Rádio BBC vymazalo z repertoáru Michaela Jacksona. Můžou za to další obvinění ze zneužívání dětí
dopad dokumentu o Jacksonovi
Britská stanice BBC Radio 2 se rozhodla vyjmout ze svého repertoáru písně slavného popového zpěváka Michaela Jacksona. Důvodem jsou obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, které z úst údajných obětí zazněly v dokumentu Leaving Neverland. V červnu tomu bude přesně 10 let od úmrtí slavného zpěváka, který kromě svého pěveckého a tanečního umu proslul zejména plastickými operacemi a již dřívějšími podezřeními, že sexuálně zneužíval děti.
BBC Radio 2 se rozhodlo stáhnout Jacksonův repertoár po odvysílání nového dokumentu Leaving Neverland, jehož název odkazuje na Jacksonův stejnojmenný ranč. Dokument natočila televizní stanice HBO. Vystpoují v něm údajné zpěvákovy oběti, nyní šestatřicetiletý Wade Robson a jednačtyřicetiletý James Safechuck, kteří tvrdí, že je Jackson sexuálně zneužíval. „Pokaždé, když jsem u něj byl přes noc, mě zneužil. Hladil a dotýkal se celého mého těla i penisu,“ řekl v minulém týdnu pro BBC Robson, podle něhož zneužívání začalo v době, kdy mu bylo sedm let. Ve čtrnácti letech se jej pak Jackson měl pokusit znásilnit.
Slavný zpěvák a tanečník, kterému se přezdívalo „král popu“, vystoupal na vrchol žebříčků a hitparád v 80. letech. Jeho deska Thriller je dodnes nejprodávanějším albem všech dob - prodalo se ho 10 milionů nosičů. Mezi jeho nejznámější hity patří například „Billie Jean“, „Bad“, „Beat it“ či právě „Thriller“, podle kterého je album pojmenováno.
Během svého života však zároveň budil pozornost kvůli mnoha plastickým operacím, jež podstoupil, a postupným zbělováním kůže, za což mohlo onemocnění zvané Vitiligo. Především pak čelil podezřením, že sexuálně zneužíval děti. Kvůli jednomu obvinění v roce 1994 se dokonce mimosoudně s rodinou dítěte finančně vyrovnal, když jí měl věnovat 22 milionů dolarů.
Michael Jackson zemřel na konci června roku 2009. Později se ukázalo, že za úmrtím stálo použití silného sedativa propofol, který měl Jacksonovi dát jeho osobní lékař Conrad Murray. Ten si později za neúmyslné zabití odseděl dva roky ve vězení.