Překotné rozhodnutí. Babišova vláda znovu škrtí ekonomiku
OMEZENÍ EKONOMIKY
I když jsou současná vládní opatření podávána jako zásah do volného času občanů, mají tvrdé ekonomické dopady. Přitom sám premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že žádná plošná opatření kvůli koronaviru již nepadnou. Nyní se vypíná celý sektor kultury na minimálně čtrnáct dní a omezení se dotýká i služeb a sportu. Stát měl přitom celé léto k přípravě na podzim, u kterého se počítalo s vyšším počtem nakažených. Z funkční pomoci ale nevzniklo nic, a firmy tak nemohou využít ani výhod kurzarbeitu.
Omezující opatření vyhlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který se odhodlal k vypnutí všech kulturních akcí. Další omezení padly na vybrané služby, jako jsou aquacentra, bazény, vnitřní sportoviště či fitcentra. Ty se navíc musejí uzavřít okamžitě a v pátek tak již provozovatelé nemohou nikoho pustit dovnitř.
„Nejvíce zasažená odvětví sice nejsou stěžejní pro české hospodářství, ale rozhodně jsou významná. Lidé z nejvíce zasažených odvětví budou živořit, což se projeví snížením spotřeby. Tím se může roztočit negativní ekonomická spirála, která může poškodit celou řadu dalších odvětví českého hospodářství,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Podle něj si navíc vláda na jaře koupila čas tvrdými represemi, ze kterých ale nic nevzniklo. „Infrastruktura k řešení druhé vlny pandemie koronaviru není o moc lepší než před půl rokem. Výsledkem bude uzavírání některých částí ekonomiky, což bude mít bolestivé důsledky. Mnohým lidem se začne propadat životní úroveň. Zvláště ohrožení jsou lidé pracující v cestovním ruchu a navazujících odvětvích. Výrazně ohroženi jsou rovněž lidé z oblasti kultury a sportu,“ řekl dále Křeček.
Odborné asociace a svazy již nyní upozorňují, že se jich přijatá opatření velmi dotknou. Například Svaz obchodu a cestovního ruchu nechápe počínání Babišovy vlády na jaře, kdy se omezení vyhlašovala bez jakéhokoliv upozornění. „Zaráží mě, že za více než sedm měsíců od začátku epidemie, která otřásla českou společností i ekonomikou, se vracíme k překotnému rozhodování téměř z hodiny na hodinu. Česká společnost potřebuje bojovat s nemocí, zpomalovat její šíření, ale na základě faktů. Aktuálně mně připadne, že jsme opět svědky poněkud nekoncepčního plánování,“ uvedl prezident svazu Tomáš Prouza.
Konkrétně podnikatelům způsobí uzavření některých služeb velké problémy. I když se jedná jen zatím o 14 dní, bude zásah do fungování některých subjektů citelnou ránou. Například provozy bazénů jsou velmi nákladné a uzavření komplikované. Musí totiž běžet v normálním režimu se všemi náklady za teplo či elektřinu. Problém znamenají i předplacené dráhy, plavecké školy či kurzy nebo provozovny uvnitř areálu bazénu.
„Pro nás opatření znamenají bleskem z čistého nebe, protože jsme počítali s nějakými restrikcemi od nového týdne. Provozujeme největší volnočasový areál, tedy aquapark, saunový svět, fitness centrum a několik gastroprovozů. Náš obor byl do dnešního dne provozován bez jakýchkoliv restrikcí. Tedy bez roušek, s povinnými rozestupy ale bez restrikcí samotného provozu. Proto zavření od čtvrteční půlnoci je proto šokující,“ řekla ve čtvrtek ČT Vladana Horáková generální ředitelka Aquapalace Praha.
Podle ní to znamená pouze nejistotu na minimálně následujících čtrnáct dnů. „Nemůžeme si dovolit vypustit tři tisíce kubíků vody na 14 dní, protože je 14 dní napouštíme. Opatření se projeví drtivě v nákladech, protože areál musí být funkční v provozu a nesmí do něj lidé. Jeden den nás bude stát minimálně 700 tisíc korun,“ dodala.
Ozývají se také kritické hlasy, že například omezení ve stravovacích zónách v obchodních centrech nedává velký smysl. Pohybuje se tam totiž daleko méně lidí než v restauracích. Samotné restaurace pak nařízení zasáhne tvrdě, protože nově musejí mít otevřeno pouze do 20:00. Přitom v gastronomických provozovnách tvoří doba po osmé hodině večer 50 až 60 procent tržeb a 80 procent spropitného. „Je to boj o ekonomické přežití. Už teď to děláme hlavně kvůli lidem, abychom jim zachovali práci,“ řekl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.
Hospodářská komora navrhuje státu jasné doporučení, jak vyvážit mimořádná opatření programy, které by podnikatelům pomohly. Vláda by proto i v souvislosti se skluzem zavedení kurzarbeitu měla zvážit znovuobnovení programu Antivirus C, tedy novou aktivaci zákona o prominutí sociálního pojistného. Hospodářská komora podporuje novelizaci zákona o prominutí pojistného na sociální zabezpečení, který u malých zaměstnavatelů umožňoval prominutí sociálních odvodů za červen až srpen 2020,“ řekl mluvčí komory Miroslav Diro.
„Zejména pokud bude nový lockdown některých provozů trvat déle, bude na místě otevřít zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ nebo modifikovat program COVID – nájemné. Podpora by ale měla být adresnější, neměla by mít plošný záběr kompenzačního bonusu. Pokud by vláda v následujících dnech přikročila i k uzavírání škol, tedy 1. stupně ZŠ nebo mateřských škol, bude třeba znovu aktivovat na ministerstvo průmyslu program Ošetřovné pro OSVČ,“ dodal Diro.