Bublina ještě nepraskla. Proslulý investor varuje před historickým kolapsem trhů
SUPERBUBLINA
Nadhodnocené akcie, dluhopisy a bydlení spolu s nedostatkem komodit a jestřábím postojem Federálního rezervního systému USA. V americké ekonomice vznikla „superbublina“, která teprve praskne, tvrdí Jeremy Grantham, britský investor a spoluzakladatel a hlavní investiční stratég bostonské společnosti Grantham Mayo van Otterloo (GMO). „Každá historická paralela naznačuje, že to nejhorší teprve přijde,“ uvedl.
Grantham na začátku roku předpověděl, že nejvýznamnější akcie a akciové indexy se propadnou téměř o 50 % a dojde k historickému kolapsu. Index S&P 500, který zahrnuje akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA, například v červnu spadl oproti lednu o 25 procent, v následujících dvou měsících ale zase prudce stoupal. Podle Granthama ale ještě nedosáhl dna.
„Nedávno jsme zažili typickou prudký růst cen na medvědím trhu a lidé říkali: ‚Aha, to je nový býčí trh,‘“ řekl Grantham. „To je nesmysl.“ Index S&P 500 prudce padá od 26. srpna, odkdy klesl asi o tři a půl procenta. Pojem medvědí trh se používá pro situaci, kdy na burze klesají ceny akcií. Naopak termín býčí trh se používá v době růstu cen akcií.
Podle Granthama se superbublina hroutí v několika fázích. Nejprve dojde k poklesu, jako tomu bylo v první polovině roku, a poté následuje mírný růst cen. Nakonec dojde ke zhroucení základních pilířů a trh dosáhne svého dna, popisuje agentura Bloomberg.
Hlavní dopad na trh má ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojená situace v Evropě, která se potýká s energetickou krizí. Dalšími faktory je zpřísnění fiskální politiky a zvedání úrokových sazeb. Vliv mají i přetrvávající problémy Číny s covidem-19. Zatímco rostoucí inflace byla v první polovině roku příčinou poklesu, klesající ziskové marže podniků podle Granthama způsobí další kolo ztrát v druhé polovině roku.
„Sázím na to, že to budeme mít ekonomicky a finančně docela těžké období, než se s tím systém vypořádá,“ řekl Grantham. „Co ale nevím, je: vymkne se to z rukou jako ve 30. letech, bude to docela dobře zvládnuté jako v roce 2000, nebo to bude někde uprostřed?“ ptá se.
Grantham dokázal předpovědět a vydělat na prasknutí bubliny v Japonsku v 80. letech, na své si přišel i při pádu cen akcií technologických firem na přelomu tisíciletí nebo při krizi odstartované realitním trhem v USA v roce 2008. Grantham je považován za velmi znalého a zkušeného investora v oblasti cenných papírů, dluhopisů a komodit a je zvláště znám právě pro své predikce různorodých bublin.