Ceremoniál na Hradě budí emoce. Fiala dorazí, předsedové obou komor Parlamentu účast odmítli
STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ
Ceremoniál udílení státních vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana je opředen značnou kontroverzí. Někteří hosté totiž odmítli na Hrad dorazit kvůli Zemanově dlouholetému proruskému postoji. Premiér Petr Fiala (ODS) ale svou účast potvrdil s tím, že jeho rozhodnutí je „principiální“. Svoji roli předsedy vlády chápe mimo jiné i jako soubor povinností, k nimž patří i reprezentace vlády v případě udílení státních vyznamenání, uvedl. Přijít by měla i většina ministrů vlády.
Prezident Miloš Zeman předá státní vyznamenání za loňský a předloňský rok. Ve Vladislavském sále ocení přes šedesát lidí. Ceremoniál se koná netradičně na výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Předchozí termíny musely být zrušeny kvůli koronavirové pandemii a prezidentově onemocnění. Někteří z pozvaných hostů večer na Pražský hrad nepřijdou kvůli nesouhlasu s dřívějšími Zemanovými názory na ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Dnešního udílení státních vyznamenání se zúčastním, i když vím, že tím zřejmě nepotěším některé své příznivce. Moje rozhodnutí je ale principiální. Jdu tam jako předseda vlády, jenž si dal za úkol mluvit se všemi klíčovými politickými reprezentanty a jenž chce zemi primárně spojovat,“ sdělil ministerský předseda.
„Jsem rád, že se mi to za tři měsíce ve funkci zatím daří. A chci připomenout, že i díky tomu je v současné kritické mezinárodní situaci Česká republika schopna vystupovat a mluvit navenek jednotně. V minulosti se to ne vždy dařilo, ale dnes je to přímo životně důležité,“ doplnil Fiala.
„Uvědomuji si ovšem všechny souvislosti, a proto jsem v minulosti jako opoziční politik tyto akce většinou nenavštěvoval. Rozumím všem vznášeným pochybnostem, svým spolupracovníkům a kolegům jsem v případě jejich dotazů doporučil, ať se rozhodnou podle svého svědomí. Svoji roli předsedy vlády ale chápu mimo jiné i jako soubor povinností, kam patří i reprezentace vlády v případě udílení státních vyznamenání,“ uzavřel premiér.
Ceremonii by mělo podle Hradu přihlížet asi 600 hostů. Někteří z pozvaných ale odmítli přijít, nedostaví se například předsedové parlamentních komor Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), a to kvůli dřívějšímu proruskému postoji prezidenta. Přítomna naopak bude většina členů vlády.
Na Hradě v pondělí v poledne zavlála vlajka Ukrajiny k vyjádření solidarity se zemí, která je více než deset dnů zmítaná válečným konfliktem. Při vyvěšování vlajky zazněla ukrajinská a česká hymna. Hradní stráž vlajku za přihlížení kolemjdoucích na Hradčanském náměstí vyvěsila vedle české státní vlajky na prvním nádvoří, a to na stožárech, kde běžně vlají vlajky ČR a Evropské unie. Hosté večerního ceremoniálu budou vyzváni, aby Ukrajinu podpořili finančně. Následná recepce byla zrušena.