„Testy? Pracujeme na tom.“ Centrální rezervační systém má stále problémy
ANTIGENNÍ TESTOVÁNÍ
Centrální rezervační systém není plně funkční ani několik dní po startu hromadného testování obyvatel. Některá odběrová místa do něj stále nejsou zapojena, podobně jako v prvních dnech se v některých případech rozcházejí informace o volných kapacitách na stránkách ministerstva zdravotnictví s rezervačními weby samotných odběrových míst. Podobný rezervační systém má přitom jen za několik dní začít obstarávat systém očkování.
Rezervační systém ministerstva zdravotnictví měl v prvních dnech provozu značné problémy, které však mohlo způsobit nečekané spuštění antigenního testování zdarma o dva dny dříve oproti původnímu plánu. Ani několik dní po původním termínu startu 18. prosince však systém není plně funkční. „Data o vytížení odběrových míst jsou prozatím neúplná,“ stojí již několik dní na webu rezervačního systému.
Podle webu je problém na straně poskytovatelů testování. „Děkujeme odběrovým místům, která situaci již aktivně řeší a žádáme součinnost ze strany zbylých poskytovatelů jednotlivých rezervačních systémů odběrných míst na Centrální rezervační systém. Na doplnění průběžně pracujeme,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví na webu.
Kromě problému se zapojením všech odběrových míst do systému přetrvávají i neshody mezi údaji rezervačního systému a údaji v rezervačních systémech samotných klinik či nemocnic. Například u břeclavské nemocnice hlásil systém v pondělí večer volné termíny na 23. prosince, nemocnice je však měla plně obsazené. Podobně tomu bylo například u nemocnice na Bulovce.
Problémem také zůstávají nedostačující kapacity testování. „Kapacita je volná už jen omezeně a v současné době probíhá dohoda na prodloužení otevíracích dob zejména v těch velkých centrech,“ řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se kapacita „masivně navyšuje“.
Podle rezervačního systému přibylo od začátku testování šest odběrových míst, celkem jich je tedy 180. Kapacity se postupně na některých odběrových místech navyšují, termíny však vzhledem k velkému zájmu rychle mizí. Podle ministra zdravotnictví Blatného však nakonec nebude platit termín 15. ledna, kdy mělo dojít ke konci testování zdarma, vláda ho prodloužila do jarních měsíců. Testování probíhá také v několika stovkách ordinací praktiků či stomatologů, ti však přijímají většinou jen své registrované pacienty.
Jen za několik dní plánuje vláda spustit také rezervační systém pro očkování. Ten mají podle vlády připravený velké nemocnice, do nichž by měly mířit první dávky vakcíny. Spuštěn bude k 26. nebo 27. prosinci podle toho, kdy bude vakcína přivezena do ČR. „Následně se budou zapojovat další centra tak, že člověk se bude moci objednat na vakcínu. Při objednání bude nějakým způsobem identifikován, což mimo jiné poskytne informaci o tom, jestli patří do té dané skupiny,“ řekl ministr zdravotnictví.
Podle premiéra Andreje Babiše by měla v pondělí schválená vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer a Biontech dorazit do ČR 26. prosince, očkovat se má začít o den později. Veřejnost z řad seniorů a mladších vážně nemocných se bude moci proti covidu-19 očkovat nejdříve v únoru. Prvními prosincovými dávkami se budou očkovat zdravotníci ve vybraných nemocnicích. V lednu pak přibudou hospitalizovaní senioři a lidé v domovech sociální péče. První dodávka by měla obsahovat 9750 dávek a podle podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bude rozdělena do čtyř nemocnic v Praze a dvou v Brně.