„Ministři nerostou na stromech. Je velký problém, že nejsem ministr,“ obhajuje se Babiš

KORONAVIROVÁ KRIZE

„Ministři nerostou na stromech. Je velký problém, že nejsem ministr,“ obhajuje se Babiš
Premiér Andrej Babiš. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) svérázně obhajoval kroky své vlády během současné krize ve zdravotnictví. Ministři podle něj nerostou na stromech a je problém, že on jako premiér už není ministrem. V rozhovoru pro XTV také řekl, že Česko stále pokračuje ve vývoji vlastní vakcíny proti covidu-19. Svůj díl viny na současné krizi podle Babiše nesou i české demokratické strany, které „rozprodaly a zničily“ naše výrobní kapacity.

Babiš dostal od moderátora otázku, jestli může říct jedno své špatné rozhodnutí. „To je složité. Ministři nerostou na stromech a pro mě jako premiéra je velice velký problém, že když nejsem ten ministr,“ odvětil Babiš. Premiér si stěžoval, že média lžou a on musí každé ráno uhánět ministry své vlády, aby na tyto lži reagovali.

„Za ten celý čas neznám jediného epidemiologa, který by něco předpověděl přesně. To, že v březnu Řehák přišel na základě italských čísel a dal to do matematického modelu a že to trefil? Jasně super, ale už koncem srpna to netrefil. Nikdo to netrefil,“ prohlásil. „Potom se stanou takové nesmysly, že hygienička povolí fotbal,“ postěžoval si Babiš.

Podle premiéra jsme nejpromořenější národ na světě. „Co to znamená? Máme 1,62 milionu promořených lidí (...). Možná je to dobře, že je to ta imunita. Na druhou stranu to znamená, že jsme asi moc ta opatření moc nedodržovali, nebo byla příliš tvrdá. Možné je ta promořenost ještě větší,“ stěžoval si Babiš.

Babiš mluvil i o vakcínách, kterých není dostatek. Je podle něj problém, že Evropa nyní „de facto nemá vlastní výrobu vakcín“. Vinu na současné situaci s očkováním přisoudil českým demokratickým stranám, tedy současné opozici. „V roce 1960 bylo Československo světová velmoc ve výrobě vakcín – třeba dětská obrna. A co naše demokratické strany? Jen nám to zničily, rozprodaly to, zničily to,“ lamentoval Babiš. Doplnil, že Česko stále pokračuje ve vývoji vlastní vakcíny proti covidu-19, ale „to samozřejmě nebude teď, bude to na dlouho“. Podle premiéra bude potřeba do letní prázdnin připravit takzvaný „covid pas“, aby Češi mohli cestovat do zahraničí.