Domovní prohlídka u Rafaje odhalila dva miliony v hotovosti. Původ peněz nedoložil

Kauza mýtné

Domovní prohlídka u Rafaje odhalila dva miliony v hotovosti. Původ peněz nedoložilNOVÉ 1
Domov

mm Echo24

Při domovní prohlídce u šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje, který čelí podezření z korupce v kauze mýtných zakázek, zabavili policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dva miliony korun v hotovosti. Další dvousettisícová částka pak byla nalezena v Rafajově kanceláři, informoval deník Právo. K prohlídce mělo dojít zkraje března současně se zásahem v brněnském sídle ÚOHS. 

Petr Rafaj nebyl podle informací Práva schopen původ peněz, které byly schované v bytě po menších částkách, doložit. Během prohlídky mu policie zabavila rovněž větší množství dokumentů, flash disků a na několik hodin také jeho mobilní telefon. 

Rafajův advokát David Kojzar serveru Echo24 uvedl, že množství zabavených listin překročilo rozsah povolený soudem. „Pan předseda ÚOHS podal žádost o vrácení zajištěných věcí, které byly dle našeho názoru zajištěny nedůvodně a nezákonně. V současné době podnikáme právní kroky, které nám trestní řád umožňuje, nicméně je velmi těžké se bránit vágnímu a nekonkrétnímu podezření,“ uvedl pro Echo24 Kojzar. Sám Rafaj již měl o vrácení zabavených peněz požádat, Vrchní státní zastupitelství v Olomouci však zatím o návrhu nerozhodlo. 

Kvůli policejnímu zásahu podal Rafaj stížnost

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS či v sídle firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Rafaj odmítl, že by schůzky měly vliv na činnost úřadu. „To můžete odvodit i z mých minulých rozhovorů, kde jsem říkal, že se považuji za hromosvod, který vše svede bokem mimo úřad. A na úřad se nic nedostane, to platí,“ uvedl. Schůzky nepovažuje ani za nestandardní. „Když jsem začínal, tak média a novináři mě kritizovali, že uzavírám úřad, že úřad nekomunikuje ven, že se nechce s nikým bavit. Teď mě kritizujete, že se bavím,“ řekl.

Rafaj při příchodu na jednání s premiérem potvrdil, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 000 Kč v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.