ODS vyloučila Klause ml. ze strany. Na jednání ho nepozvali

VYLOUČENÍ Z ODS

ODS vyloučila Klause ml. ze strany. Na jednání ho nepozvaliAKTUALIZOVÁNO
Václav Klaus ml. Foto:

FOTO: ODS

Domov

zd Echo24

Vedení ODS vyloučilo ze strany poslance Václava Klause mladšího. Novinářům to po dnešním zasedání výkonné rady oznámil předseda občanských demokratů Petr Fiala, podle něhož bylo rozhodnutí jednomyslné. Klaus se s ODS podle stranických špiček už déle názorově rozchází. Na zasedání výkonné rady pozván nebyl. Chyběl i poslanec Jan Skopeček, který chtěl Klause ml. na vrcholném jednání podpořit.

Pro vyloučení Klause mladšího z ODS hlasovalo podle informací ČTK 20 přítomných členů výkonné rady, nikdo nebyl proti a nikdo se ani nezdržel. Verdikt znamená, že Klaus skončil i v poslaneckém klubu ODS. Členem klubu může být pouze člen ODS, uvedl předseda frakce Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté budou chtít také Klausův konec v čele sněmovního školského výboru.

Předseda ODS Petr Fiala napsal, že už nadále nemůže chování Václava Klause mladšího přecházet. „To, že poté nebyl loajální ke mně, bych bez problému přešel. Že však není loajální k ODS, k jejímu programu, hodnotám a principům však nadále přecházet nelze. I proto mu dnes VR ODS zrušila členství v ODS,“ uvedl na svém Twitteru Petr Fiala.

Vyloučení okomentoval prostřednictvím svého facebookového účtu i Václav Klaus mladší. Podle něj se Petr Fiala bál, že ho „řadový poslanec“ Klaus zastíní nebo toho, že má jiné názory. „Politiku vnímám jako hájení názorů, zastupování občanů. Někdy i odvahu být sám. Nesnáším politiku typu ,Franta je hloupý nebo arogantní nebo špatný – proto volte mě‘. Budu se snažit nabízet vize, pozitivní program a slibuji „neměnit své názory“ – například budu vždy hájit suverenitu republiky, i kdybych byl z 10 milionů lidí poslední,“ napsal Václav Klaus mladší. Dále už se k ODS podle svých slov nebude vyjadřovat, i proto, že plánuje v budoucnu se členy strany spolupracovat.

Hlasování se nezúčastnil také jeden ze zastánců setrvání Václava Klause mladšího Jan Skopeček. „Na VR ODS jsem byl připraven v souladu se svým hlasováním na poslaneckém klubu a svými vyjádřeními hlasovat proti vyloučení VKml. z ODS. Nemohl jsem hlasovat, neboť mám teď trochu jiné starosti a ideovou konferenci a VR jsem musel předčasně opustit. Děkuji za pochopení,“ uvedl na svém Twitteru Skopeček a přiložil fotografii z dětské pohotovosti.

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klause mladšího vyzvala, aby klub opustil. Klaus výzvu nevyslyšel. Připustil, že jeho příměr byl možná „příliš drakonický“.

Klub v usnesení ale také konstatoval, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Občanští demokraté připomínají jeho zpochybňování české armádní mise v Afghánistánu nebo podporu kandidátovi SPD Ladislavu Jaklovi před loňskými senátními volbami. Už loni dostal Klaus mladší při jednání sněmovní frakce ODS od Fialy symbolickou „žlutou kartu“.

Na dnešním jednání výkonné rady se podle informací ČTK hovořilo také o Klausově podpoře Českému svazu bojovníků za svobodu vedeném Jaroslavem Vodičkou a o jeho údajně proklamované neúčasti v evropských volbách. Padla podle zdrojů desítka případů Klausových počínání proti ODS.

Klaus mladší, syn bývalého prezidenta Václava Klause, byl členem ODS od roku 2002, stranu opustil o sedm let později na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Před třemi lety se opět stal členem a o rok později byl za ODS zvolen do Sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy školského výboru.

Na pražské sněmovní kandidátce ODS Klaus figuroval na třetím místě, díky více než 22.600 přednostním hlasům se do dolní komory dostal jako první. Více přednostních hlasů než on dostal celostátně už jen předseda ANO a nynější premiér Andrej Babiš, přes 48.600.


Čtěte dále: ODS představila program. Důvěru má Udženija, školství přebírá Baxa

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.