Američtí neoliberálové a brexitáři spolu sní o hospodářském mostu

Touha po volném trhu

Američtí neoliberálové a brexitáři spolu sní o hospodářském mostuNOVÉ
Spojené státy a Velká Británie Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Američtí neoliberálové a britští zastánci důrazné odluky Spojeného království od Evropské unie sní o transatlantickém hospodářském mostu, který se bude řídit volným trhem bez unijní svěrací kazajky. To je také jeden z důvodů, proč americký prezident Donald Trump podporuje brexit, domnívá se podle agentury DPA expert názorového konzervativního institutu The Heritage Foundation Nile Gardiner, který působil jako poradce někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové.

Trump na počátku června navštíví Británii, kde se mimo jiné sejde i s dosluhující premiérkou Theresou Mayovou, která nedokázala v parlamentu prosadit brexitovou dohodu kritizovanou zastánci důrazné odluky. Prezident tak nyní může cítit zadostiučinění, neboť odchod Londýna z EU postupuje podle jeho chuti a ve volbách do Evropského parlamentu podle průzkumů vyhraje v Británii Strana pro brexit europoslance Nigela Farage.

Ve Washingtonu je podle DPA jasné, že Trump si za nástupce Mayové přeje někdejšího ministra zahraničí Borise Johnsona, který nebude váhat opustit EU bez dohody. Gardiner předpokládá, že s největší pravděpodobností, pokud do premiérského křesla skutečně usedne, vyvede Británii z EU bez dohody.

V takovém případě nebude volnou soutěž na transatlantickém trhu nikdo a nic omezovat. Žádná celní unie s evropským blokem, žádný vnitřní trh, žádná irská pojistka chránící unijní Irskou republiku a britské Severní Irsko před hraničním režimem a žádné euro, místo toho transatlantický volný obchod bez cel s tepnou v podobě dvou nejmocnějších finančních center světa – londýnskou City a newyorským Wall Street, míní Gardiner.

Podle Gardinera se Trumpova administrativa velmi přičiní, aby varianty odchodu Británie bez dohody podpořila. „V Bílém domě to má od Trumpa velkou podporu,“ řekl s tím, že Trumpova administrativa nedělá vůbec nic, aby hlubší evropskou integraci povzbudila. „Hodí se to ideologii nynější administrativy,“ vysvětlil a doplnil, že Trump sází na národní suverenitu místo na nadnárodní organizace.

Čtěte také: Favorité jsou pro „tvrdý“ brexit. Mayovou chtějí nahradit Johnson a Hunt

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.