Covid pas jako šikana. Zákon tvrdě narazil. „Nerozumím debatě, nerozumím odporu,“ hlesl Vojtěch
COVID PAS
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) tvrdě narazil ve sněmovně s uzákoněním dalšího sběru dat občanů kvůli epidemii covidu-19. Podle něj totiž hrozí, že by soud mohl současná opatření ministerstva opět zrušit jako nezákonná, což by způsobilo problém pro cestování občanů. Podle opozice je však nařízení zákonem zcela nadbytečné a stát by opět vymáhal údaje, které už o občanech má. Původní návrh chtěl přitom navíc podmiňovat certifikátem účast na veřejných či soukromých akcích.
Zatímco epidemie rapidně ustupuje, vláda se k přílišným úlevám v otázkách testování či dalších „povolenek“ do služeb či na akce nechystá. Už i současný systém kontroly si našel řadu odpůrců, se snahou zavést společný evropský covid pas pak sněmovna naráží i na otázku nadbytečného sběru dat či snahy využít osvědčení i pro jiné účely, než je cestování. Podle některých opozičních poslanců jde o zbytečnou šikanu občanů a snahu sbírat mnohem více osobních údajů, než je skutečně potřeba.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde jen o technickou novelu, která má umožnit implementovat unijní nařízení o evropském covid pasu. Nařízení podle něho nestanoví, jak se obyvatelé k certifikátu dostanou, každý členský stát si způsob musí zajistit sám. „Nerozumím debatě, nerozumím odporu,“ poznamenal. Navíc podle ministra není možné vyjednávat podmínky cestování se všemi unijními státy dvoustranně. „Děláme to kvůli cestování v Evropské unii,“ zdůraznil.
Nyní se certifikáty o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění vydávají na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Vojtěch se však obává, že by podobně jako v již několika předchozích případech mohl Nejvyšší správní soud toto nařízení ministerstva zrušit jako nezákonné.
S naléháním na možnou nezákonnost platného opatření však u poslanců příliš pochopení nenašel. „Pokud metodický pokyn, na základě kterého se v současnosti ta potvrzení vydávají, je v rozporu s českou legislativou a hrozí, že bude napaden soudem, mělo by to jasně zaznít, že to je ten důvod, proč se má přijmout nějaká legislativní norma,“ řekl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.
Novelu odmítli projednávat i poslanci Pirátů, kteří dopředu avizovali, že odmítají, aby se za zlepšující epidemiologické situace omezovali covid pasem občané například při využívání služeb. Má podle nich smysl primárně pro cestování a nanejvýš u masových akcí, vláda se má podle nich zaměřit na efektivnější záchyt mutací či posílení kapacity trasování a řešení lokálních ohnisek.
„Prostě pokud chceme sbírat – podotýkám, že trvale, protože je tam bez omezení účinnosti, další osobní údaje dalších občanů, tak to musíme zdůvodnit. Proč chcete místo narození a další údaje, které tam chcete sbírat. Musíte vysvětlit, k čemu je chcete, a tomu my nerozumíme. Tak buďto chcete identifikovat občana, pak vám asi stačí rodné číslo, nebo jiný identifikátor, anebo chcete sbírat spoustu údajů,“ kritizoval vládní návrh poslanec Pirátů Ondřej Profant.
Povinnost poskytovat státu další osobní data vadila i dalším opozičním zástupcům. „Občan má už nyní právo na výpis ze zdravotnické dokumentace,“ poznamenal Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle Martina Kupky (ODS) lze využít například zákon o právu občana na digitální služby a změnou vyhlášky vydávat certifikáty na místech Czech POINT. „Nechceme bránit vystavování potvrzení. Neshodujeme se v tom, že je potřeba zákon,“ dodal Vlastimil Válek. Část poslanců v čele s SPD takzvané covidové pasy zcela odmítá. „Hnutí SPD odmítá covid pas EU a diskriminaci lidí, kteří se odmítají nechat očkovat a testovat,“ řekl předseda strany Tomio Okamura. Podle něho se zásadně omezují práva a svobody obyvatel a cestování je možné už nyní i bez takzvaných covid pasů.
Předloha se mohla dostat už v pátek na program řádné schůze, hnutí ANO ale nakonec návrh na její zařazení kvůli opozičním postojům stáhlo. Předminulý týden sněmovna odmítla schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze původní novelu, kterou předložil Vojtěchův předchůdce Petr Arenberger. Návrh se tehdy stal předmětem opoziční kritiky i kvůli tomu, že úřady by mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám. Vojtěchův nový návrh, který ve středu poslanci odmítli projednávat, tuto pasáž neobsahuje.