Babišova brněnsko-arabská mafie

KOMENTÁŘ

Babišova brněnsko-arabská mafie 3
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Sjednávání koalice v Brně by mohlo být výstižnou případovou studií o podstatě fungování babišismu jako stylu operování ve veřejném prostoru. Se všemi jeho fazetami. Politickou, mediální, kriminální i psychologickou.

Ve druhém největším městě České republiky zvítězilo Babišovo ANO s 23 procenty hlasů. Na druhé příčce byla ODS s 18 procenty. Obě strany začaly vyjednávat o společné koalici, do níž chtěli přizvat ještě lidovce a sociální demokraty. Andrej Babiš nic nenamítal. Když už ztratil Prahu, těšil se, že stoupající hvězda jeho hnutí, brněnský primátor Petr Vokřál, udrží svou moc.

Během úterý přišel obrat.

ODS se v Brně dohodla na společné vládě s Piráty, ČSSD a lidovci. Primátorkou by měla být advokátka Markéta Vaňková, která kandidátku občanských demokratů vedla. Nová koalice má v zastupitelstvu s 55 členy pohodlnou většinu. Vaňková náhlý obrat vysvětlila tím, že voliči občanských demokratů ji atakovali s nespokojenými reakcemi na kohabitaci s Babišovým ANO. Pro ODS je nová sestava, jíž podle všeho pomohly hlavně velmi dobré vztahy mezi brněnskými šéfy Pirátů a lidovců, výrazně výhodnější. Má primátorku, a ještě se nebude muset špinit vládnutím s Babišem.

Hned po oznámení nové koalice se spustila smršť. Andrej Babiš začal vykřikovat, že je to „megapodraz“. Že se do Brna vracejí kmotři. Jako obvykle na tiskovce předčítal z předem připravené složky na Vaňkovou. „No, takže to je ta nová primátorka. Takže já říkám, že to je návrat kmotrů. A bohužel to vypadá, že stejný systém je v Plzni. Já tomu samozřejmě zabránit nemůžu, protože my máme parlamentní systém takový, jaký máme. Nemáme ten většinovej a udělají se koalice,“ rozčiloval se Andrej Babiš.

Premiér a předseda vládní strany už začíná působit komicky. Když má brněnská ODS podporovat jeho primátora Vokřála, na žádné kmotry si nevzpomene. Když jeho hnutí odstaví, najednou je to parta kmotrů? Legrační. Andrej Babiš už začíná pohrdat inteligencí svých voličů. To se nikdy dlouhodobě nevyplácí.

Hned druhý den po brněnském „megapodrazu“ se rozjela Babišova mediální mašinerie, toho času zaparkovaná ve svěřenském fondu. V celostátním vydání Mf DNES Babišův přední politický reportér Petr Kolář poreferuje, jak se v Brně vracejí kmotři. Jak ve skutečnosti městu nebude vládnout Vaňková, ale místopředseda ODS, exministr spravedlnosti Pavel Blažek, titulovaný jako Don Pablo. „Je to návrat ke kořenům,“ píše Kolář. Stejný styl, stejné výrazy jako Babiš. Adept na test: najdi deset rozdílů. Žádné tam nejsou.

Jihomoravské vydání Babišova listu rovnou odhaluje pravou příčinu mediálního honu. Titulní stranu otvírá text „Nejistý článek koalice? Piráti“. Pro natvrdlejší čtenáře je doplněn ještě direktnějším podtitulkem: „Koalici s ODS ještě musí schválit členové Pirátské strany. Ta už dostala nabídku i od hnutí ANO“. Závěrečná slova, která jsou tady zdůrazněna kurzivou, jsou v textu rovnou červeně. Pochybuje ještě někdo o (ne)závislosti Babišových médií?

Foto:

Printscreen článku v MF Dnes

Celé to má být masáž na těch 21 brněnských Pirátů, kteří mají koalici s ODS schválit ve vnitrostranickém referendu.

Stojí za to podívat se na to, kdo jsou skuteční brněnští kmotři. Tvrdé důkazy přímo z policejních spisů a státních zastupitelství, nikoliv drby, jaké roznáší Andrej Babiš, ukazují, že to jsou lidé blízcí nikoliv ODS, ale právě straně Andreje Babiše.

Na ukázku stačí zmínit dvě jména. David Rusňák a Saman El-Talabani. Národní protidrogová centrála provedla loni v květnu v Brně velký zásah proti obchodu s informacemi z policejních spisů a ovlivňování policie.

Zadržený byl mimo jiné David Rusňák. Majitel miliardové brněnské investiční skupiny DRFG, sponzor hnutí ANO, manžel brněnské radní Petry Rusňáková, která je dcerou Babišovy ministryně financí Aleny Schillerové. Policisté a státní zástupci prokázali, že Rusňák se přinejmenším dvanáctkrát dostal díky svému vlivu a penězům k informacím, které o něm při vyšetřování obřího podvodu vedla policie.

Ve stejném případu figurovalo osmnáct obviněných. Rusňáka považovala policie za hlavu celé mafie obchodu s informacemi. Vedla ho jako osobu nadřazenou vůči ostatním obviněným. Síť se podařilo rozplést díky odposlechům. Podle textu obviněný Rusňák dával pokyny, jaké informace pro něj mají spoluobvinění získat. Jeho roli podle záznamů policistů ilustruje například rozhovor z 26. února 2016, kdy Rusňák v devět hodin ráno u spoluobviněného bývalého policisty Michala Ratajského urguje dodávku požadovaných informací. „Z pozice nadřazenosti Rusňák trval na obdržení výsledku v co nejkratší době,“ citoval z vyšetřovacího spisu policie o odposlechnutém hovoru deník Neovlivní.cz. Rusňák se během vyšetřování přiznal, že takto, přes své známé, nechal vytáhnout informace ze spisu ve dvanácti případech.

V prosinci roku 2017 Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedené Ivo Ištvanem, které tak freneticky šlo na ruku Andreji Babišovi při kritice policejní reorganizace v roce 2016, stíhání Rusňáka podmíněně zastavilo. To se dá udělat v případě, kdy obviněnému hrozí trest do pěti let, přizná se a uhradí vzniklou škodu. Rusňák se přiznal a z trestu se vyplatil. „Dotyčným obviněným byla stanovena přiměřená zkušební doba a současně složili adekvátní finanční částky, určené na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. U 16 lidí vyšetřování dále pokračuje,“ řekl tehdy ČTK dozorující státní zástupce Petr Šereda.

Černé na bílém tady máme, že Rusňák se přiznal, že byl členem, tedy spíš hlavou, brněnsko-arabské mafie obchodující s policejními spisy.

Dalším ze skupiny obviněných byl brněnský majitel bezpečnostní agentury, původem Iráčan Saman El-Talabani. Policie má velmi detailně zmapovány vazby El-Talabaniho nejen na Rusňáka a policisty, ale také na členy brněnského ANO, jimž pomáhal s náborem členů. Jeho klíčovým kontaktem byl v ANO Jiří Švachula, místostarosta městské části Brno-střed. Detailně to v reportáži pro magazín Reportér popisuje investigativní novinář Českého rozhlasu Radiožurnál Janek Kroupa:

„Policisté při sledování Talabaniho zaznamenali, že v červnu 2016 navštívil oslavu Švachulových narozenin – a uvažovali, zda dokonce nepronikl ještě do vyšších pater ANO. Když policisté odposlouchávali Talabaniho telefon, na konci každého záznamu – kdy hovory většinou nepřepisovali slovo od slova, ale parafrázovali – napsali i ,vyhodnocení‘: v něm shrnuli, o co v hovoru šlo a jak to zapadá do vyšetřování. Na začátku roku 2017 si u jednoho odposlechnutého hovoru poznamenali: Hovor potvrzuje skutečnost, že se Talabani stýká s vysoce postavenými politiky, jmenuje Jaroslava Faltýnka, 1. místopředsedu hnutí ANO 2011 a předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO 2011… Zmínka o ,Jirkově padesátinách‘ je oslava padesátých narozenin Jiřího Švachuly, místostarosty MČ Brno-střed, člena hnutí ANO 2011. Narozeniny byly v roce 2016. Talabaniho slova o tom, že nedostal špunt do zadku, mohou naznačit skutečnost, že Talabani měl s Jaroslavem Faltýnkem obchodní vztah, zřejmě veřejné zakázky, a je zde nějaký dluh.“

Talabani ovšem zjevně propojoval svět politiky přímo s těmi patry zločinu, kde už se neváhá vraždit. Konkrétně s Toflovým gangem. Takto popsal na základě policejních dokumentů jeho roli dokonce oddaný reportér Babišových Lidových novin Ondřej Koutník. „Podle brněnských zdrojů LN je Talabani kontroverzní osobou, mezi jejíž důležité kontakty v minulosti patřil podnikatel Petr Pavel Bezděkovský. Ten byl spolupracovníkem zesnulého expolicisty Michala Tofla, známého z kauzy Toflův gang. Vdova Eva Toflová v roce 2012 označila Bezděkovského za organizátora manželovy brutální vraždy.“

To nejsou drby, to jsou fakta z policejních spisů. Na Babišovy brněnské kmotry Rusňáka a Talabaniho sedí spíš slovo mafie.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články