Se senátorem McCainem se loučí i jeho 106letá matka

Pohřeb Johna McCaina

Se senátorem McCainem se loučí i jeho 106letá matkaNOVÉ
Matka Johna McCaina, Roberta McCainová, u synovy rakve Foto:

Foto: Reuters

1
Svět

tk Echo24

Spojené státy se v sobotu ve washingtonské katedrále oficiálně rozloučí se zesnulým republikánským senátorem Johnem McCainem, který před týdnem v sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku. McCain bude pohřben v neděli po soukromém obřadu na hřbitově v Annapolisu ve státě Maryland. Již v pátek se s ním na ceremonii v Kongresu USA rozloučila jeho matka, které je 106 let.

Umístění rakve v Kongresu je v USA velkou poctou, které se před McCainem dostalo jen 30 lidem, poznamenal deník USA Today. Při páteční ceremonii se nad jeho rakví poklonili například někteří významní politici, a samozřejmě i členové jeho rodiny. S Johnem McCainem se rozloučila i jeho 106letá matka Roberta McCainová, kterou před rakev přivezli na invalidním vozíku.

Během páteční piety v Kongresu USA se u McCainovy rakve vystřídalo mnoho dalších lidí, kteří mu přišli vzdát hold. S projevem zde vystoupil například viceprezident Mike Pence či bývalý starosta New Yorku, současný právník prezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani či špičky Republikánské strany Paul Ryan s Mitchem McConnellem. Sám Trump se ceremonie neúčastnil, neboť si to McCain nepřál. Se současným prezidentem měl totiž velice napjaté vztahy.

Pence ve svém projevu připomněl, že s arizonským senátorem se ne vždy ve všem shodli, ale zdůraznil, že McCainův postoj k minimalizaci státního aparátu, souhlas s daňovou reformou či podpora ozbrojených sil prospěly blahu Spojených států. Viceprezident rovněž řekl, že o účast na pietě ho požádal prezident Donald Trump. Toho si přitom McCain na svém pohřbu nepřál. „Jak prezident včera (ve čtvrtek) prohlásil, oceňujeme jeho (McCainovu) službu této zemi,“ řekl Pence.

Rakev s McCainovým tělem, která byla od pátku vystavena v rotundě washingtonského Kapitolu, se z budovy Kongresu nejprve v doprovodu smuteční kolony vydá k památníku amerických vojáků bojujících ve válce ve Vietnamu, kde vdova Cindy McCainová uctí oběti položením věnce. McCain v konfliktu rovněž bojoval a po sestřelení strávil ve Vietnamu přes pět let jako válečný zajatec.

Během piety, která v katedrále začne v 10.00 místního času (16.00 SELČ), promluví například bývalí prezidenti Barack Obama či George Bush mladší, se kterými McCain prohrál souboje o Bílý dům. Smuteční projev přednese také někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Prezident Donald Trump se na McCainovo přání nezúčastní ani oficiálního rozloučení.

Soukromý pohřeb se uskuteční v neděli na hřbitově v Annapolisu ve státě Maryland. Podle svého přání bude McCain uložen vedle svého spolužáka z námořní akademie a celoživotního přítele Chucka Larsona.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Neklesejte na mysli,“ vyzval zesnulý senátor McCain v dopise na rozloučenou Američany

John McCain, odešel idealista