradu, kde odpoledne začalo historicky první jednání Evropského politického společenství (EPC). U vstupu do Hradu při té příležitosti vlála česká a ukrajinská vlajka, na nádvoří se tísnily stovky novinářů a další stovky jich sledovaly přenos z příjezdů politiků v tiskovém středisku v Jízdárně Pražského hradu.
14:00 Na Pražském hradě začalo první zasedání Evropského politického společenství
Na Pražském hradě začalo první zasedání platformy Evropské politické společenství (EPC). Kromě premiérů a prezidentů 27 států Evropské unie se účastní například lídři Británie, Turecka či Ukrajiny. Na dnešní zasedání v pátek naváže neformální jednání Evropské rady, tedy šéfů států a vlád zemí Evropské unie.
13:30 Heger považuje formát EPC za příležitost, prioritou je debata o bezpečnosti
Slovenský premiér Eduard Heger považuje formát Evropského politického společenství (EPC), jehož první jednání se dnes koná na Pražském hradě, za příležitost pro všechny evropské země. Klíčovými tématy schůzky jsou podle něj bezpečnost a mír, které jsou základem pro stabilní život Evropanů.
12:30 Belgický premiér: Neúčast Ruska a Běloruska v Praze je signálem o jejich izolaci
Neúčast Ruska a Běloruska na dnešním pražském jednání Evropského politického společenství (EPC) ukazuje podle belgického premiéra Alexandera De Croo jejich izolovanost. Obě země by se podle něj ke společenství mohly přidat jen v případě, že by respektovaly společné hodnoty, jako jsou liberální demokracie a lidská práva.
12:05 Na Hrad začali přijíždět účastníci zasedání Evropského politického společenství
Na Pražský hrad začali přijíždět účastníci premiérového zasedání evropských zemí ve formátu Evropského politického společenství. Vítá je předseda vlády Petr Fiala (ODS). Jako první dorazila islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová.
ČTVRTEK 6. ŘÍJNA
Vážení čtenáři, vítáme vás u online přenosu z jednání Evropského politického společenství (EPC) v Praze.
Při oficiálním jednání pak s von der Leyenovou diskutovali s Erdoganem. „Jednali jsme o vzájemných vztazích EU a Turecka, energetice a dodávkách plynu, migraci, ale samozřejmě také o řešení války na Ukrajině a roli Turecka v tomto procesu,“ uvedl Fiala.
Fiala na twitteru zveřejnil fotografii z jednání, které obdobně jako on okomentovala i předsedkyně unijní exekutivy. „Spolu s premiérem Fialou jsme měli dobré jednání s prezidentem Erdoganem. Vyměnili jsme si názory na bilaterální vztahy EU a Turecka, ruskou invazi na Ukrajinu, energetiku a migraci,“ uvedla Von der Leyenová na twitteru.
Turecko, které je už od roku 1999 kandidátem na členství v Evropské unii, hraje pro unii důležitou roli při snaze řešit migrační tlaky z oblasti Blízkého východu. Ankara se také výrazně podílí na snahách o zprostředkování mezi válčícími Kyjevem a Moskvou, spolu s OSN například Turecko uspělo při dojednání dohod umožňujících vývoz ukrajinského obilí z přístavů v Černém moři či pomohlo domluvit některé výměny zajatců.