Nová Vitra v Karlíně. Architektura spojená s módou, uměním a designem

Nový vzhled showroomu

Nová Vitra v Karlíně. Architektura spojená s módou, uměním a designemNOVÉ 1
Panorama
  • Tereza Kozlová
Sdílet:

Švýcarská značka Vitra představila nový vzhled svého showroomu v pražském Karlíně, jehož provoz byl zahájen právě před deseti lety. Autorkou návrhu a celkového konceptu je švédská architektka Pernilla Ohrstedtová. Realizace této půvabné architektky kromě architektury zasahují do oblasti módy, umění i designu. Upozornila na sebe výrazným pavilonem pro značku Coca-Cola, který se svým kolegou Asifem Khanem navrhla do Olympijského parku v Londýně v roce 2012.

V rámci výrobního kampusu značky Vitra navrhla celé patro kanceláří uvnitř budovy od Franka Gehryho. Pro výlohu pařížského obchodu Colette zase spoluvytvářela experimentální instalaci vznášejících se obláčků ze směsi mýdla a helia připomínajících vločky sněhu.

Nový showroom v Karlíně koncipovala jako jednotlivé scenerie propojené polopropustnými závěsy v pastelových barvách, které mají průhledy ve tvaru oken do navazujících místností. Umožňují tak postupně objevovat jednotlivé instalace a jejich detaily, zároveň ovlivňují akustiku a světlo v místnosti. V duchu filozofie značky se tak Vitra víc než pouhý výrobce kancelářského nábytku prezentuje jako specifický životní styl.

První část showroomu představuje domácí kolekci Home v několika odlišných instalacích postavených na ikonických produktech značky včetně Lounge Chair manželů Eamesových a Grand Sofà od Antonia Citteria. Na speciálních konstrukcích jsou představeny doplňky, kterých dnes Vitra nabízí poměrně velké množství –od nejstarších kousků, jakými jsou ptáčci či dřevěné hračky Eamesových, přes polštáře po další drobnosti.

Druhá část je místem pro novinky z oblasti kancelářského nábytku s důrazem na pracovní židle. Následuje kavárna a bar určené pro schůzky s klienty i jako odpočinková zóna zaměstnanců a přilehlá prostorná zasedací místnost. Srdcem prostoru je venkovní dvorek, jenž sousedí s kavárnou. Architektka jej s odkazem na svůj skandinávský původ osázela břízami a pomocí zvlněného plechu zase vnesla atmosféru anglických dvorků, neboť její studio sídlí v Londýně.

Dvorek je zároveň ideálním prostorem pro živé akce a workshopy. Pražská pobočka Vitry totiž vyniká bohatou spoluprací s místní designérskou scénou, jak upozornila generální ředitelka společnosti Nora Fehlbaum, která se otevření
nového showroomu zúčastnila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Ostravské city. Podívejte se na rukopis vídeňského architekta Camilla Sitteho

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články