Politici si oficiálně zmrazili platy. Kvůli zrušení superhrubé mzdy jim však výrazně porostou
ZMRAZENÍ PLATŮ POLITIKŮ
Na politické scéně nastala paradoxní situace. Poslanci totiž schválili zmrazení platů politiků, jenže ty jim v příštím roce opět výrazně porostou. Po zrušení superhrubé mzdy a zvýšení tzv. slevy na poplatníka získá například řadový poslanec o více než 64 tisíc korun čistého ročně víc. Předseda sněmovny se může těšit dokonce na o téměř 100 tisíc korun více, než měl letos.
Předlohu, kterou schválili poslanci, ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident. Od roku 2022 pak schválená změna zákona upraví výpočet platů ústavních činitelů. Odvíjet se budou od průměrné mzdy v celé ekonomice místo od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, jako je tomu nyní. Pokud by předloha neplatila, vrcholným politikům a dalším činitelům by příští rok vzrostly hrubé platy asi o devět procent.
Návrh na zmrazení platů v příštím roce předložili ve Sněmovně poslanci Pirátů, STAN a KDU-ČSL. V pátek pro něj jako pro celek i s vloženou změnou hlasovalo 91 z 92 přítomných poslanců napříč všemi kluby.
Základní měsíční plat poslance a senátora tak alespoň na papíře v příštím roce pravděpodobně zůstane na letošní úrovni 90 800 korun. Základní plat prezidenta bude i nadále činit 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800 korun. V roce 2022 by se pak odvíjely od toho, jaká bude letošní průměrná hrubá mzda v celé ekonomice, neměly by být ale nižší než v příštím roce. Z predikce ministerstva práce uvedené v důvodové zprávě k pozměňovacímu návrhu vyplývá, že základní plat poslance by v roce 2022 mohl být 92 600 korun.
Jenže poté, co bylo schváleno zrušení superhrubé mzdy, se politikům čisté platy stejně výrazně zvýší, jak upozornil mimo jiné ekonomický novinář Daniel Morávek. „Čisté platy se zvýší ročně takto: Řadového poslance o 64 515 korun. Předsedy podvýboru o 75 780 korun. Předsedy výboru o 87 030 korun. Předsedovi sněmovny o 99 806 korun,“ napsal Morávek s tím, že na výrazném růstu (i o několik průměrných měsíčních platů ročně) se projeví jak snížení daní, tak zvýšená sleva na poplatníka.
Tak jsem chybu udělal, zapomněl jsem na zvýšení slevy na poplatníka.
— Daniel Morávek (@DanMoravek) November 20, 2020
Čili čisté platy se zvýší ročně takto:
Řadového poslance o 64 515 Kč.
Předsedy podvýboru o 75 780 Kč.
Předsedy výboru o 87 030 Kč.
Předsedovy sněmovny o 99 806 Kč.
Díky za upozornění @honza_provaznik https://t.co/9BvGKXXgJv
Takzvaná platová základna, od níž se pak odvíjejí konkrétní platy na jednotlivých pozicích, má do budoucna činit 2,5násobek a pro soudce trojnásobek průměrné mzdy v celé ekonomice. Pokud by ale takto stanovená platová základna v roce 2022 i v následujících letech byla nižší než v příštím roce, použil by se údaj pro příští rok. Od platové základy se pak podle zákonem stanovených koeficientů stanoví platy a náhrady v různých pozicích.
Návrh na změnu výpočtu platů tak, aby se odvíjely od mezd v celé ekonomice, předložili předsedové klubů ANO, ČSSD a Pirátů Jaroslav Faltýnek, Jan Chvojka a Jakub Michálek. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) již dříve řekla, že tento návrh je projednaný v koalici.
„Bereme to jako projev solidarity s občany České republiky, kteří jsou postiženi touto krizovou pandemií,“ řekl Faltýnek. Návrh podpořili i zástupci dalších sněmovních stran. „V současné ekonomické situaci je namístě zmrazit platy politiků příští rok a navázat je na průměrnou mzdu v celé ekonomice,“ uvedl za předkladatele Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Čistý plat v souvislosti s daňovým balíčkem stejně poroste, upozornil. Poslanci v noci na pátek zvýšili základní slevu na poplatníka a snížili daň z příjmu zrušením superhrubé mzdy.