První Evropané budou moci cestovat. Pobaltské státy mezi sebou otevřou hranice
OTEVÍRÁNÍ HRANIC
Evropa se opatrně vrací do stavu před koronavirou pandemií. Země postupně uvolňují striktní opatření, které zavedly a život se tak opatrně vrací do normálu. Nejdále jsou zřejmě v Pobaltí. Estonsko, Litva a Lotyšsko se totiž dohodly, že pro své občany navzájem otevřou hranice. Od 15. května tak vytvoří „cestovatelskou bublinu,“ ve které budou lidé moci volně překračovat hranice. Dohodli se na tom premiéři jednotlivých zemí. O otevření hranic informoval například server Independent.
Estonský premiér Jüri Ratas nazval chystanou „cestovatelskou bublinu“ velkým krokem směrem k normálnímu životu. Dle litevské vlády všechny tři státy pandemii zvládly a mají důvěru ke svým zdravotnickým systémům. Její premiér k tomu ještě uvedl, že i přes rostoucí počet testů, množství zjištěných případů klesá.
Agreed in a video call with @krisjaniskarins and @Skvernelis_S on opening internal borders between 🇪🇪-🇱🇻 and 🇱🇹-🇱🇻 to the people of Baltic States from 15 May. It‘s a big step towards life as normal. pic.twitter.com/Md9hKjJRMl
— Jüri Ratas (@ratasjuri) May 6, 2020
Estonsko teď dovoluje vstup do země jen svým občanům, rezidentům a těm, kteří mají v zemi rodinné příslušníky. Všichni, kteří přicestují z jiných zemí musí do čtrnáctidenní karantény. Zbylé dvě republiky jsou na tom podobně. I po otevření hranic do států stále nebudou moci vstoupit cizinci, a to ani ti z okolních zemí.
Všechny tři země mají nízký počet nakažených. Litva má momentálně 1 436 potvrzených případů, Estonsko 1 725 a Lotyšsko jen 928. Počet úmrtí v ani jedné z nich nepřekročil šedesátku.
Snaha o otevření hranic se sousedními státy se projevuje i v Česku. Skupina českých a slovenských osobností vyzvala českou a slovenskou vládu, aby společně otevřely hranice mezi oběma zeměmi pro občany obou zemí. Pod výzvu se podepsal například ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, bývalá diplomatka Magda Vášaryová, bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko, novinář Milan Šimečka, politik Libor Rouček nebo ekonom Radek Špicar. v dopise uvedli, že v obou zemích je nyní epidemie podle vyjádření vládních představitelů a kvalifikovaných odborníků pod kontrolou.
Podle aktuálních rozhodnutí vlády nemohou Češi cestovat do sousedních zemí jako turisté či na nákupy, mohou však v některých případech jet za prací či na návštěvu své rodiny. Podle informací na webu ministerstva zahraničí třeba do Rakouska je možné cestovat s negativním testem na covid-19 ne starším než čtyři dny; není ale povoleno ubytování v hotelích za turistickým účelem. Pokud lidé Rakouskem jen bez zastávky projíždějí, je třeba to doložit třeba dostatkem paliva v nádrži, pak nemusí předkládat test ani jít do karantény.