1

iPhone, Huawei, nebo Samsung? Bezrámečkové telefony jsou pro všechny

Výrobci se u mobilních telefonů stále snaží zbavovat „černých“ míst, která z pohledu uživatele k ničemu neslouží. Výsledkem jsou telefony, které se velikostí vyrovnají těm klasickým, avšak mají mnohem větší obrazovku a design, který stále působí jako z budoucnosti.

Pojem bezrámečkový telefon není ustálený. Někteří výrobci používají frázi infinity displej, jiný edge-to-edge, distributoři poté do kategorie bezrámečkových telefonů zařazují obvykle telefony, jejichž displej zabírá alespoň 78 % plochy telefonu. Ačkoli bezrámečkové telefony již nabízí více výrobců, podívali jsme se na designově propracované produkty od značek Samsung, Huawei a iPhone.

Nový iPhone Xs

S přehledem nejdražší bezrámečkový telefon je iPhone Xs, případně iPhone Xs Max. Apple představil nové modely letos v září a jedná se o špičkové telefony. Oba modely, které se liší především v celkové velikosti displeje, nabízejí špičkovou podívanou na super retina displeji s nejvěrnějším podáním barev na trhu. Apple u nových modelů vylepšil také kvalitu skla, které by mělo být značně odolnější než u starších verzí.

Displej nyní zabírá prakticky celou přední stranu telefonu, po mnoha letech tak Apple opustil od centrálního tlačítka a vsadil na odemykání pomocí Face ID. Na poli designu se nyní drží zaoblených hran a kovového vzhledu, co se týká baterie, slibuje delší výdrž, která však stále pokulhává za ostatními značkami.

Chloubou nových iPhonů je fotoaparát s dvojitým snímačem, který dá vašim snímkům (nejen) na velkém bezrámečkovém displeji opravdu vyniknout. Fotoaparát má širokoúhlý objektiv a teleobjektiv s 2x rychlejším snímačem a možností dodatečně upravit hloubku ostrosti. Disponuje optickou stabilizací obrazu a pevnou základní světelností f/1,8.

Pro fanoušky značky Apple je nový model jednoznačnou volbou pro své nesporné softwarové kvality a tradiční design. Jiní mohou najít ekvivalentní zařízení i na poli Android telefonů, které iPhony dotahují jak esteticky, tak kvalitativně.

Huawei Mate 10 Lite

Významným konkurentem iPhonu mezi telefony se systémem Android je Huawei Mate 10 Lite. Telefon má bezrámečkový displej zkrácený dole o logo výrobce, celkově je však úhlopříčka o jednu desetinu větší než u iPhonu Xs. Huawei sází na kvalitu fotoaparátu, podle kterého dnes mnozí uživatelé telefon vybírají, a nový model vybavil rovnou dvěma duálními fotoaparáty – jedním vpředu, druhým na zadní straně.

Zadní fotoaparát je kombinací 16 a 2 Mpx, přední 13 a 2 Mpx. Umožňuje si tak vyhrát s hloubkou ostrosti a fotit kvalitnější širokoúhlé selfie fotky.

Na rozdíl od iPhonu, který nabízí duální slot pro SIM kartu pouze v Číně, je Huawei k dispozici s dual SIM i u nás. Telefon lze odemykat také Face ID nebo zůstat u snímače otisku prstů, který má Huawei umístěný na zadní straně. Velkou výhodou je oproti telefonům od Applu větší kapacita baterie, a tedy větší výdrž.

Huawei Mate 10 Lite je lehčí než iPhone Xs a nabízí podobně atraktivní provedení v matné šedé. V kategorii bezrámečkových telefonů se jedná o nižší cenovou kategorii. Za necelých 6 tisíc však dokáže nabídnout celou řadu užitečných funkcí v elegantním těle.

Samsung Galaxy S9 Duos

Nové telefony Samsung nabízí právě zmiňovaný Infinity displej, který dostal své jméno díky zaobleným hranám obrazovky, přenášený obraz se tak rozplývá „v nekonečnu“. Přesto, že má stejnou úhlopříčku jako iPhone Xs, nabízí unikátní zážitek ze sledování videí, ale i komfortnější vyřizování pracovních úkolů. Face ID je již standardem, kromě něj se ale drží také standardnějších systémů zamykání, jako je otisk prstu, zvolené gesto nebo heslo.

Fotoaparát sice nabízí menší rozlišení, zato překonal překážku mobilních telefonů v pevně dané hodnotě světelnosti. U tohoto Samsungu lze přepínat mezi f/2,4 a f/1,5 a vyfotit tak i noční snímky s vysokou obrazovou kvalitou.

Podobně jako nový model od Applu má i Samsung certifikát odolnosti proti vodě a prachu IP68, takže nabízí větší ochranu v méně příznivých podmínkách. Samsung navíc vsadil i na funkcionalitu, které se obvykle uživatelé pro svou horší kvalitu vyhýbají, a tou je zvuk z reproduktoru. Vylepšené stereo reproduktory AKG s technologií Dolby Atmos hrají opravdu hlasitě, plnější tóny ale podle některých testů nabízí telefony Apple.