Kdeže Mohammedové či Džamily. Šampiony porodnosti migrantů v Británii jsou Poláci

Kdeže Mohammedové či Džamily. Šampiony porodnosti migrantů v Británii jsou Poláci
Panorama

Skoro 30 procent dětí, které loni přišly na svět v Británii, se narodily matkám nepocházejícím ze Spojeného království, což je nejvíce od roku 1969, odkdy se tyto statistiky vedou. První místo mezi matkami-migrantkami opět obsadily Polky, Poláci jako otcové skončili na druhé příčce, uvedla polská zpravodajská televize TVN 24 s odvoláním na údaje britských úřadů. Podle odhadů v Británii žije více než milion Polek a Poláků.

Loni Britky porodily 486.417 dětí, dalších 192.651 pak matky nepocházející z ostrovů. "V této kategorii vedou Polky, představující 10,8 procenta zahraničních matek dětí narozených v království. Polky porodily 20.779 dětí," uvedla stanice. "Od vstupu Polska do Evropské unie v roce 2004 emigrantky od Visly postupně stoupaly po příčkách tohoto žebříčku. V roce 2007 poskočily na třetí místo, v roce 2008 na druhé a v roce 2010 na nejvyšší příčku, na které jsou dodnes," zdůraznila.

V přehledu údajů o zahraničních matkách v britských porodnicích za Polkami následovaly Pákistánky a Rumunky.

"Pokud jde o otce, jsme na druhém místě. Polské otce má 15.610 britských novorozenců. První místo patří Pákistáncům, třetí Indům," dodala TVN 24.

Polská média si již před lety povšimla, že Polky žijící v Británii rodí v průměru více dětí než jejich krajanky ve vlasti. Podle údajů z počátku této dekády v Polsku na jednu ženu ve věku od 15 do 49 let v průměru připadalo 1,4 dítěte, zatímco v Británii 2,5 dítěte na jednu Polku. Tyto údaje tehdy sloužily i jako argument, že rodinná politika vlády ve Varšavě je špatná.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Císařské řezy jsou i přes rizika stále oblíbené. Narodí se tak čtvrtina dětí

Chytrý babyboom. Máme nejméně bezdětných žen z celé Evropy