Nebezpečí pro oči? Modré světlo z telefonů zrychluje slepotu, zjistila studie

Poškození zraku

Nebezpečí pro oči? Modré světlo z telefonů zrychluje slepotu, zjistila studieNOVÉ
Svět

Echo24

Výzkumníci z univerzity v Toledu zjistili, že modré světlo z chytrých telefonů, notebooků a dalších digitálních zařízení, poškozuje vidění a může urychlit slepotu. Modré světlo totiž podle nich spouští tvorbu toxické molekuly v sítnici, která může způsobit makulární degeneraci. O výzkumu informoval deník The Guardian.

Modré světlo, které má kratší vlnovou délku a více energie ve srovnání s jinými barvami, může postupně poškodit oči. Dr Ajith Karunarathne, odborný asistent na katedře chemie a biochemie univerzity Toledo, prohlašuje: “Neustále jsme vystavováni modrému světlu a oční rohovka a čočka jej nemohou nijak zablokovat ani odrážet. Není žádným tajemstvím, že poškozuje naše vidění tím, že poškozuje sítnici oka. Naše experimenty vysvětlují, jak k tomu dojde, a doufáme, že výzkum povede k terapii, která zpomaluje makulární degeneraci,” dodal.

Vědci zjistili, že vystavení modrému světlu spouští řetězec reakcí vedoucích k tvorbě toxických molekul ve fotoreceptorových buňkách.

Kasun Ratnayake, PhD student z univerzity v Toledu, který byl zapojen do studie, řekl: „Pokud dopadá modré světlo na sítnici, ničí tím fotoreceptorové buňky.” Ty už se podle něj, podobně jako mozkové buňky, nedokážou regenerovat. Vědci své závěry poprvé zveřejnili v časopise Scientific Reports.

Vědci zjistili, že většímu poškození brání molekula nazvaná alfa-tokoferol, což je přirozený antioxidant nalezený v oku, který zabraňuje tomu, aby buňky umíraly. To ale platí jen v případě jedinců s dobře fungujícím imunitním systémem a netýká se například starších osob.

Pro ty, kteří chtějí ochránit oči před modrým světlem, doporučuje Dr. Karunarathne nosit brýle, které dokáží filtrovat jak UV, tak modré světlo.